Antwort Kdy Prostříhat broskvoň? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat broskve
Broskvoň na jaře stříhejte vždy hluboko – ať je po řezu stejně větví na zemi jako na stromě. Broskvoň nikdy nestříhejte před květem a nikdy po konci srpna. Po každém řezu s ranou větší než 1cm vždy zatřete ránu hned po provedení řezu.U broskvoní zakládáme kotlovitou (dutou) korunku. Mladý stromek po výsadbě na jaře seřízneme tak, že úplně odstraníme terminální výhon a zbylé 4 výhony seřízneme na 2 až 3 pupeny, pokud možno souměrně do stran. V červnu a na přelomu srpna a září všechny narostlé výhonky vždy asi o 1/3 zaštípneme.Řez v bezmrazé zimě nebo předjaří je výhodnější i proto, že vzduch není nasycený spórami škodlivých hub jako na jaře. Řez před postřikem je výhodnější i proto, že snižuje objem koruny a tím i potřebu postřikové látky proti kadeřavosti až na polovinu.
Kdy stříhat broskve a meruňky : Nejlepším termínem pro zmlazující řez a celkově prořezání nevhodných větví je v případě meruněk a broskvoní zhruba mezi druhou polovinou června a koncem srpna. Pozdější řez během podzimu sice není v zásadě nic špatného, ale může mírně ovlivnit a snížit odolnost stromu proti mrazu během zimních měsíců.
Jaký postřik na broskve
Kuprikol, Zdravá Broskev, Kadeřavost Stop
Alternativou, opět na bázi hydroxidu měďnatého, je postřik Kadeřavost Stop. Oba přípravky lze v současnosti doporučit jako nejvhodnější postřik proti kadeřavosti broskvoní.
Kdy stříhat třešní : Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.
Každé jaro zapravte do půdy v blízkosti broskvoně organické hnojivo – dobře vyzrálý kompost, hnůj, granulované hnojivo z ovčího nebo kravského hnoje. Nezapomeňte hnojivo zapracovat do půdy rýčem, snáze a rychleji se tak dostane ke všem kořenům.
Kdy Postrik broskve
Postřiky je nutné aplikovat nejen na větve, ale i kmen postižené broskvoně. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom už téměř bez listí. Musí se však provádět ještě před příchodem mrazů a po dvou týdnech je nutné zásah opakovat.Proti kadeřavosti na broskvoních se aplikuje měďnatý postřik Champion 50 WG, který je dostupný ve více velikostech, a pokud máte například jenom 1 stromek broskvoně, tak doporučuji koupit soupravu Zdravá broskev plus – proti kadeřavosti a chloróze, ve které se nachází jak postřik Champion, tak i hnojivo Harmonie železo …Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.
Postřik se vždy provádí vždy na jaře (u meruněk to vychází na březen nebo duben), a to ve dvou fázích. Protože houba způsobující moniliovou spálu proniká do větviček přes květy, je důležité provést první postřik na začátku kvetení. Druhý postřik se provádí na konci kvetení.
Čím přihnojovat broskve : Hnojení a hnojiva pro broskvoně
Doplňte základní živiny, jako je draslík a dusík. Pokud jste pokročilí zahradníci, můžete přidat i vyzrálý hnůj – čím starší strom, tím více hnoje můžete přidat, ale s mírou. Příjem živin můžete podpořit použitím lignohumátu ve formě postřiku na listy.
Kdy se stříká třešeň : Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Kdy se řeže ořech
Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.
Hnojení a hnojiva pro broskvoně
Každé jaro zapravte do půdy v blízkosti broskvoně organické hnojivo – dobře vyzrálý kompost, hnůj, granulované hnojivo z ovčího nebo kravského hnoje.Jak oloupat broskve
Omyté plody vložíme do vody teplé asi 90 °C, do které přidáme 20 g kyseliny citronové na 1 litr vody. Plody v lázni ponecháme asi 5 minut. Pak na jedné broskvi zkusíme, jestli už půjde loupat, případně lázeň malinko přihřejeme a dobu prodloužíme.
Jak se starat o broskev : Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.