Antwort Kdo vymyslel kód Enigmy? Weitere Antworten – Kdo prolomil kód Enigmy
V roce 2014 byl natočen další film Kód Enigmy, který pojednává o britském matematikovi a kryptoanalytikovi Alanu Turingovi a jeho úspěšném pokusu prolomit německý šifrovací stroj Enigma.Pocty se posmrtně dočkal Alan Turing. Matematik, kterému se za druhé světové války podařilo rozluštit tajné kódy nacistů využívající systém Enigma.Mimořádně sofistikovaný přístroj Enigma vyvinul na začátku 20. let 20. století německý elektromechanik Arthur Scherbius. Zařízení připomínající psací stroj s propojenými nastavitelnými rotory sloužilo k šifrování i dešifrování psaných zpráv, přičemž obě strany musely znát jeho přesná nastavení.
Kdy byl rozluštěn kód Enigma : Píše se rok 1918 a Němec Arthur Scherbius vynalézá jeden z nejgeniálnějších šifrovacích strojů, který zásadním způsobem ovlivní první polovinu 20. století.
Jak zemřel Turing
Dne 7. června 1954 Turing zemřel na otravu kyanidem draselným. Tím mělo být napuštěno jablko, ze kterého trochu snědl. Přítomnost kyanidu v jablku nebyla testována, jako příčina smrti byl kyanid určen až při pitvě.
Jak se jmenuje nejznámější šifrovací přístroj používaný za 2 světové války a kdo ho vytvořil : Před sto lety Arthur Scherbius vynalezl světoznámý šifrovací stroj Enigma. Během druhé světové války ho používala německá armáda k posílání depeší. Jenže spojenci ukořistili několik dokumentů například z nacistických ponorek, díky kterým britský matematik Alan Turing šifrování prolomil.
Enigma (ze starořeckého αἴνιγμα – hádanka) má více významů: Enigma – německý šifrovací stroj z druhé světové války. Enigma (hudební skupina) – německý studiový projekt, částečně zaměřený na taneční diskotéky. Enigma Records – americké hudební vydavatelství alternativní hudby osmdesátých let.
Dodejme, že Vernamova šifra funguje beze změn nad jakoukoliv množinou znaků, například jen 0 a 1. (To je důležité pro digitální počítače pracující ve dvojkové soustavě.) Posun písmen nad dvouznakovou abecedou je možný pouze o 1 místo nebo 0 míst, klíčem je tedy také posloupnost 0 a 1.
Jak funguje Vigenerova Šifra
Vigenerova šifrace textu spočívá v zadaném hesle. Text se posune právě o tolik znaků, kolik činí v závislosti na posloupnosti jednotlivá písmena v hesle v ascii hodnotě. Pokud například zadáme 'ahoj' a jako heslo 'a' pak se všechna písmena ve slově posunou právě o jedno -> vznikne 'bipk'.Alan Mathison Turing, OBE (23. června 1912 Londýn — 7. června 1954 Wilmslow) byl britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky. Veřejně známý je díky zásluhám o dešifrování nacistických tajných kódů během druhé světové války – Enigmy.Turingův stroj (TS) je teoretický model počítače popsaný matematikem Alanem Turingem, který se používá pro modelování algoritmů v teorii vyčíslitelnosti.
Prvotní záminkou vyhlášení války byl atentát v Sarajevu na rakouského arcivévodu a následníka trůnu, Františka Ferdinanda d'Este, který byl spáchán 28. června 1914 srbským aktivistou a nacionalistou Gavrilo Principem.
Co je slovo grif : Pojem grif
Používá se ve významu "mít (ten) správný grif/gryf" tj. umět něco (správně uchopit) . Pochází z německého der Griff.
Jak se jmenuje Kazmova šifra : Vernamova šifra nebo také jednorázová tabulková šifra (anglicky one-time pad) je jednoduchý šifrovací postup patentovaný v roce 1917 Gilbertem Vernamem. Spočívá v posunu každého znaku zprávy o náhodně zvolený počet míst v abecedě.
Jak funguje Vigenerova šifra
Vigenerova šifrace textu spočívá v zadaném hesle. Text se posune právě o tolik znaků, kolik činí v závislosti na posloupnosti jednotlivá písmena v hesle v ascii hodnotě. Pokud například zadáme 'ahoj' a jako heslo 'a' pak se všechna písmena ve slově posunou právě o jedno -> vznikne 'bipk'.
Caesarova šifra spočívá v posunu znaků v zadaném textu vždy o stejnou zadanou číselnou hodnotu v abecedě. Například pokud zadáte 'ahoj' a posun zvolíte 1 pak se všechny znaky v tomto slově posunou právě o jeden znak vpřed čili vznikne 'bipk'.Princip Albertiho šifry spočívá v šifrování textu pomocí 2 šifrovaných abeced. Tedy liché pozice znaků se zašifrují pomocí první abecedy a sudé pozice znaků pomocí druhé abecedy. Šifrované abecedy můžou být samozřejmě libovolné. Šifru si můžeme předvést na slově "ahoj".
Co je to Turinguv test : Definice Turingova testu zní přibližně takto: počítač lze označit za „inteligentní“, podaří-li se mu (v průměru) oklamat lidi tak, že si jej pletou s člověkem, přesněji, nejsou schopni zodpovědně rozhodnout, kdo je kdo. Pokud k tomu dojde, říkáme, že takový algoritmus prošel Turingovým testem.