Antwort Které stavby vyžadují EIA? Weitere Antworten – Jaké stavby podléhají EIA
Studii EIA musí mít a přiložit ji k žádosti o realizaci všechny velké stavby a všechny podniky s výrazným dopadem na přírodu (továrny, spalovny atd.). EIA byla v českém zákonodárství poprvé zavedena zákonem České národní rady č. 244/1992 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí (1992).EIA (Environmental Impact Assesment) je procedurou, v níž má být opatřen objektivní odborný podklad pro vydání následných rozhodnutí o odsouhlasení navrhovaných záměrů.Proces EIA provádí krajský úřad nebo Ministerstvo životního prostředí. Příloha č. 1 zákona o posuzování vlivů na životní prostředí uvádí, který z nich bude ve věci příslušný.
Co to je malá EIA : Záměry podléhající zjišťovacímu řízení (tzv. „malá EIA“) – vyžadují vypracování oznámení záměru minimálně v rozsahu dle přílohy č. 3 zákona. Oznámení záměru může vypracovat kdokoliv, vypracování autorizovanou osobou je výhodou.
Kdy se musí dělat EIA
Projekty posuzované v procesu EIA jsou například stavby, komunikace, výrobní haly, těžby nerostných surovin, provozy – nově budované, ale i jejich změny, tj. rozšiřování, změny technologií, zvýšení kapacity apod. Proces EIA probíhá vždy dříve, než jsou záměry povoleny a než se započne s jejich vlastní realizací.
Co lze povazovat za stavbu : Stavba. (1) Stavbou se v tomto zákoně rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby.
Proces posuzování vlivů záměrů na životní prostředí je založen na systematickém zkoumání a posuzování jejich možného působení na životní prostředí. Smyslem je zjistit, popsat a komplexně vyhodnotit předpokládané vlivy připravovaných záměrů na životní prostředí a veřejné zdraví ve všech rozhodujících souvislostech.
Délka procesu podle zákona č.
se liší pouze v: delší lhůtě pro ukončení zjišťovacího řízení – 45 dní. Celková doba procesu tedy činí: 225 dní (cca 7,5 měsíců).
Co to je drobná stavba
CO SE POVAŽUJE ZA DROBNÉ STAVBY
Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Patří sem stavby do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím a podsklepením do maximální hloubky 3 m.Podle tohoto ustanovení totiž nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu pouze stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže mimo jiné neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení, ani vytápění.Co se považuje za drobné stavby
Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Jsou to především: stavby do 40 m2 (oproti stávajícím 25 m2) zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím, podsklepením do max.
Stavby na ohlášku jsou upraveny v § 104 stavebního zákona. Na ohlášku lze postavit stavby pro bydlení a rekreaci. Avšak pouze za předpokladu, že takové stavby na ohlášení budou mít nejvýše jedno podzemní podlaží do hloubky 3 m, dvě nadzemní podlaží a podkroví.
Kdy nepotřebuji ohlášení stavby : Jurty nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, pokud: mají průměr menší než 5,64 m2, neslouží k trvalému bydlení a nejsou pevně spojené se zemí.
Co je to drobná stavba : Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Patří sem stavby do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím a podsklepením do maximální hloubky 3 m.