Antwort Kdo přeložil hieroglyfy? Weitere Antworten – Kdo rozluštil hieroglyfy Čech
Bedřich Hrozný – rozluštitel tajemného chetitského jazyka. Velkým vědcem, jehož jméno je dosud známo i laické veřejnosti, byl orientalista Bedřich Hrozný. Od jeho dešifrování starověké řeči Chetitů, které oznámil 24.Jean-François Champollion (23. prosinec 1790 Figeac – 4. březen 1832 Paříž) byl francouzský jazykovědec a egyptolog. Roku 1822 rozluštil jako první egyptské hieroglyfy s pomocí trojjazyčné Rosettské desky.Společenskovědní web Marka Šimoňáka. 25. listopadu 1915 český orientalista a lingvista Bedřich Hrozný oznámil, že se mu podařilo rozluštit klínové písmo. Hrozný Bedřich, 1879-1952, český orientalista a lingvista; zakladatel chetitologie, profesor Univerzity Karlovy v Praze.
Kdo vymyslel hieroglyfy : Vynalezení hieroglyfů
Věřili, že bohové vynalezli hieroglyfické písmo, které obsahuje více než 1000 hieroglyfů. Byl to konkrétně bůh Thoth, kdo vytvořil systém psaní ve snaze učinit Egypťany moudřejšími a zbystřit jejich paměť.
Kdo přeložil klínové písmo
Bedřich Hrozný je celosvětově známý jako ten, kdo rozluštil chetitské klínové písmo, toto však není pravda – klínové písmo bylo rozluštěno již před Hrozným. Celá věc se měla následovně – Bedřich Hrozný byl roku 1914 přizván do týmu orientalistů, kteří chtěli editovat maloasijské texty v klínovém písmu.
Jaké písmo rozluštil Bedřich Hrozný : Přesně před sto lety představil jazykovědec Bedřich Hrozný svůj přelomový objev na poli orientálních jazyků. Rozluštil totiž jazyk Chetitů, psaný klínovým písmem.
Rosettská deska, na níž byl trojí zápis jednoho a téhož textu v hieroglyfech, démotickém písmu a také v dobře srozumitelné řečtině. Právě díky tomu byly o 23 let později hieroglyfy rozluštěny.
Meni (Menej, nebo též řecky Menés) byl egyptský mytický faraon, který žil zhruba kolem roku 3 000 př. n. l. Podle egyptských mýtů byl Egypt rozdělen na dvě království: Horní a Dolní, a hornoegyptský král Meni sjednotil obě země pod jednu vládu.
Kdy bylo rozluštěno klínové písmo
klínové písmo, jež převzali od obyvatel Mezopotámie, kteří ho zase používali pro zápis svých jazyků (sumerštiny neznámé genetické příslušnosti a semitské akkadštiny). Klínové písmo bylo rozluštěno během první poloviny 19. století badateli G. F.Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.Egyptské hieroglyfické písmo (z řeckého ἱερὰ γλυφή, hiera glyfé – „posvátný znak, symbol“) vzniklo kolem roku 2900 př. n. l. při sloučení Horního a Dolního Egypta. Egypťané sami jej nazývali „písmo bohů“ neboť věřili, že jej vynalezl a lidem předal bůh Thovt.
Rané obrazové znaky byly postupně nahrazeny složitým systémem znaků reprezentujících zvuky sumerštiny (jazyk Sumeru v jižní Mezopotámii) a jiných jazyků. Od roku 2 900 př. n. l. tyto znaky začaly vtlačovat do vlhké hlíny třtinovým hrotem, čímž se vytvářely klínovité značky, které jsou dnes známé jako klínové písmo.
Kdo vymyslel klínové písmo : Klínové písmo bylo objeveno v roce 1802 Georgem Friedrichem Grotefendem (1775 – 1853), německým učitelem Göttingenského gymnázia, na základě sázky. Grotefend se vsadil se svým přítelem Firillem, že klínové písmo rozluští, podařilo se mu zjistit z tabulky z mezopotámské oblasti, že se jedná o abecedu.
Co je to klínové písmo : Pojem klínové písmo znamená způsob zápisu, styl psaní znaků starověkých písem, určený prostředky dostupnými ve starověké Mezopotámii, tj. hlínou a rákosem. Neoznačuje žádnou konkrétní sadu znaků, jako např. latinka nebo alfabeta.
Kdo rozluštil Rosettskou desku
Až díky věhlasné Rosettské desce, která obsahuje jeden a týž text v řečtině a v egyptštině (démotické a hieroglyfické písmo), se ho Jeanovi Françoisovi Champollionovi podařilo egyptské písmo a jazyk rozluštit.
Horní Egypt a Dolní Egypt
Před dávnými časy byl Egypt rozdělen na dvě samostatné země – Dolní Egypt, nacházející se v Nilské deltě (na severu) a Horní Egyp, který se rozkládal v Nilském údolí (jižně). Označení horní a dolní nesouvisí s geografickým položením, ale s tokem řeky Nil, která proudí od jihu na sever.Nachthareheb, známý též jako Nektanebos nebo Nachtnebef II., byl posledním faraonem 30. dynastie. Je to také poslední egyptský faraon, který právě pocházel z této země. Po něm v Egyptě vládli pouze cizí panovníci až do období středověku.
Kde a kdy vzniklo písmo : Nejstarší známé písmo bylo nalezeno na hliněných tabulkách v sumerském městě Uruk (dnešní Irák). Je datováno přibližně do roku 3400 př. n. l. Nejstarší sumerské znaky byly piktogramy (symbolické obrazové přepisy sdělení), toto písmo obsahovalo až 900 znaků a psalo se ve sloupcích.