Antwort Proč opadává omítka? Weitere Antworten – Jak opravit opadanou omítku
Postup opravy trhlin omítce
- Opatrně proškrábněte prasklinu v omítce ostrým předmětem, nejlépe špachtlí
- Očistěte spáru od prachu a nečistot.
- Okolí zdiva navlhčete.
- Špachtlí vtlačte tmel do spáry.
- Stěrkou plochu vyrovnejte s okolní omítkou.
- Po zavadnutí tmelu opravované místo lehce zahlaďte.
Štuková (fajnová) omítka
Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku. Díky penetraci dosáhnete zpevnění a sjednocení nasákavosti podkladní omítky. Vhodné je použít penetraci i štuk od stejného výrobce a postupovat dle návodu.Akrylový tmel na vnitřní i venkovní štukové omítky pro vnitřní i venkovní použití k drobným opravám zrnitých povrchů především štukových omítek. K vysprávkám nerovností, tmelení drobných nedilatujících prasklin na fasádách, k vysprávkám rohů omítek, retušování oprav zrnitých povrchů apod.
Jak dlouho zrají omítky : Jádrová omítka však musí vyzrát, doba zrání je závislá na tloušťce omítky. 1 mm omítky schne přibližně 1 den. Jádrová omítka o tloušťce 20 mm by tedy měla schnout 20 dnů před tím, než se na ní aplikuje štuková omítka.
Jak opravit spadlou omítku
Ideální je použít akrylátový tmel na velmi malé trhliny a vyhladit ho do ztracena, aby na povrchu zanechal co nejtenčí vrstvu. Při nanášení ve větším množství či vrstvách má tendenci po vyschnutí zmenšit objem (propadá se), odlupovat se a časem praskat.
Jak vyhladit zdi před malováním : Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.
Pokud chceme mít omítku hladší, jak je v obytných prostorách obvyklé, následuje vrstva štuková. Štuková malta je řidší a jemnější a na stěnu se aplikuje tzv. natahováním. Na kovové, plastové nebo jiné hladítko naneseme štuk a přiložíme hranou těsně ke stěně.
Jak odstranit omítku
Stačí poklepávat tupou stranou kladívka na stěnu tak, aby se omítka uvolnila a zbývající pevně držící částiodsekat buďto ostrou hranou kladívka nebo sekerkou či sekáčkem. Omítku osekávejte pod úhlem cca 30–40 stupňů ke stěně, abyste nepoškodili vlastní zeď.
Jak odstranit omítky
Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.Zatímco jádrová omítka je shodná s omítkou pro interiérové použití, štuková vrstva obsahuje vysoký podíl cementu a hrubší zrnitost použitého písku. Mimo tyto minerální omítky existují především pro finální úpravu zateplovacích systémů omítky dodávané v pastovité formě, kde pojivem jsou akryláty nebo silikony.Sádrová omítka je již podkladem pro konečnou povrchovou úpravu, čímž odpadá potřeba štukování. Sádrová omítka urychlí stavbu 2 až 3 krát, protože potřebuje v průměrných stavebních podmínkách na vyschnutí cca 10 až 14 dní (omítky s cementem až 28 dní).
Pro nalepení desek se volí nejčastěji lepící malta Rifix (aplikace ve formě terčů). Alternativně lze lepit desky sádrovým tmelem MAX či cementovým lepidlem webertherm elastik (aplikace zubatým hladítkem v pruzích).
Čím opravit díry v omítce : Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).
Co dělat když se loupe barva při malování : Stačí nám k tomu jednoduchý trik. Váleček namočíme do teplé vody, přiložíme jej na stěnu a několikrát jím přejedeme po zdi, kterou chceme malovat. Jestliže se začne předchozí nátěr lepit na váleček, škrábání se nevyhneme. Nátěr musíme odstranit.
Jak natáhnout novou omítku
Strženou omítku zatahujeme kovovým a nebo dřevěným hladítkem. Pokud se objeví nerovnosti, dorovnáme je omítkou nataženou hladítkem. A včas vyspravíme i spáry po omítnících poté, co omítníky opatrně vyjmeme z čerstvé omítky. Hlubší spáry se nahodí a zatáhnou hladítkem, mělké můžeme pouze natáhnout omítkou z hladítka.
Cihly, omítku i staré umyvadlo odvezte na sběrný dvůr.Tloušťka klasické omítky by měla být 15 mm, maximálně do 20 mm. Nejoblíbenější sádrová omítka se pokládá tak, aby vrstva byla maximálně 30 mm, u vápenocementové omítky by měla být tloušťka 40 mm. Rozdíly vyplývají jak z vlastností omítek, tak ze způsobu pokládky omítek na stěny.
Kolik se dává vrstev štuku : Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe.