Antwort Kdo vladl v době narodniho obrozeni? Weitere Antworten – Kdo to byl Josef Dobrovský
Josef Dobrovský byl významným představitelem osvícenského kriticismu, jazykovědec, historik a zakladatel slavistiky. Vystudoval teologii a filozofii v Praze, kde později působil jako vychovatel v rodině hraběte Nostice.České národní obrození je pojmenování pro období českých dějin, v němž docházelo k formování českého národa v moderním slova smyslu. Jeho počátek i konec bývají vymezovány různě, přibližně zabírá dobu od poslední třetiny 18. století do poloviny století následujícího.Národní obrození trvalo přibližně tři čtvrtiny století a bývá proto tradičně rozdělováno na několik období podle různých hledisek. Dají se rozlišit 3 fáze.
Jak se nazývá 3 fáze národního obrození : fáze národního obrození
Kdo vládl v době národního obrození
V letech 1790 – 1792 byl na českém trůně Leopold II. (bratr Josefa II.). Byl to osvícený panovník, roku 1791 byl korunován českým králem v Praze (proto měl u Čechů úspěch), jeho korunovace byla spjata s první průmyslovou výstavou v Praze.
Kdo je Dobrovský : Jan Dobrovský (* 30. července 1960) je český podnikatel, novinář a filantrop. Podle časopisu Forbes spolu se svými společníky z firmy bpd partners, Petrem Pudilem a Vasilem Bobelou, patří mezi 100 nejbohatších českých podnikatelů s celkovým majetkem odhadovaným ve výši 6,6 miliardy korun.
(za Národní obrození je označován proces, který probíhal v rakouské monarchii zhruba od poslední třetiny 18. století do roku 1848. Hlavním úkolem jeho tvůrců bylo oživit český jazyk a motivovat český národ k větší uvědomělosti.
- Znaky národního obrození:
- Rozdělení etap Národního obrození:
- Josef Dobrovský (1753 – 1829)
- Karel Ignác Thám (1763 – 1816)
- Gelasius Dobner (1719 – 1790)
- František Martin Pelcl (1734 – 1801)
- Václav Thám (1765 – 1816)
- Antonín Jaroslav Puchmajer.
Kdo to je Obrozenec
Obrozenec neboli buditel je tedy ten, který se zasloužil o obnovení českého jazyka a české hrdosti. V této době sílí snaha obnovit český jazyk i pomocí nově vznikajících slov. Z doby ČNO pochází slova, která používáme dodnes, jako např. tuleň či knedlík.století, se na vytváření národního programu podílí i česká literatura. Originálními díly pokládají základy moderní české literatury František Ladislav Čelakovský, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová a Karel Havlíček Borovský.Cíle: zabránit poněmčení, oživit českou řeč a literaturu, působit na co nejširší vrstvy národa. V roce 1792 byla založena stolice (katedra) české řeči a literatury, prvním profesorem se stal František Martin Pelcl (ten se mj. snažil vytvořit také obraz českých dějin).
Josef Dobrovský (17. srpna 1753 Gyarmat – 6. ledna 1829 Staré Brno) byl český kněz, filolog, historik a zakladatel vědecké bohemistiky a slavistiky. Svým mnohostranným dílem předznamenal i podnítil české národní obrození, třebaže sám k romantickým obrozencům nejen chronologicky, ale ani svým založením nepatřil.
Kdo je zakladatel slavistiky : Český vědec, filolog, historik, zakladatel slavistiky Josef Dobrovský se narodil 17. 8. 1753 v maďarských Ďarmotech a vyrůstal v německém prostředí v Horšovském Týně.
Co chtěli vlastenci v době obrození zachránit : století se tak začíná rozvíjet hnutí, které usilovalo o obrodu českého jazyka, kultury a veškerého národního života = NÁRODNÍ OBROZENÍ. První obrozenci se snažili český jazyk spíše jen zachránit. Byli ale především skeptičtí a v obrod jazyka moc nevěřili. Jedním z nich byl i jazykovědec Josef Dobrovský.
Kdo je to Obrozenec a buditel
Obrozenec neboli buditel je tedy ten, který se zasloužil o obnovení českého jazyka a české hrdosti. V této době sílí snaha obnovit český jazyk i pomocí nově vznikajících slov. Z doby ČNO pochází slova, která používáme dodnes, jako např. tuleň či knedlík.
Periodizace národního obrození není jednotná. Záleží na kritériu, které si literární historikové zvolí. Podle uměleckých směrů rozlišujeme období klasicismu a osvícenství, preromantismu, romantismu a realismu. Podle jeho charakteru dělíme obrození na fázi defenzivní a ofenzivní.Divadlo Bouda (11. května 1786 – 1789) bylo založeno pod jménem Královské-císařské vlastenecké divadlo českou divadelní společností (jedním z hlavních činitelů byl Jan Šimon Václav Thám) kvůli zájmu o české hry.
Kdy se stal Dobrovský knězem : Všichni jáhni, kteří byli vysvěceni spolu s ním, dosáhli kněžství ještě v roce 1777, jen Dobrovský byl vysvěcen na kněze až roku 1786.