Antwort Kde uspořádat malou svatbu? Weitere Antworten – Jak levné uspořádat svatbu
Mezi levná místa na svatbu patří sokolovny, katolické domy či společenská centra, kde si navíc můžete připravit i občerstvení pro hosty svépomocí nebo s cateringovou firmou. Mnohem levněji vás vyjde třeba i sud piva nebo další alkoholické nápoje, které si sem sami dovezete.Jaký je průměrný rozpočet pro svatbu s 30 hosty Průměrný rozpočet pro svatbu s 30 hosty se může pohybovat od 50 000 Kč do 150 000 Kč, v závislosti na výběru místa, cateringu, dekorací a dalších služeb.Co se týká místa, sňatek můžete uzavřít kdekoli i mimo místo trvalého bydliště jednoho z vás. Zaplatíte však poplatek navíc. Populární volbou bývá například Staroměstská radnice v Praze nebo Rytířský sál na radnici v Olomouci.
Kde stojí nevěsta při obřadu : V dnešní době již také spíše chodí po pravém boku od svého otce. Otec vede dceru k oltáři, předá ji čekajícímu ženichovi a odchází se posadit. Nevěsta stojí ženichovi tedy také po pravém boku. Stát zůstávají pouze snoubenci a svědkové, případně družičky.
Kolik Kč na svatbu
Jako svatební dar byste měli dát alespoň 2 000 Kč – to je výdaj, který zhruba společně na svatbě projíte a propijete. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli částku, nezapomeňte se vždy podepsat. Jen tak budou novomanželé vědět, od koho peníze jsou a komu mají poslat poděkování.
Kolik stojí oddání na úřadě : Rozhodnete-li se provést obřad na radnici v místě, kde máte jakožto snoubenci trvalé bydliště, pak vás vyřčení slůvka „ano“ vyjde zadarmo. Máte-li však spadeno na městský či obecní úřad, který je mimo vaše trvalé bydliště, pak budete muset za oddání zaplatit správní poplatek ve výši 1 000 Kč.
Co se piva týče, tak zde je dobré počítat hlavně mužskou část svatebního osazenstva. Ne, že by ženy pivo nepily, ale není to tak slavnostní nápoj a pravděpodobně sáhnou spíše po vínu. Podle našich zkušeností vypijí chlapi na svatbě zhruba 10 piv za celý den. Někdo víc, někdo míň, ale v průměru to tak bude.
Vydání povolení uzavřít manželství mimo určené místo nebo dobu je zpoplatněno částkou 3 000,- Kč. Vydání osvědčení, že snoubenci splnili všechny požadavky pro uzavření církevního sňatku, je zpoplatněno částkou 500,- Kč.
Kdy jít na matriku před svatbou
Pokud se jedná o občanský sňatek, měli byste úřad či matriku navštívit alespoň dva týdny před svatbou. Na návštěvu se předem připravte, budete s sebou totiž potřebovat několik dokumentů. Na matrice si vyzvedněte písemný Dotazník k uzavření manželství. Můžete si ho i stáhnout a vyplnit předem.Jako svědkyně už od rána dohlížíte na nevěstu a staráte se o to, aby jí to slušelo. Během svatebního dne u sebe ideálně nosíte tzv. KZP (krabičku poslední záchrany) se rtěnkou, kapesníčky a šitíčkem, která se nevěstě může během dne hodit.Poté, co snoubenci stvrdí svou vůli vstoupit do svazku manželského svou kladnou odpovědí, jsou vyzváni k výměně prstýnků a prvním u polibku. Prsten nejdřív nasazuje ženich nevěstě a až pak nevěsta ženichovi.
Navštivte matriční úřad v místě, kde se bude konat svatba. Pokud je vám to příjemnější, nebo bude vaše svatba ve větší vzdálenosti od vašeho bydliště, kontaktujte nejprve matriční úřad emailem nebo telefonicky. Úředník vám poradí, co s sebou na matriku přinést za doklady a domluvíte si termín schůzky.
Co je potřeba na svatbu na úřadě : S sebou byste měli mít originální rodné listy obou snoubenců a doklady o státním občanství, což bývá platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud je některý z partnerů rozvedený, bude zapotřebí pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství.
Co se dává stareho ke svatbě : Něco starého
Vyjadřuje symbol spojitosti nevěsty s rodinou. Říká tím, že její vztahy s rodinou dnem svatby nekončí a že si své rodiny váží. Něco starého může být: rodinný šperk, medailonek, hřebínek či spona do vlasů.
Kdo co platí na svatbě
Strana nevěsty obvykle platí za kostel, synagogu, jednoduše prostor, kde se svatba odehraje. Do jejího rozpočtu pak spadá i hostina, hudba, pozornosti pro hosty a zařízení ubytování. Ženich s rodinou zase hradí oficiální poplatky a obřad.
Pokud je svatba na místě a v termínu stanoveném matričním úřadem, neplatíte nic. Pokud jste požádali matriční úřad o vykonání svatby na jiném místě nebo v jiném termínu než je úřadem stanoveno, a úřad vám svatbu umožní, je zákonem stanovený poplatek 3 000 Kč.S sebou si vemte rodné listy, platné občanské průkazy nebo cestovní pasy, jména svědků a případně úmrtní list či rozvodový rozsudek, pokud nejde o váš první sňatek, a případně rodné listy společných dětí.
Co nesmí nevěsta : Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich ochutnat svatební dort. Ani svatebčané by neměli dort odmítnout, přineslo by to smůlu i snoubencům. Aby neměla nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, nesmí péct ani jinak pomáhat s pečením svatebních koláčů, dortu a cukroví.