Antwort Čím potřít chleba aby byl leskly? Weitere Antworten – Co mám přidat do chleba aby byl leskly
Během pečení chléb pravidelně každých 10 minut potíráme octovou vodou, bude mít pak krásnou zlatavou kůrčičku. Chléb se po vytažení z trouby ještě uvnitř "dopéká". Proto je dobré jej před krájením nechat dobře vychladit. Tak cca 2hodiny.Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.Základní potírací kapalinou je voda. Ale pečivo můžete potírat i rozšlehaným žloutkem, rozšlehaným celým vejcem (bez skořápky) nebo například mlékem. A taky pivem, vínem, olejem, prostě čím je libo.
Čím potřít upečený chléb : Kdy a čím potírat chléb pro lesklou kůrku
Lesklé kůrky docílíte i potřením chleba mlékem (nebo mlékem naředěným vodou), taktéž před pečením. Během pečení lze potírat vodou. Samotnou, slanou nebo s trochou octa. Oddálíte tím tvrdnutí kůrky, ale na druhou stranu ochladíte troubu, což není žádoucí.
Kdy potřít chleba vodou
Chléb potřebuje „dýchat“. Pro lesklejší kůrku ihned po upečení potřete chléb vodou.
Jak docílit nadýchaného chleba : Abyste se k těstu nelepili, dotýkejte se ho jen zespod, z pomoučené strany. Na zrání v lednici přikryjte vlhkou utěrkou a nechte v lednici 12-24 hodin odpočívat. Chléb v lednici skoro nemusí vyrůst (na videu je spíše roztáhlý do délky, než vzrostlý do výšky), lepší je, pokud více vyzraje v první fázi kynutí.
Je to proto, aby chléb neměl bílou kůrku, ale krásně vypečenou. Chléb je možné potřít jen vodou, pak bude mít také pěknou barvu a lesklou kůrku. Proč se dává plechový hrníček s vodou pod chléb Díky tomu se v troubě před pečením vytvoří pára a ta zabrání tomu, aby kůrka nebyla tvrdá a šedivá.
Z pšeničných mouk na pečení chleba je určená tzv. chlebová. Dá se velmi dobře použít i mouka hladká obyčejná a různé typy mouky celozrnné. V poslední době se dostává stále více do popředí mouka špaldová.
Čím potřít věku před pečením
Veku před pečením potřeme vodou nebo rozšlehaným bílkem. Pečeme, dokud povrch nezezlátne a veka nebude uvnitř propečená.Ihned po vytažení z trouby můžete horké pečivo potřít rozpuštěným máslem smíchaným s rumem (poměr si určete sami dle chuti), bude pak krásně vláčné.Troubu rozehřej na 250°C, těsto vyklop na plech a lehce potři vlažnou vodou. Díky tomu bude chleba mít perfektní křupavou a zlatavou kůrku. Dej těsto do trouby a stáhni na 180°C. Po 35 minutách by měl být chleba hotový.
Chleba po upečení nechte vychladnout na mřížce, aby se nezapařil. Krájejte nejdřív vlažný, chleby s nadpolovičním obsahem žita až po vychladnutí a celožitné nechte odpočinout alespoň 12 hodin, jinak mohou být mazlavé.
V čem nechat kynout chleba : Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne. Ale pokud pečete povícero chlebů najednou nebo si brousíte zuby na bagety, je vůbec nejlepší koupit hrubé nebělené lněné plátno a pečivo nechat kynout na něm.
Jak upéct chleba aby nepraskl : Určitě je fajn chléb před pečením ostrým zoubkatým nožem nebo žiletkou naříznout, aby se mohl hezky rozevřít a nepopraskal. Když vsadíte chleba do trouby a nepečete v hrnci s poklicí (vizte způsoby pečení výše), přilijte vodu a nechte péct 15–20 minut. Pak páru vyvětrejte, v případě pečení v hrnci poklici sejměte.
Jaký je rozdíl mezi normální a chlebovou moukou
světlá (bílá; nízkovymletá) mouka – mele se jen ze středu zrna a je tak ochuzena o spoustu živin, zdravější tmavá (celozrnná; vysokovymletá) mouka – mele se z celé obilky včetně obalových vrstev. mouka chlebová – obsahuje část obalu zrna a klíčku, je tedy „něčím mezi“ moukou bílou a celozrnnou.
Suroviny na základní chleba (na 1 kg těsta):
400 g pšeničné mouky (2 hmotnostní díly) 200 g vody (1 hmotnostní díl) 16 g soli.Pokud připravujete závin na slano, potřete těsto před pečením vyšlehaným žloutkem, použít můžete i celé vyšlehané vejce. Ten sladký můžete potřít rozšlehaným bílkem a posypat jemným krupicovým cukrem, získáte tak nádherně křupavou kůrčičku. V případě, že máte vajíčka zaručeně čerstvá, můžete závin potřít až po upečení.
Jak udělat domácí kvásek na chleba : Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.