Antwort V jaké výši ručí zaměstnanec za škody způsobené zaměstnavateli? Weitere Antworten – V jaké výši ručí zaměstnanec za škody způsobené pod vlivem alkoholu
V případě škody způsobené z nedbalosti, tedy pokud nešlo o úmyslné jednání nebo jednání pod vlivem návykových látek, nikdy nepřesáhne rozsah odpovědnosti za škodu částku odpovídající 4,5násobku průměrného měsíčního výdělku.Maximální výše náhrady škody je 4,5násobek vaší průměrné měsíční mzdy. Škodu můžete uhradit najednou, nebo se můžete domluvit, že ji uhradíte ve splátkách. POZOR: Pokud jste škodu způsobili záměrně (úmyslně) anebo v opilosti /pod vlivem drog, pak limit neplatí , hradíte celou škodu včetně ušlého zisku zaměstnavatele.Výše a způsob náhrady škody
Pokud není škoda způsobena úmyslně, může po vás zaměstnavatel požadovat škodu maximálně do výše 4,5 násobku vašeho průměrného měsíčního výdělku. Pozor ale, pokud vám prokáží odpovědnost ve vícero případů a vznik více škod, zde budete platit 4,5 násobek platu za každou z nich.
Kolik může zaměstnavatel strhnout z platu : Jakékoli srážky (ať už s nimi zaměstnanec souhlasil, nebo ne) především nesmí přesáhnout polovinu mzdy zaměstnance. I když ke srážce dochází, měla by vám vždy být vyplacena alespoň polovina vaší čisté mzdy.
Jaká je maximální výše náhrady škody kterou může zaměstnavatel požadovat po svém zaměstnanci
Rozsah náhrady škody, kterou může zaměstnavatel požadovat po svém zaměstnanci, stanoví zákoník práce, a to tak, že náhrada škody nesmí přesáhnout 4,5 násobek průměrného hrubého měsíčního výdělku zaměstnance.
Kdo odpovídá za škodu způsobenou zaměstnancem : Zákoník práce upravuje obecnou povinnost zaměstnance nahradit škodu způsobenou zaměstnavateli. Neupravuje však například problematiku zmetků. Pokud zaměstnanec vyrobí zmetek, bude pak zaměstnavatel postupovat při vyčíslení škody v souladu s § 250 ZP, o obecné povinnosti zaměstnance uhradit škodu.
Rozsah náhrady škody, kterou může zaměstnavatel požadovat po svém zaměstnanci, stanoví zákoník práce, a to tak, že náhrada škody nesmí přesáhnout 4,5 násobek průměrného hrubého měsíčního výdělku zaměstnance.
Zaměstnavatel se úplně zprostí odpovědnosti za pracovní úraz, jestliže škoda byla způsobena výhradně tím, že postižený zaměstnanec svým zaviněním porušil právní nebo ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.U každé vyživované osoby v domácnosti činí nezabavitelné minimum nově 3 176 Kč, což je o 234 Kč na osobu méně než v roce 2023. Zároveň limitní částka, nad kterou lze výplatu plně zabavit, poklesla na 28 585,50 Kč.Poškozený má možnost požadovat uhrazení škody na odsouzeném ihned a pokud tento svojí povinnost nesplní, poškozený může dát podnět k zahájení exekučního řízení. Příslušný návrh musí adresovat nebo učinit ústně do protokolu u exekučního oddělení toho soudu, který ve věci rozhodl v I. stupni.
Zaměstnavatel se nemůže zprostit povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu zcela ani zčásti v případě, kdy zaměstnanec utrpěl pracovní úraz při odvracení škody hrozící zaměstnavateli nebo nebezpečí přímo hrozící životu nebo zdraví, pokud zaměstnanec tento stav úmyslně nevyvolal. 21Cdo 1739/2016 I.
Na co nemá zaměstnavatel právo : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Za jakých podmínek se zaměstnavatel zcela zprostí povinností nahradit zaměstnanci škodu nebo nemajetkovou újmu vzniklou pracovním úrazem : Zaměstnavatel je povinen nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu, i když dodržel povinnosti vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pokud se povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu zcela nebo zčásti nezprostí.
Co vše vidí zaměstnavatel v neschopence
Do Přílohy k žádosti o dávku zaměstnavatel uvádí informaci, kam je zaměstnanci vyplácena mzda nebo plat (stejným způsobem se zpravidla bude zaměstnanci vyplácet nemocenské). Při skončení dočasné pracovní neschopnosti zaměstnavatel zasílá hlášení s údaji potřebnými pro výplatu poslední dávky nemocenského.
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.Základní nezabavitelné minimum při exekuci nebo insolvenci je pak stanoveno na 12 705 Kč pro jednotlivce a za každou vyživovanou osobu dalších 3 176 Kč.
Kolik zůstane v insolvenci : V současné době platí, že dlužník musí být schopen uhradit měsíčně alespoň 2 178 Kč. V této částce je obsažena i odměna a uhrazení výdajů insolvenčního správce. To v praxi znamená, že musí mít příjem vyšší než 14 883 Kč (tedy součet minimální splátky dluhu a pevně stanoveného nezabavitelného minima).