Antwort Čím hasit asfalt? Weitere Antworten – Čím hasit sypké materiály
Práškový přístroj je určený pro hašení tříd A, B, C, D, včetně pevných látek kromě sypkých hmot. Dobře hasí zejména požáry hořlavých kapalin a hořlavých plynů a speciální typy prášku i požáry některých lehkých kovů.Jsou nevhodné na hašení:
Hořlavých kapalin nemísících se s vodou jako benzín, motorová nafta, minerální oleje, líh, ředidlo,…). Je třeba velkého množství vody, abychom kapalinu zředili, některé neuhasíme vůbec, např. benzín na vodě plave.Nejvhodnější hasivo na hašení pevných látek je voda, avšak hasící přístroj s touto náplní nesmíte použít na elektřinu! Vhodná alternativa ke klasickým hasicím přístrojům jsou tzv. hasicí spreje. Ty je možné využít v počátcích vznikajících požárů.
Co můžu hasit piskem : PĚNOVÉ HASICÍ PŘÍSTROJE
Při svém použití vytvářejí na povrchu hořících látek vrstvu pěny, která zabraňuje přístupu kyslíku a tím vlastně hasí. Používají se především na požáry hořlavých kapalin ( benzín, nafta, oleje).
Co se nesmí hasit práškovým hasicím přístrojem
Práškový hasicí přístroj je nevhodný na:
Plamen je uhašen rychle, avšak látka žhne dál a může se znovu rozhořet. hašení hořlavých kovů. Opět může docházet ke vzniku nebezpečných plynů.
Co se nesmí hasit pěnovým hasicím přístrojem : Nejsou vhodné na hašení:
Hořlavých kapalin mísících se s vodou. Hořlavých kapalin nízkovroucích t.j. na úrovni okolní teploty a níže jako petoleter, ditileter, monochloretan. Hořlavé plyny.
Práškový hasicí přístroj
Jedná se o nejpoužívanější a nejuniverzálnější hasicí přístroj. Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.
Hasivem je oxid uhličitý. Hasivo má po opuštění tlakové nádoby velmi nízkou teplotu – při ústí hubice asi −30 °C, proto je nutné hubici držet jen za držadlo. Nelze jím hasit sypké materiály, neboť proud plynu je velmi prudký. Není vhodný pro hašení pevných látek (dřeva apod.).
Co lze hasit pěnovým hasicím přístrojem
Pěnový hasicí přístroj je vhodný pro požáry třídy A a B. Může být použit proti požárům, kde jsou pevné látky a hořlavé kapaliny. pevné hořlavé látky, benzín, nafta, minerální oleje a tuky.Práškové hasicí přístroje jsou: a) s práškem typu BCE (na bázi hydrouhličitanu sodného) se nesmí používat k hašení jemné mechaniky a elektortechnické techniky, hořlvých prachů a volně uložených kouskovitých vláknitých a podobných materiálu.Hasí pevné organické látky, jako je dřevo, papír, seno, sláma, textil atd. Použivá se v archivech, kůlnách, senících apod. HASTEX Pěnový hasicí přístroj – VP 6 TNC – nerez Velmi vhodný pro hašení požárů polárních i nepolárních hořlavých kapalin v drogériích, lékárnách, příručních skladech hořlavých kapalin apod.
Zásah hasicím přístrojem při požáru je nutno provádět vždy po směru větru a vystřikující proud hasiva musí směřovat vždy do ohniska požáru, přičemž je nutno neustále postupovat za požárem. Postupujte tak, abyste proudem hasiva nepřenesli plameny na nežádoucí místa, nebo se při používání vodních přístrojů neopařili.
Čím se hasí propan-butan : Třída C – požáry plynů (např. zemní plyn, propan-butan, vodík, svítiplyn, acetylen, metan). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje práškové nebo plynové hasicí přístroje s náplní CO2 (oxidu uhličitého).
Co se nesmi hasit penou : Nesmí se hasit : líh a alkoholy, zařízení pod proudem, kovy.
Jaký je rozdíl mezi butanem a propan butanem
Molekula butanu sice obsahuje více energie, ale současně je výrazně těžší, butan má vyšší hustotu. Protože ale jeden kilogram propanu obsahuje více molekul, v součtu je tak v kilogramu propanu i více energie než ve stejném množství těžšího butanu. Touto optikou je tedy výhřevnější propan.
Velké firmy totiž plyn při přepravě a skladování nijak nerozlišují a používají stejné autocisterny, zásobníky a dokonce i lahve. Tak se dostává nečistota obsažená v propan-butanu také do směsi propanu. Tím pádem jediná zásadní výhoda propanu je jeho schopnost se odpařovat i v teplotách pod bodem mrazu.Butan i isobutan jsou plyny k možnému použití jako hnací plyny ve spreji. Další využití je pro ošetření plechů a pánví před pečením a zabráněním tak přichycování pečených potravin. Používá se i jako aerosol v kosmetice.
Jak dlouho vydrží propanbutanová láhev : Běžná PB lahev je použitelná maximálně 10 let od poslední platné revize. U organizací splňujících nejpřísnější kvalitativní kriteria je doba použitelnosti prodloužena na 15 let od poslední platné revize.