Antwort Kdo je provozovatelem datových schránek? Weitere Antworten – Kdo provozuje datové schránky
Datovou schránku jim zřizuje Ministerstvo vnitra České republiky automaticky a bezplatně . Přístupové údaje zasílá Ministerstvo vnitra ČR do vlastních rukou statutárnímu orgánu právnické osoby nebo členovi statutárního orgánu právnické osoby, pro niž byla datová schránka zřízena.Digitální a informační agentura (DIA) jakožto zřizovatel datových schránek, má zákonnou povinnost zřídit nové profesní schránky autorizovaných osob, a to i v případě, že tato osoba již jednu či více datových schránek podnikajících fyzických osob zřízených na živnost, či zákonem stanovenou profesi či profese má.Podnikající fyzické osobě zapsané do zákonem stanovené evidence nebo rejstříku – dosud byly datové schránky těmto osobám (typicky OSVČ) zřizovány pouze na základě jejich žádosti, nyní jim však datovou schránku „podnikající fyzické osoby“ zřídí Ministerstvo vnitra „automaticky“.
Kolik stojí provoz datových schránek : Poštovní datovou zprávu si mohou vzájemně posílat právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo občané. Příjem Poštovních datových zpráv je zcela zdarma.
Kdo má povinnost komunikovat datovou schránkou
Ze zákona musí mít datovou schránku všechny právnické osoby a podnikající fyzické osoby zapsané v registru osob (OSVČ, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, SVJ, spolky, OPS,…), advokáti, daňoví poradci, insolvenční správci, statutární auditoři, soudní znalci, předkladatelé a tlumočníci a orgány veřejné moci …
Co se stane když se nepřihlásím do datové schránky : Pokud se do datové schránky žádná taková osoba nepřihlásí, bude zpráva považována po deseti dnech ode dne dodání za doručenou. Datová zpráva bude v datové schránce uchována i nadále a 90 denní lhůta pro její vymazání počne běžet až okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba s oprávněním tuto zprávu číst.
Žádost o zrušení lze provést elektronicky, ale i na Czech POINT. Na Czech POINT je třeba změnový list přinést a požádat o Přijetí podání podle živnostenského zákona (§ 72). Za podání se hradí správní poplatek ve výši 50 Kč. Na provedení změny (výmazu ze živnostenského rejstříku) má úřad 30 dní.
Občanovi se tak může stát, že si hlídá datovou schránku, nepřevezme papírový dopis, nastane doručení fikcí a občan přijde o možnost se odvolat. Skutečnost: Zákon jasně hovoří o tom, že orgán veřejné moci je povinen zasílat dokumenty do datové schránky, je-li zřízena.
Kdo posílá údaje k datové schránce
Datové schránky zřizované na žádost – přístupové údaje jsou doručovány žadateli (oprávněné osobě): poštovní zásilkou (výhradně do vlastních rukou adresáta) na kontaktní adresu v žádosti nebo. formou tzv. virtuální obálky (pokud je žádost podána a vyřízena na Czech POINTu)Jedná se například o spolky, nadace, společenství vlastníků jednotek či obecně prospěšné společnosti. Povinnost používat datovou schránku se bude od roku 2023 vztahovat i na fyzické podnikající osoby, tedy na všechny živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné, a to včetně OSVČ bez identifikačního čísla.Datová schránka vám umožní posílat elektronické dokumenty orgánům veřejné moci zcela zdarma.
Datové schránky se dělí na dvě skupiny podle typu subjektu, pro který byla zřízena. Může se jednat o datovou schránku zřízenou ze zákona, nebo na žádost. Jedna osoba tak může mít dvě datové schránky – jednu zřízenou na žádost a jednu zřízenou ze zákona.
Co kdyz si Nevyzvednu datovou schránku : Žádný typ datové schránky nelze sloučit s další datovou schránkou. Co se stane, když přístupové údaje nevyzvednu, zahodím, či vrátím Nevyzvednete-li si doporučený dopis, bude aplikováno tzv. doručení fikcí, dopis s přístupovými údaji bude po 10 dnech od dodání považovaný za doručený.
Jak se vyhnout zřízení datové schránky : Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.
Co se stane když si neaktivují datovou schránku
Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.
Datovou schránku není možné zrušit, pouze znepřístupnit, a to v případě zrušení živnosti.Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.
Co dělat když nemám přihlašovací údaje do datové schránky : V případě, že osoba, která má oprávnění k přístupu do datové schránky, ztratí nebo zapomene své přístupové údaje, může požádat o jejich zneplatnění a vydání nových. Vydání nových přístupových údajů je zdarma. Nové přístupové údaje si může uživatel nechat vydat přímo v prostředí klientského portálu datových schránek.