Antwort Proč rostou lišejníky na sever? Weitere Antworten – Jak určit sever Podle stromu
Osaměle stojící stromy mají na severozápadě i hrubší kůru a jejich koruny jsou nakloněny na jihovýchod. To vše je dáno tím, že u nás převažují severozápadní větry. Ze severozápadní strany jsou tedy stromy chráněny lišejníky a mají rozpraskanou kůru a na opačnou Page 2 stranu mají vlivem větrů skloněnu korunu.Poměrně nejspolehlivější náhradní metodou je v naší zeměpisné šířce určení světových stran podle Slunce s pomocí hodinek. Ukazují-li naše hodinky správný čas, otáčíme je ve vodorovné poloze, až malá ručička směřuje ke Slunci. Úhel mezi tímto směrem a dvanáctkou rozpůlíme. Osa úhlu určuje směr sever – jih.Lišejníky také většinou nerostou jen na severní straně stromu. Najdete je hlavně na více osvětlené straně kmene nebo na větvích. Jiné rostou na kamenech nebo na půdě.
Na jakou stranu je mraveniště : Lišejníky obrůstají většinou severní část kmene stromu. Mraveniště bývá na severní straně strmější než na jižní.
Jak v prirode poznat kde je sever
Za denního světla nebo při zatažené noční obloze Polárku samozřejmě nevidíte. Třeba ale na některém z blízkých stromů rostou lišejníky. I ty vám mohou pomoci určit sever, protože raději žijí na chladnější a vlhčí straně stromu, tedy na té severní.
Jak je označen sever : Sever, ve staré češtině též půlnoc nebo půlnoční strana, je jedna ze čtyř hlavních světových stran. Zkratkou v češtině je písmeno S, mezinárodně se zpravidla používá N (podle anglického North, případně německého (der) Norden, francouzského Nord, španělského Norte atd.).
Jednoduchou pomůckou je i náš vlastní stín. Když si v pravé poledne stoupneme zády ke slunci, náš stín směřuje na sever. Když třeba projíždíme kolem slunečnicového pole, tak aniž by slunce pražilo a svítilo naplno, vždy jsou k němu tyto květiny nakloněné.
Růst a věk
Lišejníky jsou považovány za nejpomaleji rostoucí organismy, přestože v českých podmínkách rostou lišejníky téměř celoročně (i pod bodem mrazu). Nejpomaleji rostou druhy s korovitou stélkou, například lišejník zeměpisný (Rhizocarpon geographicum) roste rychlostí 0,06 až 1 mm za rok.
Proč je na stromech mech
Vlhké prostředí a přehuštěné koruny. Příliš lišejníků na ovocných stromech vypovídá i o nevhodné lokalitě k jejich pěstování. Daří se jim ve vlhkém prostředí, v blízkosti vodních ploch, lesů či hustých výsadeb stromů. Přehuštěné koruny zamezují provětrávání a provzdušňování stromů.Za denního světla nebo při zatažené noční obloze Polárku samozřejmě nevidíte. Třeba ale na některém z blízkých stromů rostou lišejníky. I ty vám mohou pomoci určit sever, protože raději žijí na chladnější a vlhčí straně stromu, tedy na té severní.Na severní polokouli lze jih přibližně určit snadno podle hodin – je to směr Slunce v poledne v zenitu; odtud i název „polední strana“.
Východ je jednou z hlavních světových stran. Používá se v navigaci a při zadávání souřadnic. Východní směr (90 stupňů) leží kolmo ke směru severnímu (0 stupňů) a jižnímu (180 stupňů). Slunce vychází přesně na východě v den jarní a podzimní rovnodennosti.
Jak určit kde je sever : K určení severu podle hvězd na severní polokouli Země nám stačí znalost jen několika hvězd. Přímo nad severním pólem se nachází jasná hvězda Polárka, kolem které se jakoby otáčí hvězdná obloha (otáčí se však samozřejmě naše Země). Polárka je tedy stále na jednom místě a kolmo pod ní je Zemský sever.
Jak určit sever podle Polárky : Zhruba 400 miliónů světelných let téměř přesně nad severním pólem Země září známá hvězda zvaná Polárka – nebo také Severka, protože nám vlastně ukazuje sever. Takže pokud tuto hvězdu vidíte (představuje „držadlo“ Malého vozu), stačí namířit vršek mapy k ní a máte vyhráno.
Jak dlouho žijí lišejníky
Lišejníky jsou organismy dlouhověké — epifytické druhy mohou žít několik desítek let, životnost druhů saxikolních či — chce- te–li epilitických (rostoucích na skalách, balvanech) — bývá i několik set let. Tento fakt lišejníkům umožňuje akumulovat škod- liviny ze znečištěného prostředí během dlou- hého období.
Lišejníky mají pro lidstvo překvapivě velký význam, kterým se dokonce zabývá samostatná věda, zvaná etnolichenologie. Nejčastěji se lišejníky používaly a používají jako barvivo, ale známé jsou i lišejníky užívané k léčbě a jako potravina. Barviva i účinné látky v lécích jsou sekundární metabolity lišejníků.Nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak se zbavit neestetických lišejníků, je jejich seškrábání. Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem.
Jak se zbavit mechu na střeše : Na trhu jsou běžně k dostání i přípravky přímo určené na likvidaci mechu, např. Anti-Moss či Mech-stop. Přípravky se na střechu nanáší štětcem či postřikovačem. Ideální je nástřik provádět za suchého počasí (aby se látka stihla vstřebat) a bezvětří (aby nedošlo k zanesení chemické látky mimo požadované místo).