Antwort Kdy byl objeven jižní pól? Weitere Antworten – Kdo objevil severní a jižní pól
Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. července 1872, Borge, Østfold – asi 18. června 1928 Barentsovo moře) byl norský polární badatel. Se svými výpravami jako první dosáhl jižního pólu a první proplul severozápadní cestou kolem Severní Ameriky.Praha – Psal se 14. prosinec 1911, když na geografickém jižním pólu poprvé v historii stanula noha člověka. V ten den zde norskou vlajku vztyčila pětičlenná výprava vedená tehdy již zkušeným cestovatelem Roaldem Amundsenem.V září téhož roku totiž došel do listu New York Herald telegram, ve kterém oznámil Frederick Albert Cook, že severního pólu dosáhl již v roce 1908. Za první prokazatelné dobyvatele severní točny se tak považuje až posádka vzducholodi Norge, která pólu dosáhla před 90 lety, 12. května 1926.
Jak zemřel Amundsen : Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. červenec 1872 Borge, Østfold, Norsko – červen 1928 Barentsovo moře) byl norský polární badatel, jako první člověk dosáhl jižního pólu. Stal se průkopníkem polárního výzkumu vzducholoděmi a letadly. Zahynul při záchranné misi pátrající po vzducholodi Italia.
Kdy byl objeven jižní pól
Historie. První výprava, která dosáhla jižního pólu 14. prosince 1911, byla Amundsenova expedice vedená norským polárníkem Roaldem Amundsenem. Ve stejnou dobu se pokoušela jižní pól dobýt také expedice Terra Nova vedená Angličanem Robertem Scottem.
Kdo jako první objevil Antarktidu : Antarktidu jako první nejspíš spatřil baltský Němec v ruských službách pocházející z estonského ostrova Saaremaa. Mořeplavec Fadděj Faddějevič Bellingshausen (německy Fabian Gottlieb von Bellingshausen) před 200 lety, 28. ledna 1820, zahlédl bělostné ledové břehy, které pravděpodobně patřily sedmému světadílu.
Výpravy na pól
den | rok | výprava (expedice) |
---|---|---|
Robert Edwin Peary a 5 členů výpravy | ||
6. duben | 1909 | Robert Edwin Peary |
21. duben | 1925 | Roald Amundsen (Norsko) a Lincoln Ellsworth (Spojené státy) |
9. květen | 1926 | Richard Byrd (Spojené státy) s posádkou |
K severnímu pólu se na saních po ledu vypravili Frederick Cook (1908) a Robert Peary (1909). Renomované instituce Cookovy doklady dosažení pólu neshledaly za průkazné a tak byl pokládán za prvního pokořitele severního pólu Peary.
Kdo dobyl Arktidu
V dubnu 1909 si prvenství nárokoval Robert Peary, později v září se o něj přihlásil Frederick Cook, který měl severní točny dosáhnout ještě o rok dříve. Za první prokazatelné dobyvatele se ale považuje až posádka vzducholodi Norge, která pólu dosáhla před 90 lety, tedy 12. května 1926.Pod vodou byla 85 let. OSLO/PRAHA – Maud, loď legendárního polárního objevitele Roalda Amundsena, se v pondělí vrátila zpět do Norska. Vrátila se tak z cesty kolem severního pólu, kterou započala před více než sto lety.Severní pól, též severní točna, je místo na Zemi, kde zemská osa přibližně protíná zemský povrch. Severní pól se nachází přibližně uprostřed Severního ledového oceánu, přičemž oceánské dno se nachází asi 4,3 km hluboko. Území je trvale pokryté vrstvou mořského ledu o mocnosti kolem dvou až tří metrů.
Podnebí Antarktida je nejchladnějším, největrnějším a nejsušším kontinentem na Zemi. Nejnižší přirozená teplota vzduchu, která kdy byla na Zemi zaznamenána, byla -89,2 °C na ruské stanici Vostok na centrální plošině Východní Antarktidy 21. července 1983.
Co nejčastěji roste na Antarktidě : Rostou zde lišejníky (Lichenes), mechy (Bryophyta), játrovky (Marchantiophyta), řasy (Chlorophyta) a houby (Fungi). Na Antarktidě se však daří i dvěma druhům krytosemenných rostlin.
Kdo prvni stanul na severnim pólu : K severnímu pólu se na saních po ledu vypravili Frederick Cook (1908) a Robert Peary (1909). Renomované instituce Cookovy doklady dosažení pólu neshledaly za průkazné a tak byl pokládán za prvního pokořitele severního pólu Peary.
Kdy byl objevena Antarktida
Antarktidu jako první nejspíš spatřil baltský Němec v ruských službách pocházející z estonského ostrova Saaremaa. Mořeplavec Fadděj Faddějevič Bellingshausen (německy Fabian Gottlieb von Bellingshausen) před 200 lety, 28. ledna 1820, zahlédl bělostné ledové břehy, které pravděpodobně patřily sedmému světadílu.
První výprava, která dosáhla jižního pólu 14. prosince 1911, byla Amundsenova expedice vedená norským polárníkem Roaldem Amundsenem. Ve stejnou dobu se pokoušela jižní pól dobýt také expedice Terra Nova vedená Angličanem Robertem Scottem.Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.
Kdo byl první na Arktidě : Historie poznávání Arktidy. Poznávání Arktidy začalo kolem roku 330 př. n. l., kdy se Pýtheás z Massalie vydal na Britské ostrovy, odkud podnikl cestu na sever, k zemi Thule (dodnes se neví, co za zemi to mělo být), za kterou se rozkládá „mrtvý ledový oceán“. Prvními skutečnými objeviteli byli ovšem až Vikingové.