Antwort V jaké zemi vznikl klasicismus? Weitere Antworten – Kde vznikl klasicismus
Klasicismus (z lat. classicus = vynikající, vzorový, dokonalý) vznikl v druhé polovině 17. století ve Francii v době vlády krále Slunce, Ludvíka XIV. Na rozdíl od baroka se klasicismus přiklání pravidelnosti a harmonii tvarů, od těžkopádného baroka inspirujícího se církví k jednoduchosti inspirované antikou.Klasicismus, podobně jako renesance, hledal inspiraci v římském starověku, avšak oproti citově působícímu baroku a hravému rokoku, byl strohý, přísný, s jasným a pevným řádem. Velkým rozdílem, oproti renesanci, je kladení důrazu na řád společnosti, nežli na touhy a naděje jednotlivce.V období klasicismu se rozvíjí zejména epická poezie a dramatická tvorba. Roku 1680 bylo založeno divadlo Comédie-Française, kde se klasické drama dodnes pěstuje. Dramata musela dodržovat trojjednotu (času, děje a místa) a psala se obvykle v „alexandrinských“ verších.
Co vedlo ke vzniku klasicismu : V současném pojetí je chápán klasicismus zpravidla jako příklon k antickým formám. Prvotní fáze stylu byla patrná ve stavitelství (barokní klasicismus 1600-1760), které přímo navazovalo na střídmou renesanční architekturu Paladia. V interiéru se klasicismus prosazuje po r. 1770.
V jaké zemi vzniklo baroko
Baroko či barok (z portugal. pérola barroca – perla) je umělecký směr, který vládl v Evropě mezi roky 1600 a 1750. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě.
Kdy začíná klasicismus : KLASICISMUS (2.pol.17.st. – 18.st.) Umělecký styl, který byl reakcí na baroko, vyznává rozum, pravidla a řád.
Baroko či barok (z portugal. pérola barroca – perla) je umělecký směr, který vládl v Evropě mezi roky 1600 a 1750. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě.
Důraz kladl na jednotný a pevný řád, stanovený pravidly (N. Boileau-Despréaux Umění básnické); ta vymezovala literární žánry po stránce formální i tematické. Rozlišovaly se žánry “vysoké” (óda, epos, tragédie – považována za nejvyšší umělecký útvar vůbec), které zpracovávaly zejm.
Kde vznikl barokní sloh
Baroko či barok je umělecko-kulturní směr, který vládl v Evropě v 17. a 18. století. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě a v jejích koloniích.Nový umělecký směr – RENESANCE – vznikl již na konci 13. století v oblasti dnešní Itálie, zatímco v ostatních částech Evropy stále ještě vládl předchozí umělecký sloh – gotika. Itálie byla rozdělena na městské státy – v jednom z nich, ve Florencii, došlo ke zrodu renesance.Osvícenství vzniklo v Anglii, Francii a Nizozemí, a ve druhé polovině 18. století se postupně rozšířilo po celé Evropě. Významnými představiteli této doby jsou filozofové jako například Angličan John Locke, který formuloval myšlenku, že veškerá moc nepochází od Boha, ale z lidu.
Baroko či barok (z portugal. pérola barroca – perla) je umělecký směr, který vládl v Evropě mezi roky 1600 a 1750. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě.
Kde baroko vzniká a do kterých zemí se šíří : století. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě a v jejích koloniích. Charakteristickými znaky baroka jsou dynamika – snaha o vyjádření pohybu, emotivnost až citová vypjatost, bohatost tvarů i zdobnosti a velkolepost.
Co napodobuje klasicismus : KLASICISMUS (2.pol.17.st. – 18.st.) Umělecký styl, který byl reakcí na baroko, vyznává rozum, pravidla a řád. Krásu spatřuje v pravdě a zobrazování podle přírody.
Kde zacal realismus
Jako programově samostatný směr vznikl realismus ve Francii ve 40. letech 19. stol.
Humanismus (z latinského humanus, lidský) je pozdější označení pro filosofické, literární a kulturní hnutí, vzniklé v Itálii ve 14. století, charakteristické obnoveným zájmem o klasické jazyky, antickou kulturu a filosofii a vysokým hodnocením lidské osoby, včetně její zbožnosti a ctností.Reneaissance = obnovení, znovuzrození). Renesance vznikla v Itálii, je to úsilí o novou světskou kulturu, která měla nahradit starší feudální kulturu opírající se o církev na základě snahy obrodit římskou Antiku. Na samém počátku renesance v lit. stojí dílo italského básníka Danta Alighurtiho, autora rozsáhlé it.
V jakých zemích je osvícenský absolutismus : Tento způsob vlády převládal v zemích, které nepřešly na konstituční monarchii. Nejvíce se projevil v Rakouské monarchii za vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa II., pokoušela se o něj i Kateřina II. v carském Rusku, dále se projevil ve Španělsku, Portugalsku, Dánsku a v Prusku za vlády Fridricha II.