Antwort Kdy byl požár Národního divadla? Weitere Antworten – Jak začalo hořet Národní divadlo
Podle oficiální verze požár vznikl tím, že klempíři, kteří na střeše pracovali na instalaci hromosvodu, prý dostatečně neuhasili dřevěné uhlí v kamínkách, na kterých rozehřívali páječky, jimiž spojovali plechy na střeše.Budova Národního divadla byla otevřena 18. listopadu 1883 představením Smetanovy slavnostní opery Libuše, pro tuto příležitost zkomponované. Budova, technicky dokonale vybavená (elektrické osvětlení, ocelová konstrukce jeviště), sloužila bez velkých přestaveb skoro sto let.12. srpna 1881, měsíc před definitivním a slavnostním otevřením Národního divadla, vznikl v pozdějších odpoledních hodinách na střeše divadla požár, který se nepodařilo uhasit. Následky požáru byly velmi vážné.
Co zničilo Národní divadlo : Není v Česku známější požár, než ten, při kterém 12. srpna 1881 vyhořelo Národní divadlo. Oheň, který se rozhořel na střeše budovy nedbalostí dělníků, zničil prakticky celé divadlo.
Proč vzniklo Národní divadlo
Národní divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa premiérou Smetanovy Libuše, komponované začátkem sedmdesátých let pro tuto příležitost. Prvním ředitelem divadla byl jmenován operní zpěvák a pedagog Jan Nepomuk Maýr.
Kdy bylo dokonceno Národní divadlo : Před 140 lety, 11. června 1881, se divákům po třinácti letech od položení základního kamene poprvé otevřela budova Národního divadla postavená podle návrhu architekta Josefa Zítka.
Národní divadlo si spolu s pražskými hasiči dnes připomnělo 140 let od požáru své historické budovy. Divadlo vyhořelo 12. srpna 1881 jen dva měsíce od svého otevření. V 17:00, tedy v čas, kdy tehdy vypukl požár, dorazily na vltavské nábřeží jednotky hasičů a ukázali zájemcům, jak vypadá hašení střechy dnes.
Pro slavnostní „Otevření národního divadla ku poctě J.J. cís. král. Výsosti Nejjasnějšího korunního prince Rudolfa a Nejjasnější princezny Stefanie“ byla určena Smetanova Libuše, dokončená skladatelem v roce 1872.
Kde se hrálo první české představení
Na Koňském trhu, dnešním Václavském náměstí, v Praze bylo před 222 lety založeno divadlo Bouda. Bylo malé, bylo dřevěné, ale bylo české. Hrály se v něm hry výhradně česky, většina z nich byla historických z českých dějin.Železná opona má v historické budově při požáru oddělit jeviště od hlediště. Jedna taková už tu ale jednou shořela. Národní divadlo má hned tři opony. Kromě ozdobné Hynaisovy opony je to ještě ručně ovládaná „děkovačka“ z tmavě červeného sametu a pak železná bezpečnostní.U zrodu divadla stál František Palacký
Ti se tak v roce 1850 sešli ve Sboru pro zřízení Národního divadla – který měl svého času 140 i více členů. Ústřední postavou byl historik, politik a spisovatel František Palacký. Byl to právě on, kdo poklepal 16.
Od roku 1920 (s výjimkou okupačních let) až do roku 1948 bylo opět s názvem Stavovské toto divadlo scénou Národního divadla, především jeho činoherního souboru.
Jak se jmenovalo první české divadlo : Na Koňském trhu, dnešním Václavském náměstí, v Praze bylo před 222 lety založeno divadlo Bouda. Bylo malé, bylo dřevěné, ale bylo české. Hrály se v něm hry výhradně česky, většina z nich byla historických z českých dějin.
Kdy bylo znovu postaveno Národní divadlo :
Národní divadlo | |
---|---|
Architekt | Josef Zítek, Josef Schulz (po požáru) |
Doba výstavby | 1868–1883 |
Otevření | 11. června 1881, 18. listopadu 1883 |
Přestavby | 1881–1883 (obnova po požáru) 1977–1983 (přístavba Nové scény) – architekt Karel Prager |
Kolik je míst v Národním divadle
965Národní divadlo / Kapacita
Jedenáctého května roku 1786 byla otevřena divadelní scéna na dnešním Václavském náměstí v Praze. Divadlo Bouda neslo název Královské-císařské vlastenecké divadlo, hrály se zde jen a pouze hry česky, postupně to přešlo až do takových rozměrů, že hrané inscenace byly pouze od českých dramatiků či spisovatelů.Divadlo Bouda (11. května 1786 – 1789) bylo založeno pod jménem Královské-císařské vlastenecké divadlo českou divadelní společností (jedním z hlavních činitelů byl Jan Šimon Václav Thám) kvůli zájmu o české hry.
Jak se jmenovalo první české divadlo v Praze : Divadlo Bouda (11. května 1786 – 1789) bylo založeno pod jménem Královské-císařské vlastenecké divadlo českou divadelní společností (jedním z hlavních činitelů byl Jan Šimon Václav Thám) kvůli zájmu o české hry.