Antwort Kdo vydával v samizdatu? Weitere Antworten – Kdo patří do Samizdatove literatury
Česká exilová a samizdatová próza po roce 1945
- Egon Hostovský – prozaik existenciálního zaměření.
- Arnošt Lustig – autor próz s židovskou tématikou.
- Bohumil Hrabal ( 1914 – 1997) – od 60.
- Josef Škvorecký (*1924)
- Ludvík Vaculík (*1926)
Exiloví autoři:
Egon Hostovský, Arnošt Lustig, Bohumil Hrabal, Ludvík Aškenazy, Jaroslava Blažková, Antonín Brousek, Josef Jedlička, Pavel Kohout, Jiří Kolář, Jan Křesadlo, Milan Kundera, Věra Linhartová, Ladislav Mňačko, Peter Repka, Josef ŠkvoreckýMyšlenkou samizdatu bylo vydávat alespoň malé množství výtisků, obvykle psaných přes průklepový papír na psacím stroji, případně použitím jakýchkoli rozmnožovacích prostředků, které byly k dispozici. Každý čtenář byl povzbuzován, aby tiskovinu opsal, nebo jakýmkoli způsobem rozmnožil a poskytl dále.
Co je to oficiální literatura : Oficiální literatura byla socialistickým režimem povolena, nepodléhala cenzuře, psala o nedůležitých a nezávažných tématech, zkrátka byla neškodná. Jednalo se především o díla a literaturu, která režimu a jeho ideálům tvořila opěrnou berličku.
Co je to Samizdatova literatura
samizdatová literatura. 1. Publikace vydávané neoficiálně a ilegálně v zemích s totalitním režimem, poněvadž jejich legální vydávání zde nebylo možné z politických, ideových či obdobných důvodů. Byly zhotovovány ručním přepisováním či s použitím minimálních technických prostředků a v malém nákladu.
Co patří do literatury : Co do literatury patří všechny písemné texty zaznamenané určitým jazykem (česká, německá, anglická atd.) v určitém historickém období (antická, středověká, současná atd.) ústní slovesnost, kdy jsou autoři neznámí a texty se šíří ústní podáním (písně, pohádky, anekdoty atd.)
exil (též babylónské zajetí) Označení nedobrovolného přesídlení velké části obyvatelstva Judského království, k němuž došlo v 6. stol. př. n.l. v důsledku konfliktu s Babylóňany.
Po roce 1945 se situace v literatuře vyvíjela odlišnějším způsobem, než tomu bylo do této doby: Svět se v rámci tzv. Studené války rozdělil na dva tábory – pro-komunistický a pro-kapitalistický – dále i do západní literatury začaly vstupovat vlivy východních kultur (včetně náboženství, např. buddhismus).
Co je to literární žánry
Literární žánr (z fr. genre – rod) je označení skupin literárních děl, jež mají společné znaky definované různými kritérii.Literární fikce či pouze fikce je pojem popisující smyšlenost nebo imaginárnost světů, událostí a osob zobrazovaných v literárním díle nebo, ve smyslu užívaném zejména v anglosaském prostředí a v literární vědě, tato literární vyprávění samotná.Kolize – (z lat. collisio – srážka) představuje druhou část syžetové osnovy. Rozvíjí motivy, které budou rozhodujícím způsobem utvářet zápletku, má gradační funkci.
Literární druh je genologický termín, který označuje nejvyšší genologickou (žánroslovnou) rovinu: dělí veškerou literaturu na tři, resp. dvě skupiny: epika, lyrika a drama.
Co se urcuje u poezie : Základními stavebními jednotkami básně (báseň je označení pro formu literárního díla) jsou stopa, verš, strofa (sloka). Stopa je nejmenší rytmická jednotka verše, je tvořená 2-3 slabikami, které se opakují v řadě veršů. Novočeská poezie je sylabotónická, verše mají pravidelný počet slabik a slovních přízvuků.
Jaké jsou literární pojmy :
- LITERÁRNÍ POJMY.
- LYRIKA, EPIKA, DRAMA.
- LITERÁRNÍ DRUHY = ŽÁNRY.
- EPIKA = MÁ DĚJ, PŘÍBĚH.
- LYRIKA = VYJÁDŘENÍ PROŽITKU, CITU, NÁLADY, KRÁSY PŘÍRODY.
- DRAMA = DIVADELNÍ HRA.
- DIALOGY, MONOLOGY = PŘÍMÁ ŘEČ POSTAV, HERCI NA SCÉNĚ
- FORMY (DRUHY) EPIKY.
Kdo jsou exulanti
Exulant (z latiny) je osoba, která nedobrovolně opustila svou vlast, pobývá v exilu a má v úmyslu se do své země vrátit, až důvody náboženského či politického pronásledování pominou.
Emigrace (z lat. ex-migrare, vystěhovat se) je opuštění (či útěk) ze země původu a přestěhování se do jiné země. Podobně imigrace znamená přistěhování se, což je totéž, ale z pohledu cílové země emigrace. Pro nedobrovolný odchod z vlastní země (vyhnanství) se užívá slovo exil a exulant či vyhnanec.samizdatová literatura. 1. Publikace vydávané neoficiálně a ilegálně v zemích s totalitním režimem, poněvadž jejich legální vydávání zde nebylo možné z politických, ideových či obdobných důvodů. Byly zhotovovány ručním přepisováním či s použitím minimálních technických prostředků a v malém nákladu.
Jak jdou po sobě literární směry : LITERÁRNÍ SMĚRY
- Renesance a humanismus (14.-17. století)
- Baroko (2. pol. století – 80. léta 18.
- Klasicismus (2. pol. století– 18. století)
- Osvícenství (18. století)
- Preromantismus (od pol. století)
- Národní obrození (70. léta 18. století – 50.
- Romantismus (1. pol. století)
- Realismus a naturalismus (2. pol. století)