Antwort Kdy přesadit šalvěj? Weitere Antworten – Jak přesadit šalvěj
Vzešlé rostlinky dvakrát přepichujeme. Předpěstované sazeničky vysazujeme v druhé polovině května, když už nehrozí mrazíky, na venkovní záhon zhruba 60 cm od sebe. Šalvěj se dá také pěstovat přímým výsevem semen na záhon od dubna do června nebo v září. Vysejeme je 1 – 2 cm hluboko, do řádků vzdálených cca 60 cm.Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.
Jak dlouho vydrží šalvěj : Šalvěj keřovitá (Salvia fruticosa) – má velké šedozelené ochlupené listy. Šalvěj vydrží na jednom stanovišti až deset let, miluje slunné stanoviště, kde se příliš nedrží voda. Intenzita její vůně závisí, kromě síly slunečních paprsků i na půdě a podnebí.
Kdy Presazovat Medunku
Po několika letech na jednom stanovišti na zahradě meduňka většinou vymrzá, takže je vhodné cca za 5 let meduňku rozmnožit a přesadit ji jinam. Na zimu je potřeba k rostlině přihrnout více zeminy, aby nevymrzla nebo pokud je v květináči, schovat ji domů.
Jakou půdu potřebuje šalvěj : Šalvěj vyžaduje lehkou a kyprou půdu
Dobře propustná hlinitopísčitá půda je značka ideál. Šalvěji se ovšem bude dobře dařit i v suchých nebo na živiny chudých či vyčerpaných půdách. Výborně poroste na slunném a dobře chráněném místě.
Okrasné šalvěje, jako je šalvěj hajní, lze po odkvětu zkrátit na dvě třetiny. V tomto případě se jedná o tzv. remontantní řez, který zajistí, že rostlina bude moci koncem léta opět vykvést. Odstraněním květenství keř neinvestuje energii do tvorby semen.
Po odkvětu je vhodné odstranit odkvetlá květenství nebo ještě lépe rostliny seříznout až k zemi. Takto ošetřené velice rychle obrůstají a většina odrůd koncem léta znovu bohatě kvete (remontuje).
Jak casto pít šalvěj
Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně.Na co si dát při užívání pozor
Šalvěj lékařská se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Obsažená silice thujon totiž v našem organismu působí omamně až toxicky. Jestliže se šalvějí předávkujete, může se dostavit pseudoepileptický záchvat.Šalvěj a její účinky
Jméno Salvia officinalis pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Látky obsažené v šalvěji lékařské prospívají zdravému fungování dýchacích cest, přirozené obranyschopnosti i normálnímu procesu trávení. Je pro nás pomocníkem z bylinné spíže v období podzimních a zimních časů.
Drogu lze u nás sbírat jen z pěstovaných rostlin. Sbírají se buď pouze listy, nebo celé mladé výhonky v době před rozkvětem. Šalvěj lékařská se množí buď semenem, nebo vegetativně z lodyžních řízků, které dobře zakořeňují i ve volné půdě.
Co s meduňkou kdyz kvete : Sběr a skladování Meduňky lékařské
Listy meduňky sbíráme za suchého a chladného počasí, nejlépe v odpoledních hodinách, dokud se květy neotevřou a obsah silic je nejvyšší. Sběr za slunných parných dní poměrně dost snižuje obsah silice vzhledem k její těkavosti.
Jak dlouho uzivat meduňku : Nechte se ukolébat meduňkou:
Možná se tedy zdá, že nemusíte ani vědět, jak dlouho lze užívat meduňkový čaj. Ovšem tak jako u všech bylinných čajů se i u meduňkového doporučuje pít jej maximálně třikrát za den po dobu čtyř až šesti týdnů.
Jaké účinky má šalvěj
Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.
Drogu lze u nás sbírat jen z pěstovaných rostlin. Sbírají se buď pouze listy, nebo celé mladé výhonky v době před rozkvětem. Šalvěj lékařská se množí buď semenem, nebo vegetativně z lodyžních řízků, které dobře zakořeňují i ve volné půdě.Šalvěj má výraznou aromatickou vůni, která je bylinná, dřevitá a kořenitá. Vůně šalvěje je poměrně intenzivní a může být popisována také jako svěží a lehce hořká. Šalvěj se tradičně používá jako léčivá bylina.
Kdo nesmí šalvěj : Jelikož látky obsažené v šalvěji mohou snižovat tvorbu mateřského mléka, nedoporučuje se tato bylinka ani budoucím a kojícím maminkám. Zde je možné šalvěj používat pouze zevně.