Antwort Proč vznikla Hedvábná stezka? Weitere Antworten – Odkud a kam vedla Hedvábná stezka
Námořní Hedvábná stezka 21. století má spojovat čínské východní přístavy s Evropou a má mít dva hlavní směry. Z Číny přes Jihočínské moře skrz Indický oceán do Evropy a z Číny přes Jihočínské moře do jižního Pacifiku. Všechny části stezky využijí již postavenou infrastrukturu na souši i na moři.Po tři sta jedenácti dnech na cestě dojel až do bývalého císařského města Si-an ve střední Číně, kde legendární karavanní trasa, po které se přepravovalo zboží mezi vzdálenými světy, končila.Hedvábná stezka či Hedvábná cesta (čínsky v českém přepisu S'-čchou-č'-lu, pchin-jinem Sīchóu zhī Lù, znaky 丝绸之路, anglicky Silk Road, německy Seidenstraße) je starověká a středověká trasa vedoucí z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.
Kdy vznikla původní Hedvábná stezka : Původní Hedvábná stezka vznikla v době západní expanze čínské dynastie Chan (206 let před Kristem až 220 po Kr.).
Co to je Hedvábná stezka
Termínem Hedvábná stezka nazývají vědci karavanní systém mezi Evropou a Asií. K jeho zániku došlo až počátkem 16. století, kdy import a export surovin a výrobků převzala lodní doprava. Před tím ale zástupy velbloudů a oslů transportovaly koření, vzácné látky anebo umělecké předměty na vzdálenost až 8 000 kilometrů.
Co dala Starověká Čína světu : Výroba papíru, knihtisk, střelný prach a kompas, to jsou čtyři velké objevy starověké čínské vědy a techniky, jež se rozšířily do světa a sehrály obrovskou roli v historii lidstva. Také proslulí myslitelé starověké Číny jako byl Lao-c' a Konfucius ovlivnili tradiční čínskou kulturu a dokonce i světové civilizace.
Hedvábí původně pochází z Číny. První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Vynalezení jeho výroby opřádá legenda: Podle ní se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př.
století se z chovu bource morušového ve světě získávalo ročně asi 700 tisíc tun vlákenných zámotků, ze kterých se vyrábělo 100 až 200 tisíc tun hedvábné příze (od roku 2015 do roku 2020 se výroba snížila na polovinu). Na celkovém množství se podílela Čína, Indie a Uzbekistán s více než 95 %.
Kdo objevil Čínu
doba objevu: kolem 3 000 let př. n. l. poznali Egypťané cín, avšak čistý kov byl vyroben kolem roku 1 800 př. n. l.Ve fázích vzmachu byla Čína vždy přední světovou ekonomickou mocností, mimo jiné díky proslulé Hedvábné stezce, a také místem rozvoje vědy a technologií – lze jí připsat vynález kompasu, papíru, střelného prachu či knihtisku.Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky slinných žláz larvy motýla bource morušového (Bombyx mori). Výměšky na vzduchu rychle tuhnou ve vlákno, jímž se larva (housenka) opřádá a vytváří kokon (zámotek), ve kterém se kuklí. Kokon je svrchu ještě opředen jemnými vlákénky, tzv. bourovinou.
Hedvábí původně pochází z Číny. První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Vynalezení jeho výroby opřádá legenda: Podle ní se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př.
Jak stará je Čína : Ačkoliv nejstarší archeologické doklady lidského osídlení na území Číny jsou asi 500 tisíc let staré, legendární počátek čínských dějin řadíme do 21. –20. století před Kristem. První známou, avšak polomýtickou vladnoucí dynastií byla Sia (2100 – 1600 před Kristem).
Kdo byl prvním čínským císařem : Čingischánův vnuk Chubilaj (zastarale Kublajchán, 1215-1294), od roku 1260 velký chán Mongolů, si postupně podmanil čínská území na severu a v centrální části země, založil dynastii Jüan a po dobytí Pekingu se nechal prohlásit čínským císařem. Tak se poprvé dostala cizí dynastie na čínský trůn a vládla od r. 1279 do r.
Co dala Čína světu
Čína dala světu papír, kompas, ocel, těstoviny, seizmoskop, porcelán, visutý most, trakař, whisky, střelný prach a ohňostroj, deštník, trakař, whisky, první tištěnou knihu a asi dvě stě padesát tisíc dalších věcí, a to nepočítám jejich imitace.
Z hedvábného vlákna se vyrábí hedvábná látka, která se dále používá pro výrobu oděvních a módních doplňků.Užitečné fráze
Kantonsky | Česky |
---|---|
Nei hou! / Haa lou! | Ahoj! |
Nei gel hou maa | Jak se máš |
Hou noi mou gin | Dlouho jsme se neviděli |
Sik zo faan mei aa | Jedl jsi |
Jaký je titul panovníka v Číně : Wang (čínsky pchin-jinem wáng, znaky 王) byl panovnický titul v zemích východní Asie přibližně odpovídající evropskému králi. Titul je jedním z nejstarších a stál nad tradičními pěti šlechtickými tituly (kung, chou, po, c', nan). Objevil se v Číně za dynastie Šang jako titul panovnický.