Antwort Který druh elektrárny využívá například přirozený průtok řeky krajinou? Weitere Antworten – Jaké jsou typy elektráren
- 2.1 Tepelné elektrárny.
- 2.2 Jaderné elektrárny.
- 2.3 Vodní elektrárny.
- 2.4 Větrné elektrárny.
- 2.5 Geotermální elektrárny.
- 2.6 Solární elektrárny.
- 2.7 Přílivové elektrárny.
Druhy turbín
- Vodní turbína. Francisova turbína. Peltonova turbína. Kaplanova turbína. Bánkiho turbína. Teslova turbína.
- Plynová turbína. Parní turbína.
- Plynová turbína (tepelný motor) Spalovací turbína.
- Větrná turbína. Darrieova turbína. Halladayova turbína. Savoniova turbína.
- Turbodmychadlo (Turbokompresor)
- Turbogenerátor.
Vodní elektrárny vyžadují minimální obsluhu i údržbu a zároveň je můžete ovládat na dálku. Malé vodní elektrárny prakticky nevytvářejí zaplavenou plochu a jsou velice levné na provoz. Nevýhody: U přehradních nádrží je třeba počítat s vysokou cenou a časem výstavby a nutností zatopení velkého území.
Který druh elektrárny je umístěn v moři : Přílivové elektrárny jsou jedním z druhů vodních elektráren. Ty pro roztočení turbín umístěných pod vodou využívají přílivu a odlivu moře.
Jaké druhy elektráren jsou v ČR
Dominantním výrobcem elektřiny je akciová společnost ČEZ, která v Česku provozuje 7 uhelných, 2 jaderné, 31 vodních (z toho 3 přečerpávací), 1 paroplynovou, 12 fotovoltaických a 2 větrné elektrárny, dále 1 zdroj spalující čistou biomasu, 1 bioplynovou stanici, 3 teplárny (z toho jedna plynová) a více než 130 …
Jaké jsou výhody větrné elektrárny : Základní výhodou větrných elektráren je samotný vítr v podobě obnovitelného, ekologického, bezplatného a nevyčerpatelného zdroje energie. Při provozu tohoto typu elektráren nedochází k vypouštění skleníkových plynů ani dalších škodlivých látek do ovzduší.
Turbíny dělíme na přetlakové (jen část potenciální energie vody se mění na kinetickou energii turbíny – Francisova a Kaplanova) a rovnotlaké (mění se celá potenciální energie vody na kinetickou energii turbíny). Přetlakové turbíny je nutné umístit do určité výšky nad spodní hladinu.
Vodní turbína je lopatkový vodní motor měnící vodní energii na mechanickou práci na hřídeli. Vodní turbína se skládá z rozváděcího ústrojí (rozváděcího kola, dýzy) usměrňujícího průtok vody a z oběžného kola, které vodě odebírá energii.
Jaké jsou výhody a nevýhody uhelné elektrárny
Teorie
Výhody – nevýhody | |
---|---|
+ momentální dostatek uhlí a jistota dodávek | – neobnovitelný zdroj energie, není tedy trvalým rešením energetických problému |
+ efektivní spalování v případě moderních elektráren, tedy i pomerne nízké emise | – těžba uhlí způsobuje dlouhotrvající dopad na krajinu |
Větrná energie: Výhody a nevýhody
- Při provozu nevznikají emise.
- Lze ji získávat lokálně na území státu.
- Obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj energie.
- Nerovnoměrný výkon závislý na síle a směru větru.
- Narušení přirozeného rázu krajiny a hlučnost při provozu.
- Vysoké pořizovací náklady a relativně krátká životnost turbín.
U instalací se počítá s výkonem 3–5 MW a roční výrobou 7,8–13,5 GWh. Pro srovnání, většina z 210 větrných elektráren instalovaných v Česku do roku 2020 dosahuje výšky 60–110 m (průměr rotoru 50–100 m) a instalovaného výkonu 0,6–2 MW (průměr zhruba 1,6 MW). Za rok každá vyrobí v průměru 3,3 GWh.
Většina elektřiny vyrobené v ČR pochází z uhelných (40,3 %, r. 2021) a jaderných (36,2 %, r. 2021) elektráren a dále z elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie (12,4 %, r. 2021).
Kolik je elektráren v České republice : Počet elektráren na území dnešního Česka se za posledních sto let od vzniku Československa zvýšil šestkrát. Zatímco v období po rozpadu monarchie existovalo zhruba 6000 výroben elektřiny, dnes jich je přes 36.000.
Který typ elektrárny vyrábí největší podíl energie v ČR : V České republice bylo v roce 2022 podle předběžných údajů vyrobeno celkem 84 527,5 GWh elektrické energie. Největší část energie, a to 48,6 %, byla vyrobena v parních elektrárnách. V jaderných elektrárnách bylo vyrobeno 36,7 % energie, 4,6 % připadlo na plynové a spalovací elektrárny a 3,0 % na paroplynové.
Jak funguje Teslova turbína
Turbína je založena na principu tření mezi proudícím médiem (kterým může být voda, ale třeba i pára či jiný plyn nebo kapalina) a povrchem rotoru turbíny. Rotor turbíny se skládá ze sady disků, mezi nimiž proudí usměrněné médium. Díky tření o povrch disků vzniká síla, která disky uvádí do pohybu.
Z oběžného kola vystupuje voda ve směru osy otáčení (axiálně). Jak voda prochází oběžným kolem, její rotační rychlost se zmenšuje a zároveň odevzdává energii oběžnému kolu. Tento efekt (spolu s působením samotného vysokého tlaku vody) přispívá k efektivitě turbíny.Vodní elektrárny jsou energetické zdroje využívající akumulovanou energii vody k výrobě elektrické energie. Voda jako primární zdroj odevzdává ve vodní turbíně svou potenciální a kinetickou energii, ale prostřednictvím přírodního koloběhu, založeném na vypařování a kondenzaci, se neustále obnovuje.
Jaké jsou nevýhody tepelné elektrárny : Jejich nevýhodou je nízká účinnost přeměny chemické energie vázané v palivech na energii elektrickou. Tato účinnost se u nejmodernějších tepelných elektráren pohybuje okolo padesáti procent.