Antwort Kdo vyhodnocuje magnetickou rezonancí? Weitere Antworten – Jak dlouho se čeká na výsledky z magnetické rezonance
Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem.Ceník
CENÍK PRO SAMOPLÁTCE – MAGNETICKÁ REZONANCE | |
---|---|
MR jednoho úseku páteře – krční, hrudní nebo bederní | 8 000 CZK |
MR v oblasti břicha | 10 000 CZK |
MR v oblasti pánve | 10 000 CZK |
MR jednoho kloubu | 8 000 CZK |
Kdo hodnotí výsledky vyšetření Vyšetření hodnotí lékař – radiolog, který má dostatečné zkušenosti s MR. Výsledek vyšetření (tj. popis a snímková dokumentace) bude připraven k osobnímu vyzvednutí či zaslání poštou na adresu odesílajícího lékaře do 4 dní od vyšetření.
Kdo dává Zadanku na magnetickou rezonancí : Ačkoli není stanovena obecná povinnost mít vždy doporučení od všeobecného praktického lékaře, odborní lékaři ho ve většině případů vyžadují. „Poukaz na vyšetření/ošetření Z“ předepisuje lékař na vyšetření RTG (rentgen), ultrazvukem, magnetickou rezonancí, metodami nukleární medicíny apod.
Kdo vyhodnocuje magnetickou rezonancí
Vyšetření provádí erudovaný radiologický asistent či laborant pod vedením lékaře – radiologa. Pacient musí odložit všechny kovové předměty a elektroniku, které má na těle i po kapsách, neboť by mohly znehodnotit zobrazení, mohly by se uvolnit a zranit pacienta, elektronika by se mohla nenávratně poškodit.
Co všechno lze zjistit z magnetické rezonance : Vyšetření magnetickou rezonancí přináší trojrozměrné zobrazení tělesných orgánů. Je tou nejlepší možností pro zobrazení měkkých tkání. Využívá se především pro diagnostiku zánětů, nádorového bujení, anomálií, krvácení, poranění kloubů, svalů. Vyšetření je nebolestivé.
Vyšetření provádí erudovaný radiologický asistent či laborant pod vedením lékaře – radiologa. Pacient musí odložit všechny kovové předměty a elektroniku, které má na těle i po kapsách, neboť by mohly znehodnotit zobrazení, mohly by se uvolnit a zranit pacienta, elektronika by se mohla nenávratně poškodit.
Zobrazení svalů, kloubů a kostí. Lze tedy odhalit drobné léze – (poranění menisků, vazů, chrupavek), obtížně diagnostikovatelné zlomeniny, detekce zánětlivých i nádorových změn skeletu a v neposlední řadě i vyšetření kloubů – ramenního, loketního, zápěstního, kyčelního, kolenního, hlezenního a malých kloubů ruky.
Co si obléct na magnetickou rezonancí
Výrazný problém mohou působit kovové předměty v kapsách nebo na těle včetně šperků a dále pak syntetické látky, ze kterých je vyrobeno oblečení. Doporučujeme, abyste si na MR vyšetření vzali nejlépe bavlněné tričko, dámy podprsenku bez kovových háčků. Šperky zanechte doma, ev. je odložíte v uzamykatelné kabince.Jako synonymum bývá někdy používáno výrazu jaderná tomografie, od něho je ale upouštěno, protože mylně vzbuzuje dojem souvislosti s jadernou energií. Další rozvoj této metody vedl v poslední době k vývoji funkční magnetické rezonance (fMRI) a DTI = DT-MRI. Přístroj magnetické rezonance obsluhuje radiologický asistent.Zobrazení svalů, kloubů a kostí. Lze tedy odhalit drobné léze – (poranění menisků, vazů, chrupavek), obtížně diagnostikovatelné zlomeniny, detekce zánětlivých i nádorových změn skeletu a v neposlední řadě i vyšetření kloubů – ramenního, loketního, zápěstního, kyčelního, kolenního, hlezenního a malých kloubů ruky.
Magnetická rezonance je specialistou v zobrazování měkkých tkání. V případě kloubů jsou pak velmi cenné informace o stavu vazů, menisků, chrupavek a kloubního pouzdra. Toto vyšetření je vyžádáno především v případě závažných poškození nebo ke kontrole stavu kloubu po opakovaném krvácení.
Co odhali magnetická rezonance ramene : Magnetická rezonance je specialistou v zobrazování měkkých tkání. V případě kloubů jsou pak velmi cenné informace o stavu vazů, menisků, chrupavek a kloubního pouzdra. Toto vyšetření je vyžádáno především v případě závažných poškození nebo ke kontrole stavu kloubu po opakovaném krvácení.
Co se dá zjistit na magnetické rezonanci : Zobrazení svalů, kloubů a kostí. Lze tedy odhalit drobné léze – (poranění menisků, vazů, chrupavek), obtížně diagnostikovatelné zlomeniny, detekce zánětlivých i nádorových změn skeletu a v neposlední řadě i vyšetření kloubů – ramenního, loketního, zápěstního, kyčelního, kolenního, hlezenního a malých kloubů ruky.
Kdo nesmí na magnetickou rezonancí
Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.
Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.Magnetická rezonance umí na rozdíl od jiných metod zobrazovat měkké tkáně, šlachy, vazy. Proto se využívá k zobrazení zejména centrálního nervového systému (CNS) a systému muskuloskeletálního. Metoda odhalí nádory CNS, poškození vazů a chrupavek, umožní včasnou diagnostiku náhlých mozkových příhod.
Co je lepší CT nebo magnetická rezonance : Magnetická rezonance je skvělá k zobrazení měkkých tkání, u jejichž vyšetření pak není ani potřeba kontrastní látka. U CT je naopak měkká tkáň spíš taková nevýrazně šedá, takže MR v tom bude vždy lepší. CT je zase lepší na kostěné struktury, plus má výhodu, že je to vyšetření kratší.