Antwort Kdo první dobyl Antarktidu? Weitere Antworten – Kdo byl první na Arktidě
Historie poznávání Arktidy. Poznávání Arktidy začalo kolem roku 330 př. n. l., kdy se Pýtheás z Massalie vydal na Britské ostrovy, odkud podnikl cestu na sever, k zemi Thule (dodnes se neví, co za zemi to mělo být), za kterou se rozkládá „mrtvý ledový oceán“. Prvními skutečnými objeviteli byli ovšem až Vikingové.Na pólu poprvé stanul 14. prosince 1911 Roald Amundsen s norskou výpravou a po něm 18. ledna 1912 Robert Falcon Scott s britskými polárníky, kteří cestou zpět zahynuli.Norská expedice Roalda Amundsena na jižní pól se stala první expedicí, která pólu úspěšně dosáhla. Pětičlenná skupina vedená samotným Amundsenem dorazila na pól 14. prosince 1911, s pětitýdenním náskokem před skupinkou vedenou Robertem Scottem z britské expedice Terra Nova.
Kdy byla Antarktida bez ledu : Podnebí Antarktida je nejchladnějším, největrnějším a nejsušším kontinentem na Zemi. Nejnižší přirozená teplota vzduchu, která kdy byla na Zemi zaznamenána, byla -89,2 °C na ruské stanici Vostok na centrální plošině Východní Antarktidy 21. července 1983.
Kdo dobyl Arktidu
První prokazatelné dosažení severního pólu tak je až přelet vzducholodi Norge o tři dny později, dne 12. května 1926. Expedici vedl norský polárník Roald Amundsen, italský konstruktér vzducholodí Umberto Nobile a americký průzkumník a sponzor výpravy Lincoln Ellsworth.
Co nejčastěji roste na Antarktidě : Rostou zde lišejníky (Lichenes), mechy (Bryophyta), játrovky (Marchantiophyta), řasy (Chlorophyta) a houby (Fungi). Na Antarktidě se však daří i dvěma druhům krytosemenných rostlin.
Samotná nejnižší pozemsky měřená teplota na světě, -89,2 °C, byla zjištěna už 21. července 1983 na ruské, tehdy sovětské antarktické výzkumné polární stanici Vostok.
K severnímu pólu se na saních po ledu vypravili Frederick Cook (1908) a Robert Peary (1909). Renomované instituce Cookovy doklady dosažení pólu neshledaly za průkazné a tak byl pokládán za prvního pokořitele severního pólu Peary.
Kdo a kdy dobyl severní pól
V dubnu 1909 si prvenství nárokoval Robert Peary, později v září se o něj přihlásil Frederick Cook, který měl severní točny dosáhnout ještě o rok dříve. Za první prokazatelné dobyvatele se ale považuje až posádka vzducholodi Norge, která pólu dosáhla před 90 lety, tedy 12. května 1926.K severnímu pólu se na saních po ledu vypravili Frederick Cook (1908) a Robert Peary (1909). Renomované instituce Cookovy doklady dosažení pólu neshledaly za průkazné a tak byl pokládán za prvního pokořitele severního pólu Peary.Arktida a Antarktida jsou vlastně co do rozložení pevniny a moře negativem a pozitivem téhož. Jinými slovy, v Arktidě je centrální mořský bazén, který je obklopen pevninami, v Antarktidě je centrální pevnina obklopená mořem.
Antarktida nepatří žádnému státu. Má bohaté zásoby nerostů a ryb, takže si na ni různé země dělaly během historie nárok. Dvanáct států podepsalo v roce 1959 smlouvu na podporu vědeckého výzkumu a míru na Antarktidě. Tuto smlouvu dosud podepsalo osmatřicet zemí.
Jaká je nejvyšší hora v Antarktidě : Antarktida, neprobádaný, studený a nejjižněji položený kontinent je rájem dobrodruhů. Její nejvyšší vrchol Mount Vinson lákal už nějakou i českého horolezce Davida Knilla.
Jaká teplota je pro člověka smrtelná : U teploty nad 42°C dochází již k nezvratným změnám, poškození buněk a člověku hrozí i smrt.
Kolik bylo nejvíce stupnu v Cesku
srpna 2012 v odpoledních hodinách na meteorologické stanici v Dobřichovicích. Teplota dosáhla +40,4 °C a byla naměřena po sérii tropických dní.
Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. červenec 1872 Borge, Østfold, Norsko – červen 1928 Barentsovo moře) byl norský polární badatel, jako první člověk dosáhl jižního pólu.Pod vodou byla 85 let. OSLO/PRAHA – Maud, loď legendárního polárního objevitele Roalda Amundsena, se v pondělí vrátila zpět do Norska. Vrátila se tak z cesty kolem severního pólu, kterou započala před více než sto lety.
Kdo jako první dobyl severní pól : K severnímu pólu se na saních po ledu vypravili Frederick Cook (1908) a Robert Peary (1909). Renomované instituce Cookovy doklady dosažení pólu neshledaly za průkazné a tak byl pokládán za prvního pokořitele severního pólu Peary.