Antwort Kdy nasazuje Srnec? Weitere Antworten – Kdy srnec nasazuje paroží
Srnec své parůžky shazuje v listopadu a prosinci. Při poranění pučnic parůžků, někdy však i v důsledku poranění varlat(ráže) vznikají v paroží srnčí zvěře abnormality, tzv. parukáči s houbovitým parožím, které zůstává trvale v lýčí a vývrtkáči s parožím ve tvaru vývrtky.Na jaře se tato zvěř pomalu přebarvuje, bývá to v květnu až červnu. Více se přebarvují mladí jedinci. V říjnu zase rychle mění srst na zimní, která je šedohnědá a hustší.Myslivec to ví a nutí ho to, aby se při šoulání pohyboval v honitbě tak, aby se bekání neozývalo. Je však nutné uvědomit si, že bekání může myslivci i pomoci – upozornit ho na rušivé vlivy v honitbě. Srnčí často bekáním oznamuje příchod divočáků. Zpracováno podle časopisu Jäger 4/2006, Rš a red.
Kolik let se dožívá srnka : Do listopadu se zárodek prakticky nevyvíjí (latentní březost). V květnu až červnu rodí srna obvykle jedno, někdy dvě hnědá, bíle skvrnitá mláďata (srnčata). Délka života: Ve volné přírodě se dožívá max. 10 let.
Proč srnčí shazují parůžky
Jakmile hladina testosteronu klesne na nejnižší úroveň, srnec parůžky shazuje. Srnec, který je v dobré tělesné kondici a dobrém zdravotním a výživném stavu, udrží parůžky na hlavě déle než jedinec stresovaný, nemocný, poraněný či jinak hendikepovaný. Skutečný biologický věk zde už nehraje žádnou významnou roli.
Co dělá Srnka v zimě : Při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména vysoké sněhové pokrývce, se srnčí zvěř pohybuje pouze minimálně a po většinu doby zůstává na omezeném prostoru. Upřednostňuje přitom stanoviště, která jí poskytují zároveň maximální pocit bezpečí, ochranu před nepříznivým počasím a lehce dosažitelnou potravu.
Po zhození paroží v zimním období se srnec pozná podle prodloužené srsti, tzv. střapce kolrém žíly pod břichem. Obřitek u srnce je menší a má okrouhlý tvar, u srny má srdičitý tvar s patrnou zástěrkou (prodloužená srst kolem spodního okraje svírky).
V této oblasti se dělá nejvíce chyb zejména při jarním přebarvování. Mladí nadějní srnci, kteří ještě nejsou přebarveni, se mohou jevit jako starší kusy. Srnčí zvěř začíná přebarvovat nejprve na hlavě, předních bězích a následně na bedrech a hřbetu. Více informací o srnčí zvěři si můžete přečíst ZDE.
Kdy jít na srnce
První náznaky srnčí říje můžeme pozorovat již v průběhu července, hlavní část říje pak probíhá na přelomu července a srpna a dozvuky říje probíhají i začátkem září. Říji určuje srna, když je připravena založit novou generaci.Kdy vábit Srnčí říji očekáváme přibližně na rozhraní července a srpna, údaj je to jen orientační, ovlivňují ho počasí či nadmořská výška příslušné oblasti. Zvláště v letošním abnormálně teplém roce, kdy je v přírodě v podstatě vše dříve, lze i předpokládat vliv na průběh srnčí říje.Starší, dospělejší srnci mají zavalitější postavu, silnější krk s hlavou nesenou níže, zarputilý pohled a mimo říje bývají většinou sami. Na pastvu vycházejí vždy později a to až po prozkoumání širokého okolí.
Při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména vysoké sněhové pokrývce, se srnčí zvěř pohybuje pouze minimálně a po většinu doby zůstává na omezeném prostoru. Upřednostňuje přitom stanoviště, která jí poskytují zároveň maximální pocit bezpečí, ochranu před nepříznivým počasím a lehce dosažitelnou potravu.
Kdy shazuje : Většina jelenů svou největší chloubu shazuje na přelomu února a března. „Zpravidla shazují jako první své paroží ti nejstarší jeleni, pak se přidávají ti mladší. Existují ale i výjimky a tou byl vždy tento jelen. Ten své paroží vždy shazuje jako vůbec první,“ uvádí Adam Jirsa.
Jak poznat paroží : Paroží jelenů je na základě periodicky se opakujícího narůstání, odumírání a shazování kostní tkáně z fyziologického hlediska jedinečným znakem ve světě zvířat. Jeho stavba a velikost se vyvíjela u jednotlivých druhů jelenovitých v průběhu evoluce v závislosti na jejich životním prostředí.
Čím krmit srnky v zimě
Mezi dužnatá krmiva patří ovoce a zelenina. Ze zeleniny je nejvhodnější mrkev, brambor a řepa. Z ovoce to jsou jablka, hrušky nebo meruňky, švestky či špendlíky. V předjaří můžeme zvěři přilepšit jeřabinami, které jim pomáhají s přechodem na zelenou stravu.
Odchov srnčátek, kolouchů, muflončat a divokých prasátek se nejlépe daří s pomocí kozího mléka, které má optimální složení. Kravské je třeba trošku upravit. Ideální je zase neslazené mléko kondenzované, které ředíme jako pro předchozí případ, jen vody či čaje dáme trošku víc.Zvěř srstnatá
Druh | Doba lovu | |
---|---|---|
zvěř do dvou let věku | celoročně | |
Srnec obecný | srnec | 1. května – 30. září |
srna | 1. srpna – 31. prosince | |
zvěř do dvou let věku | celoročně |
Jaký zvuk vydává srnka : Srna je vydává při pohybu a do různých směrů. V žádném případě nevadí hlasitější tóny. Máme totiž tendenci napodobit zvuky, které slyšíme. Háček je v tom, že tyto zvuky jsou již zeslabené vzdáleností, kterou k nám urazí.