Antwort Proč pomlázka? Weitere Antworten – Proč se chodí s pomlázkou
Slovo pomlázka je odvozena od slovesa „pomladit“, ze strany mužů se nemá jednat o žádné bití, ale symbolický akt. Podle tradice se vše podniká proto, aby ženy zůstaly svěží a zdravé po celý rok. Ovšem původně se lidé vypláceli navzájem.Dívka je šlehána proto aby „neoprašivěla“ či aby ji „neštípaly ji blechy“. Podle religionisty Pavla Horáka je pomlázka nejspíše variací na koledování a interpretaci obyčeje jako úkonu který má ženám zajistit plodnost a zdraví považuje za novodobou, i vzhledem k tomu že podle starších pramenů ženy také mrskaly muže.V českých zemích i na Slovensku je zvykem chodit s pomlázkou. Pomlázka je z několika, většinou 6–12, nejčastěji vrbových proutků pletený šlehací nástroj, se kterým chlapci chodí na koledu a mrskají děvčata z okolí. Šlehání přes hýždě doprovází odříkávání různých koledních říkanek.
Co má symbolizovat pomlázka : Pojmenování pomlázka vychází s největší pravděpodobností od slova pomladit, mohlo by ale pocházet i od slova mlází – houštin čerstvých, mladých výhonků rostlin. Šlehání dívek a žen pomlázkou symbolizuje předávání zdraví, svěžesti a pružnosti.
Co znamenají pentle na pomlázce
Pentle, mašle, stuhy jako nikdo druhý
Nejvyšší ze všech, červenou stuhou, vyjadřují ženy náklonnost a lásku, kdežto žlutá značí jasné odmítnutí. Modrá pak předznamenává naději a zelená alespoň sympatie a oblíbenost.
Jak se zasazuje pomlázka : Po velikonočním pondělí můžete také do zahrady vysadit pomlázku. Když ji ‚po akci' namočíte na dva, tři dny do vody a pak teprve vysadíte, nebo jí necháte ve vodě, než se objeví kořínky, úspěch je téměř zaručen. Vyroste vám stromek pomlázkovník.
Děvčata a ženy chodí koledovat s pomlázkou (binovačkou) o Smrtné neděli, tedy dva týdny před Velikonocemi. Původ tohoto zvyku není znám, ale nejedná se o žádnou novodobou záležitost.
Mládenci rámusí po vsi a snaží se zastihnout dívku ještě na lůžku, aby ji prý blechy neštípaly. Toulají se nocí, hlučí a popíjejí po domácnostech. Šlehají nebohé dívky proutky, a dokonce je polévají i studenou vodou z potoka. Dívky však vyšlehání rády přijmou, protože vědí, že je má omladit a zkrášlit.
Proč se Mrskaji holky na Velikonoce
Proč se ale na Velikonoce mrská Ve světě ale Češi mají naprosto mimořádnou tradici – to, že chlapci chodí mrskat děvčata, je v Evropě docela rarita. „Věřilo se, že se z čerstvých proutků na děvčata přenáší nová síla a krása,“ říká etnograf Dalibor Hobl.Důležitá byla i barva obdržených stuh. Červená byla z lásky, modrá symbolizovala naději, zelená přátelství a žlutá odmítnutí. Při obcházení vesnice muži neměli nijak složitá pravidla. „Myslím, že pravidla byla taková, že se obcházelo z jednoho konce na druhý a museli se zastavit v každém domě, kde byla dívka.Pomlázky vydrží podle Vacka dlouhá léta. „Ale nejlepší je, pokud si upletete každý rok novou. Proutky by se měly řezat už v zimě a dát je do vlhka,“ doporučil František Vacek.
Jak zasadit pomlázkovník Jednoduše odstraňte pentličky, konec pomlázky ponořte do vody a nechte na místě s přístupem světla. Do pár dní by větvičky měly pustit kořínky. Poté například na zahradě nebo třeba na procházce u rybníka jednoduše vykopejte menší díru, přibližně tak 10 až 15 centimetrů hlubokou.
Kdy Slehaji holky : abych něco dostala. Dívčí koleda se slaví čtrnáct dní před Velikonocemi, na Smrtnou neděli. Každá neděle postního období má svůj význam nejen v církevní liturgii, ale také v podobě lidových zvyků.
Kdo chodí koledovat na přestupný rok : den naruby, kdy ženy mohou požádat své partnery o ruku. Tato tradice se potom často přelévá až do Velikonoc, protože v některých oblastech České republiky o Velikonocích na přestupné roky chodí koledovat dámy, nikoliv pánové. Tato tradice přitom platí beze zbytku, tedy včetně výroby pomlázky a vyplácení pánů.
Proč kluci Mrskají holky
Ve světě ale Češi mají naprosto mimořádnou tradici – to, že chlapci chodí mrskat děvčata, je v Evropě docela rarita. „Věřilo se, že se z čerstvých proutků na děvčata přenáší nová síla a krása,“ říká etnograf Dalibor Hobl.
V Čechách zcela ojedinělým zvykem, typickým pro Orlické hory a jejich podhůří, je holčičí koleda. Děvčata a ženy chodí koledovat s pomlázkou (binovačkou) o Smrtné neděli, tedy dva týdny před Velikonocemi. Původ tohoto zvyku není znám, ale nejedná se o žádnou novodobou záležitost.Toulají se nocí, hlučí a popíjejí po domácnostech. Šlehají nebohé dívky proutky, a dokonce je polévají i studenou vodou z potoka. Dívky však vyšlehání rády přijmou, protože vědí, že je má omladit a zkrášlit. Zkrátka jak se říkává: „Komu se o Velikonocích vyšlehá, nedostane prašiviny.
Co znamená černá stužka : Smuteční stuhy
Černá v řeči barev vyjadřuje smrt a smutek. Bílá symbolizuje očistu a nový začátek.