Antwort Čím se živí lýkožrout smrkový? Weitere Antworten – Čím se živí lýkožrout
Živí se především lýkem, pak jehličím, kůrou nebo listím hostitelských stromů.L. smrkový je typickým sekundárním škůdcem. Přednostně napadá čerstvě odumřelé stromy (polomové dříví, dříví z těžeb), stromy silně stresované suchem nebo z jiných příčin odumírající stromy. Při přemnožení, kdy nenalézá dostatek vhodného materiálu pro další množení, pak napadá i stromy zdravé.Nejúčinnější přímou obranou je důsledné vyhledávání a včasná asanace veškerého napadeného materiálu. Základem je nejen najít napadené stromy, ale zbavit se i odříznutých silných větví a vršků, na kterých se může lýkožrout modřínový namnožit.
Jak dlouho žije lýkožrout : Ačkoli v porovnání s některými dlouhověkými druhy hmyzu žijí kůrovci poměrně krátce, jejich život určitě není jepičí. Pokud se šťastnému lýkožroutu smrkovému podaří vyhnout všem nepřátelům v podobě šplhavých ptáků, dravého hmyzu, či obranných mechanismů stromů, může se dožít až dvou let.
Jak škodí kůrovec
Tento brouk, kterého u nás žije přes sto druhů, má ještě radši stromy listnaté. Nejvíce aktuálně kůrovci škodí jilmům. Zabíjí je tak, že na ně přenesou parazitické houby. Konkrétní druh houby, která ničí ořešáky, objevili odborníci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.
Jak je velký kůrovec : Charakteristika škůdce
Brouk z čeledi nosatcovitých (Curculionidae), podčeledi kůrovcovitých (Scolytinae). Dospělec 1,8-2,6 mm velký, hnědý až hnědočerný.
Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného.
Abiotičtí škodliví činitelé (abiotický vliv)
- vítr – nejvýznamnější, poškozuje především dospělé smrky, kterým způsobuje zlomy i vývraty.
- sníh – poškozuje starší i mladší porosty, nejčastěji na jaře (těžký sníh)
- námraza, ledovka – především v mladých porostech, ve starších způsobuje ulamování vršků
Jak se šíří kůrovec
V současnosti se může šířit i z neasanovaného kůrovcového dříví, které si nakoupíte a dovezete z lesa. Pokud si takové dříví pořídíte na topení, je potřeba ho spálit včetně opadané kůry přes zimu do dubna, jinak hrozí, že napadne smrk nebo další jehličnaté dřeviny v okolí.Mezi predátory lýkožrouta patří například datlovití ptáci, brouci, mouchy či roztoči. Životy kůrovců mohou ohrožovat také paraziti, jako třeba vosičky či hlístice, a různé patogeny.Ohrožen je zejména smrk ztepilý. Jak poznat, že strom je kůrovcem napaden – výrony pryskyřice a závrtové otvory, rezavé drtinky za šupinkami kůry na patě kmene, po sloupnutí kůry je možné nalézt typické požerky, – barevné změny jehličí, které postupně rezne a začíná opadávat, rovněž opadává kůra – pozdní příznaky.
Většinou se v současné době pod pojmem kůrovec myslí převážně druh lýkožrout smrkový, který napadá přednostně smrk, ale pokud je přemnožen a smrk v okolí není v dosahu, je schopen napadnout a zahubit i borovici lesní, vejmutovku, kleč, modřín, nalezen byl i na douglasce.
Které stromy napadá kůrovec : Většinou se v současné době pod pojmem kůrovec myslí převážně druh lýkožrout smrkový, který napadá přednostně smrk, ale pokud je přemnožen a smrk v okolí není v dosahu, je schopen napadnout a zahubit i borovici lesní, vejmutovku, kleč, modřín, nalezen byl i na douglasce.
Proč uschne smrk : Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.
Co zasadit mezi smrky
Rostliny pod jehličnany
Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.
Škůdci napadli smrky pichlavé, onemocnění stromů se projevuje opadáváním jehličí a usycháním. S největší pravděpodobností se jedná o parazitickou houbu nebo mšici smrkovou, přibližně dvoumilimetrového živočicha. Jeho přemnožení podle odborníků pomohly dvě poslední zimy, které byly velmi mírné.Většinou se v současné době pod pojmem kůrovec myslí převážně druh lýkožrout smrkový, který napadá přednostně smrk, ale pokud je přemnožen a smrk v okolí není v dosahu, je schopen napadnout a zahubit i borovici lesní, vejmutovku, kleč, modřín, nalezen byl i na douglasce.
Jak přezimuje kůrovec : Přezimují larvy, kukly nebo dospělci (v závislosti na stavu vývoje v závislosti na průběhu počasí), a to pod kůrou, v opadané kůře nebo v hrabance.