Antwort Které stavby podléhají EIA? Weitere Antworten – Které stavby vyžadují EIA
Příklady projektů, které vyžadují EIA, mohou zahrnovat velké stavební projekty, jako jsou jaderné elektrárny, dálnice, železnice, velké přehrady, nebo zařízení pro likvidaci nebezpečných odpadů. Ale také méně nápadné projekty, jako je urbanistický rozvoj, turistické projekty, nebo projekty na regulaci vodních toků.Podle zákona spadají do rozsahu posuzování všechny projekty, které by mohly mít negativní dopad na veřejné zdraví, rostliny a živočichy, ekosystémy, půdu, ovzduší, ale i na kulturní památky, přírodní zdroje nebo majetek.U některých staveb hrozí, že budou mít negativní vliv na životní prostředí. Před tím, než stavební úřad vydá zmíněná rozhodnutí, musí se u nich provést proces posouzení vlivů na životní prostředí neboli EIA (Enviromental Impact Assessment).
Co je dokumentace EIA : EIA (Environmental Impact Assesment) je procedurou, v níž má být opatřen objektivní odborný podklad pro vydání následných rozhodnutí o odsouhlasení navrhovaných záměrů.
Na jaké stavby není potřeba stavební povolení
Ve zkratce, podle stavebního zákona stavební povolení není třeba u staveb, které nepřesahují zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 metrů s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metry na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, ale jen v případě, že neobsahují obytné ani pobytové …
Na jakou stavbu nemusí být stavební povolení : Pro drobné stavby stojící samostatně na zahradě není jinak vyžadováno žádné stavební povolení, územní souhlas ani ohlášení, pokud splňují následující podmínky: zastavěná plocha maximálně 25 m. výška maximálně 5 m. stavba musí být nepodsklepená
Posuzování vlivů záměrů na životní prostředí (proces EIA) je v ČR upraveno zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí. Proces posuzování vlivů záměrů na životní prostředí je založen na systematickém zkoumání a posuzování jejich možného působení na životní prostředí.
Délka procesu podle zákona č.
se liší pouze v: delší lhůtě pro ukončení zjišťovacího řízení – 45 dní. Celková doba procesu tedy činí: 225 dní (cca 7,5 měsíců).
Jak funguje EIA
Proces posuzování vlivů záměrů na životní prostředí je založen na systematickém zkoumání a posuzování jejich možného působení na životní prostředí. Smyslem je zjistit, popsat a komplexně vyhodnotit předpokládané vlivy připravovaných záměrů na životní prostředí a veřejné zdraví ve všech rozhodujících souvislostech.EIA je jedním z preventivních nástrojů politiky ochrany životního prostředí; pochází z anglického Environmental Impact Assessment, což v překladu znamená posuzování vlivů na životní prostředí.CO SE POVAŽUJE ZA DROBNÉ STAVBY
Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Patří sem stavby do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím a podsklepením do maximální hloubky 3 m.
Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete u staveb s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů. Mezi tyto stavby patří typicky malé zahradní domky, kůlny, pergoly a jiné zahradní přístřešky.
Co lze povazovat za stavbu : Stavba. (1) Stavbou se v tomto zákoně rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby.
Kdo vydává stanovisko EIA : Na konci procesu EIA Ministerstvo životního prostředí vydá souhlasné nebo nesouhlasné závazné stanovisko. To tvoří podklad pro další řízení (povolení hornické činnosti pro stavbu úložiště, řízení o povolení úložiště dle atomového i stavebního zákona) a úřad musí stanovisko vzít v úvahu a musí se jím řídit.
Co to je malá EIA
Záměry podléhající zjišťovacímu řízení (tzv. „malá EIA“) – vyžadují vypracování oznámení záměru minimálně v rozsahu dle přílohy č. 3 zákona. Oznámení záměru může vypracovat kdokoliv, vypracování autorizovanou osobou je výhodou.
Co se považuje za drobné stavby
Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Jsou to především: stavby do 40 m2 (oproti stávajícím 25 m2) zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím, podsklepením do max.Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete u staveb s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů. Mezi tyto stavby patří typicky malé zahradní domky, kůlny, pergoly a jiné zahradní přístřešky.
Co lze stavět bez ohlášení : Podle tohoto ustanovení totiž nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu pouze stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže mimo jiné neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení, ani vytápění.