Antwort Kdo a kdy pojmenoval elektron? Weitere Antworten – Kdo pojmenoval elektron
Název elektron použil poprvé roku 1891 J. Stoney pro vyjádření nejmenšího elektrického množství přenášeného iontem o jednotkovém náboji a teprve po objevech J. J. Thomsona (1897) byl tento název přenesen na elementární částice obsažené v atomu.Elektron objevil při experimentech s katodovou trubicí Po přivedení napětí na elektrody prochází katodovou trubicí elektrický proud. Toto zařízení bylo předchůdcem prvních elektronek. v roce 1897 anglický fyzik John Joseph Thomson.Elektrony (e-) jsou subatomární částice, které nesou záporný náboj. Nacházejí se v elektronovém obalu, který obklopuje atomové jádro. Elektronový obal zabírá většinu prostoru atomu, ale podílí se jen nepatrně na celkové hmotnosti atomu. V elektroneutrálním atomu je počet elektronů roven počtu protonů.
Kolik je elektronů v atomu : Za normálních okolností je počet elektronů v obalu stejný jako počet protonů v jádře – atom je navenek elektricky neutrální. Atom určitého chemického prvku má (podle pořadí prvku v Mendělejevově tabulce) v obalu určitý počet elektronů a v jádře stejný počet protonů.
Kdo pojmenoval atom
První představy o atomu pocházejí z antického Řecka, ve kterém v 5. století př. n. l. Démokritos představil filozofickou teorii – atomismus, podle které nelze hmotu dělit do nekonečna, neboť na nejnižší úrovni existují dále nedělitelné částice, které označil slovem atomos (ἄτομος).
Jak Thomson objevil elektron : Jeho objev elektronu v roce 1897 byl důsledkem studia katodových paprsků, přesněji vlastností katodového záření. Thomson dokázal, že tyto paprsky jsou složeny z dříve neznámých záporně nabitých částic, které podle jeho výpočtů musí být daleko menší než atomy a mít velký poměr elektrického náboje k hmotnosti.
Základy moderní atomové teorie, teď už na vědeckém základě, položil anglický chemik John Dalton. V jeho pojetí byly atomy základními nedělitelnými částicemi látek, které se ještě mohou účastnit chemických reakcí.
Z anglického slova electron, které bylo navrženo v roce 1894 irským fyzikem G. Johnstonem Stoneyem, který jej pravděpodobně odvodil z anglického electric nebo ze starořeckého ἤλεκτρον (élektron, „jantar“).
Kdo vymyslel slovo atom
U zrodu atomismu stál Leukippos z Milétu (asi 500 – 440 př. n.l.), jeho myšlenky rozpracoval do ucelené podoby Demokritos z Abdér (asi 460 – 370 př. n.l.). Atomisté vycházeli z představy, že náš svět se skládá z prázdného prostoru a obrovského množství neviditelných, nedělitelných, neproniknutelných částic – atomů.S protonovým číslem souvisejí tyto termíny: Tři izotopy vodíku s protonovým číslem 1: * Protium obsahuje jeden proton a jeden elektron * Deuterium jeden proton, jeden neutron a jeden elektron * Tritium jeden proton, dva neutrony a jeden elektron Neutronové číslo (N) – je počet neutronů v jádře atomu.Společně tyto částice nazýváme nukleony. Nejjednodušším atomem je atom vodíku, jehož jádro je tvořeno protonem a kolem jádra obíhá jediný elektron. Složitější atomy mají v jádře větší počet protonů a neutronů, počet obíhajících elektronů se rovná počtu protonů v jádře.
V té době ještě nikdo netušil, že atomy se skládají z ještě menších částic. Na základě periodického zákona Mendělejev dokonce předpověděl existenci a vlastnosti prvků, které ještě vůbec nebyly známy a podařilo se je objevit až mnohem později. Na vědcovu počest byl nazván 101.
Co zjistil Rutherford o rozměrech atomu : Ernest Rutherford ostřeloval částicemi alfa zlatou fólii. Co při tomto pokusu zjistil Výsledky jeho pokusu ukázaly, že atom je složen z malého kladně nabitého jádra, kde je soustředěna téměř celá hmotnost atomu. Dále pak ze záporně nabitého obalu.
Kdy byl objeven Proton : Historie. Proton objevil Ernest Rutherford v r. 1919. Pozoroval, že částice alfa vystřelované do plynného dusíku, se v jeho scintilačním detektoru jeví stejně jako jádra vodíku.
Kdo jako první rozbil atom
“ Tento radostný výkřik zazněl v ulicích starobylého univerzitního města Cambridge v roce 1932 z úst Sira Johna Douglase Cockcrofta, když spolu s fyzikem Ernestem Thomasem Sintnem Waltonem na fluorescenčním stínítku mikroskopu zjistili přeměnu jádra lithia na dvě jádra helia.
Skutečné atomy obou prvků však vznikly až asi za 5 x 105 roků od počátku, kdy teplota klesla asi na 3 000 K a elektrony mohly vytvořit stálé atomové obaly. Tím skončila i éra záření a nastala éra látky ( Vesmír zprůhledněl pro elektromagnetické záření ). 2.Elektrony mají záporný náboj. Dva elektrony na sebe působí odpudivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou souhlasné. Proton má kladný náboj a elektron má záporný náboj. Proton a elektron na sebe působí vzájemnými přitažlivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou nesouhlasné.
Jak se jmenuje obal atomu : Elektronový obal je systém elektronů vázaných k jádru atomu, které obklopuje a zaujímá většinu prostoru atomu. Poloměr elektronového obalu (a tedy celého atomu) se pohybuje kolem 10−10 m a jeho hmotnost tvoří okolo 0,01 % celkové hmotnosti atomu.