Antwort Kde ziji tučňáci a tuleni? Weitere Antworten – Kde se nachází tučňáci
Tučňák je nelétavý pták, který žije především na Antarktidě. Jsou to krásní ptáci s typickým černým fráčkem, kteří se slučují ve velkých hejnech a svá mláďata vychovávají na sněhu.Jedni v Arktidě, druzí v Antarktidě. Roztomilých nelétavých tučňáků je na Zemi celkem 18 druhů a kupříkladu tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), největší a nejtěžší pták této skupiny, dnes volně nikde jinde než v Antarktidě nežije.Tučňáci se vyskytují pouze na jižní polokouli, ovšem tvrzení, že žijí na jižním pólu, je mylné. U jižního pólu, coby středního bodu Antarktidy, panují natolik extrémní podmínky (až −82,8 °C), kterým by nedokázali čelit pravděpodobně ani samotní tučňáci.
Kde žije tučňák Humboldtův : Tučňák Humboldtův (Spheniscus humboldti) je nelétavý pták z čeledi tučňákovitých (Spheniscidae), pojmenovaný po přírodovědci Alexandru von Humboldtovi. Vyskytuje se v Jižní Americe na pobřežích Peru a Chile.
Jak vypadá tučňák
Samec má stejné zbarvení peří jako samice, bývá však o něco vyšší a těžší. Obecně druh dosahuje výšky až 122 centimetrů a váhy mezi 22–45 kilogramy. Hřbet a hlavu má černou, břicho bílé a okolí uší žluto-oranžové. Jako všichni ostatní tučňáci je nelétavý a jeho křídla jsou tuhá a zploštěná v ploutve.
Jak dlouho spí tučňák : Podle studie publikované v roce 2023 mají během jediného dne více než deset tisíc mikrospánků, a každý z nich trvá zhruba čtyři sekundy. Dohromady však tímto způsobem denně naspí asi 11 hodin. Na souši spí jako ostatní ptáci tak, že si zastrkávají zobák pod křídlo nebo si lehnou na břicho.
Tučňáci sice žijí – lépe řečeno hnízdí – v Antarktidě, ale více jak 70 % druhů tučňáků hnízdí severněji, pouze však na jižní polokouli. Nejseverněji hnízdící tučňáci se objevují u rovníku na Galapážských ostrovech. Podotýkáme, že zde teplota vzduchu dosahuje až 40 °C.
Lední medvědi žijí v Arktidě, v blízkosti severního pólu, zatímco tučňáci na Antarktidě a v blízkosti jižního pólu.
Kdo žije na jižním pólu
Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.Délka života: Obvykle se uvádí 20 let, ale průměrně se každý druh tučňáka dožije 10 až 19 let (často i méně než 10 let, v přírodě čelí různým hrozbám). Tučňák nejmenší (nejmenší žijící druh) se dožívá obvykle jen 6 až 7 let.Na souši spí jako ostatní ptáci tak, že si zastrkávají zobák pod křídlo nebo si lehnou na břicho. Na moři pak podnikají daleké cesty v několikačlenné skupině (obvykle čítající 10 až 15 tučňáků). Během únavy se nechají pozvolna unášet proudem, ale zároveň se navzájem upozorňují, aby se někdo ze skupiny nezapomněl.
Tučňák musí snášet extrémní mrazy při ochraně vejce (které je uloženo na jeho nohách a chráněno kožním záhybem), energii přitom čerpá z bohatého zdroje, uloženého v tělesném tuku. Ztratí tak ovšem až polovinu své hmotnosti, protože vydrží nejíst a nepít až po dobu tří měsíců.
Kde spí tučňáci : Tučňák jako každý pták potřebuje odpočinek ve formě spánku. Spí jak na souši, tak i během pobytu na moři, vzdáleni od pevniny. Předem si je ale třeba uvědomit, že tučňáci neupadají do dlouhého a tvrdého spánku, jako lidé. Stejně jako jiní volně žijící živočichové musí být neustále ve střehu před predátory.
Čím se živí Tučňák císařský : Loví většinou ryby, ale i korýše, například kril, a hlavonožce, například krakatice. Při lovu může pod vodou zůstat déle než 30 minut a ponořit se do hloubky až 565 metrů.
Kdo žere tučňák
Subtropičtí tučňáci (druhy rodu Eudyptes, Eudyptula, Megadyptes a Spheniscus) jsou na moři ohroženi především žraloky a lachtany. Na souši znamenají hrozbu ptáci (dravci) zdivočelí psi, kočky a dále lišky, lasičky, fretky apod., z čehož vyplývá, že čelí především invazním predátorům a tedy nepůvodním druhům.
Nejseverněji žijící živočichové jsou lední medvěd a polární liška. Z kožešinových živočichů zde nalezneme hranostaje, rosomáka, lumíky, sviště, polární vlky, polární zajíce či ovci sněžnou. V Severní Americe soby či pižmoně. V Arktidě žije mnoho ptáků, jen málo jich zde ale hnízdí.Dánsko, Kanada a Norsko
Žádost o rozšíření teritoria podalo Dánsko Komisi pro vymezení pevninské mělčiny v prosinci 2014. Pokud by byl tento teritoriální nárok uznán, Dánsko by získalo třetinu území a vod v Arktidě včetně Severního pólu, jež jsou dosud mezinárodní.
Jak dýchá tučňák : Oproti savcům mají ptáci určitou výhodu, že mají velmi složitý dýchací systém, složený nejen z plic, ale i z celé soustavy plicních vaků – jsou to vaky krční, meziklíčkový, přední a zadní hrudní a párový vak břišní.