Antwort Proč se dává kmín do brambor? Weitere Antworten – Kdy přidat kmín do brambor
Před přidáním brambor do vody přidejte kmín, trochu oleje, a také sůl. Jen to s ní nepřežeňte – maximem by mělo být asi 10 gramů soli na kilo. Dosáhnete tak dokonalé chuti, konzistence, ale i prospěšnosti zdraví.Pokud jsou na první pohled staré, zelené, vysušené, anebo silně naklíčené. Pokud je brambora v pořádku, ale sem tam je zelenější část či „očko“ můžete ji zkonzumovat. Tyto problematické části však vykrojte.Solanin a jeho účinky:
solanin může způsobit otravu, působí negativně na nervový systém a způsobuje záněty. častá konzumace brambor vede k bolestem kloubů a revmatismu. při konzumaci brambor, které by měly být zdrojem energie, musí tělo odbourávat toxický solanin.
Proč se nesmí jíst naklíčené brambory : Hlavní problém je solanin. Solanin je toxický jed a i když ho zdravé brambory obsahují zdánlivě malé množství, stačil by výtažek ze čtyř nenaklíčených brambor zabít krysu. Což ale teprve zelené nebo naklíčené brambory Tam množství solaninu mnohonásobně stoupá a tento toxin silně poškozuje náš organismus.
Na co se používá kmín
Má vynikající větropudné účinky, podněcuje činnost střev a žaludku, čímž uvolňuje zastavené trávení. Kmínová silice napomáhá vylučování žaludečních šťáv, uvolňuje žaludeční křeče, omezuje hnilobné a kvasné procesy v trávicím traktu. Působí silně dezinfekčně, vyhání střevní parazity.
Jak udělat nejlepší brambory : Oloupané brambory nakrájíme na stejně velké kousky, zalijeme je vařící vodou, přidáme sůl a trochu kmínu, máme-li jeho vůni rádi. Vaříme je přiklopené, na mírném plameni asi 10-20 minut (podle varného typu). Měkkost brambor vyzkoušíme vpíchnutím vidličky nebo špejle. Vodu z uvařených brambor ihned slijeme.
K nejvýznamnějším vektorům prakticky všech důležitých virových chorob brambor patří mšice broskvoňová (Myzus persicae Sulz.) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii Kalt.). Významným vektorem, především viru PVY, je i mšice chmelová (Phorodon humuli Kalt.).
Které brambory již nejíst Nebezpečné mohou být zelené a silně naklíčené brambory, které byly skladovány na přílišném světle či teple. Vlivem světla začne obsah solaninu stoupat až 3x, jeho koncentrace se navíc zvyšuje i při samotném dlouhodobém skladování. Nejvyšší koncentrace solaninu je v okolí oček a klíčků.
Jak se zbavit solaninu
Abyste předešli problémům, brambory vždy před použitím zbavte klíčků a zelených částí, solanin se totiž vařením nezničí. Brambory skladujte na tmavém místě při teplotě 5 -–10 °C.Solanin se zcela zničí až při tepelné úpravě při teplotách nad 250 °C, při běžném vaření nebo smažení část zůstává ve výrobku. Otrava solaninem se projevuje příznaky jako: nevolnost, zvraceníPokud nejíte nic jiného než brambory, chybí vám ostatní makro živiny ve vaší stravě; chybí vám mastné kyseliny, omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Budete trpět nedostatkem bílkovin a základních živin, které vaše tělo potřebuje pro opravu buněk, různé druhy energie nebo kognitivní funkce.
Naklíčené brambory můžete v kuchyni použít, pokud nemají změněnou chuť a pokud je dobře oloupete a klíčky pečlivě odstraníte. Nejlépe okamžitě po oloupání a nakrájení brambory uvařte ve vodě, čímž snížíte obsah glykoalkaloidů v hlízách.
Jak konzumovat kmín : Kmínový nápoj pro podporu zdraví
Příprava není vůbec náročná – potřebovat budete pouze 1,5 čajové lžičky kmínu a 1 litr obyčejné vody. Semínka stačí akorát zalít vroucí vodou, nechat je louhovat alespoň 20 minut, a poté je scedit. Denně byste měli vypít 150- 200 mililitrů odvaru.
Na co je dobrý kmínový čaj : Kmínový čaj na podporu trávení, laktace i imunity
Může totiž podpořit tvorbu mateřského mléka a často se také doporučuje jako první pomoc na dětské koliky. Kmínový čaj přispívá k normálnímu trávení, zklidnění rozbouřeného žaludku a také jako prostředek proti nadýmání.
Co se dává do Varenych brambor
Brambory dávejte do již horké vody (ideálně tak, aby byly vršky brambor pod vodou). Díky tomu se zkrátí doba vaření a brambory si zachovají více prospěšných látek a chuti. Do hrnce přidejte špetku kmínu a 10 g soli na 1 kg brambor.
Plech vyložte pečicím papírem a brambory na něj rozložte tak, aby se nepřekrývaly a byly mezi nimi dostatečné rozestupy. Pečte v troubě přibližně 30 minut, dokud nejsou křupavé a zlaté. Po 15 minutách brambory promíchejte a otočte. Díky tomu budou z obou stran opravdu křupavé.V mírných oblastech můžete často začít sázet brambory již na začátku dubna, v chladnějších koutech se vyplatí počkat až na začátek května. Při výsadbě brambor dbejte na to, aby měly vhodné sousedy: brambory si velmi dobře rozumí se špenátem, kedlubnami, bobem, kukuřicí a dalšími druhy zelí v bezprostřední blízkosti.
Jak uskladnit brambory doma : Konzumní brambory dlouhodobě skladujte při teplotách kolem 4–5 °C, krátkodobě při teplotě do 8 °C. V teplejším prostředí začnou rychle klíčit, případně začnou ztrácet vlhkost a hnít. Naopak při teplotě nižší než 3 °C budou namrzat a chutí sládnout. Vlhkost prostředí by měla být mezi 85 až 95 procenty.