Antwort Které látky jsou produktem fotosyntézy? Weitere Antworten – Co je produktem fotosyntézy
Šest molekul oxidu uhličitého (CO2) se spojí s 12 molekulami vody (H2O) za použití světelné energie. Výsledkem je vznik jedné molekuly sacharidu (C6H12O6 neboli glukóza) spolu s šesti molekulami kyslíku a vody.I když jde při fotosyntéze o složité biochemické reakce (probíhají ve dvou stupních), pokusíme se objasnit aspoň jejich podstatu. Rostliny přijímají z půdy vodu (H2O) a ze vzduchu oxid uhličitý (CO2). Působením světla dochází v listech k reakci, při níž vzniká kyslík a glukóza C6H12O6.V této fázi dochází k rozkladu vody a uvolnění kyslíku (který pak využívají i jiné organismy k dýchání). Biochemické děje v temnostní fázi již světlo nepotřebují, ale využívají energii, která z něj byla ve světelné fázi získána.
Co je zapotřebí k průběhu fotosyntézy : K zahájení fotosyntézy jsou potřeba oxid uhličitý, voda a zdroj světelné energie.
Co produkují rostliny
Rostliny stojí na počátku potravního řetězce a produkují díky fotosyntéze organickou hmotu a kyslík, a tím umožňují život dalším živým organismům. Kořeny rostlin zadržují vodu a zpevňují půdu, čímž brání erozi. Nenahraditelný význam pro biosféru mají díky unikátní schopnosti zadržovat a řízeně uvolňovat vodu.
Co produkují rostliny v noci : V noci je to však jinak. Rostliny nemají světlo, nemůže probíhat fotosyntéza, takže vdechují kyslík a vydechují oxid uhličitý. Berou nám čistý vzduch, který sami potřebujeme během spaní. Proto je všeobecně rozšířený názor: nemít v ložnici žádné rostliny.
V první fázi fotosyntézy, která se nazývá světelná nebo primární, je světelná energie absorbovaná fotosyntetickými pigmenty užita k vytvoření ATP a redukovaných forem redukujících agens (ekvivalentů) – ferredo- xinu a NADPH. V této fázi se také uvolňuje kyslík.
Stromy jako lapači prachu a producenti kyslíku.
Kromě prachu stromy pohlcují oxid uhličitý a produkují kyslík. Např. 1 dospělý vzrostlý buk o listové ploše 1600 čtverečních metrů uvolní za den 1,75 kgkyslíku. Za vegetační období takový strom zásobuje kyslíkem 10 lidí!
Co se vyrábí z rostlin
Do rostlinných komodit patří obiloviny, olejniny, luskoviny, pícniny, cukrová řepa a brambory, dále ovoce, zelenina, chmel, réva vinná, léčivé, aromatické a kořeninové rostliny, květiny a školkařské výpěstky. Součástí rostlinných komodit je i oblast produkce osiv, výživy půdy a ochrany rostlin.Stromy odeberou z atmosféry více oxidu uhličitého a vyprodukují více kyslíku i přes to, že v noci, když neprobíhá fotosyntéza dýchají kyslík a produkují oxid uhličitý. Takový strom je také účinným lapačem prachu a jen za vegetační sezónu zachytí až 1 tunu prachu.Kyslík se prakticky výlučně vyrábí destilací zkapalněného vzduchu. Vyrobený kyslík se uchovává buď ve zkapalněném stavu ve speciálních Dewarových nádobách (viz obrázek) nebo plynný v ocelových tlakových lahvích.
Z čerstvých bylinek si můžeme vyrobit šampon, sprchový gel, obličejové tonikum, čistící pleťovou vodu, posilující vodu na vlasy, … Správě volené bylinky pomáhají pročistit tělo a navrátit do rovnováhy – vnitřně i vně. Příroda je k nám nesmírně laskavá, její láska k člověku je bezpodmínečná.
Co to je pícnina : Pícniny jsou plodiny sloužící k výživě hospodářských zvířat, zejména přežvýkavců a koní. Obsah živin záleží na botanickém složení porostu, listnatější rostliny obsahují větší množství bílkovin, fosforu a karotenu, rostliny s vyšším podílem stébel a stonků mají vyšší obsah vlákniny a nižší podíl ostatních živin.
Co vyrábí stromy : Stromy jsou zelené elektrárny na výrobu kyslíku
Oxid uhličitý přijímají a za pomoci energie slunečního záření a vody jej přeměňují na glukózu a kyslík. Glukózu neboli cukr strom potřebuje na tvorbu lipidů a bílkovin pro svůj růst. Kyslík pak vzniká především jako „odpadní produkt“ fotosyntézy.
Co produkuje oxid uhličitý
Oxid uhličitý je emitován všude tam, kde dochází ke spalovacím procesům uhlíkatých fosilních paliv – zemního plynu, ropných produktů, uhlí, koksu. Zdrojem emisí je samozřejmě i spalování paliv biologického původu – biomasy, dřeva, bionafty a bioplynu.
Kyslík se do atmosféry dostává z moře.
Tento proces se může odehrát i na pevnině, avšak v podstatně menším množství. Zhruba polovinu kyslíku v atmosféře proto produkuje mořský fytoplankton.Nálev – výluh, zápar
Asi nejběžnější formou bylinného čaje je nálev, neboli zápar. Patřičné množství byliny zalijeme horkou nebo vroucí vodou a necháme louhovat pod pokličkou 5 – 15 minut, podle druhu byliny. Poté se nálev sleje.
Jak se vyrábí macerát : Začínáme si vyrábět svoje vlastní bylinkové rostlinné oleje neboli maceráty. Ty se vyrábí tak, že ponoříme mírně zavadlou bylinku do námi zvoleného rostlinného oleje a necháme minimálně dva týdny macerovat. Výroba macerátů je velmi jednoduchá a tuto maceraci zvládne každý z nás.