Antwort Kde se pouzivaji Transformatory? Weitere Antworten – Na co se používají transformátory
Transformátor je měničem střídavého napětí. Umožňuje přeměnu střídavého napětí na střídavé napětí s jinou hodnotou. Takto vznikající sekundární napětí může být buď stejné, nižší nebo vyšší, než je původní napětí. Kapacita transformátoru se udává ve voltampérech (VA).Transformátor je zařízení, které mění hodnotu elektrického napětí na vstupu na požadovanou výstupní hodnotu. Používá se hlavně kvůli bezpečnosti, a proto jej můžete využít například při montáži ventilátoru přímo nad vanu, nebo sprchový kout.Co je to transformátor Klasický transformátor (nebo také jen „trafo“) slouží pro přeměnu (transformaci) střídavého (primárního) napětí na střídavé napětí jiné hodnoty (sekundární napětí). Primární a sekundární napětí přitom nejsou nijak vodivě propojené.
Co je to převod transformátoru : Převod transformátoru je dán poměrem závitů vyšší napěťové strany (vstupní) a nižší napěťové strany (výstupní). Označení “vstupní“ a “výstupní“ napětí jsou uvažována tak, že na vstupní straně je definováno napětí z normalizované řady.
Co je transformační stanice
Trafostanice (zkratka z transformační stanice, zkratka obojího TS, hovorově trafačka) je elektrické zařízení, které je součásti elektrické přenosové a distribuční soustavy. Ve velkých městech, jako je Praha, jsou trafostanice poměrně často umístěny i v zástavbě v obytných domech (označeny zkratkou TS a číslem).
Jak funguje transformátor na jakém principu : Transformátor je nejjednodušší elektrický stroj bez pohyblivých částí, který zvyšuje nebo snižuje napětí střídavého proudu na principu elektromagnetické indukce. Při transformaci napětí se frekvence střídavého proudu nemění.
V praktickém běžném životě se setkáte s transformátorem využitým jako měnič napětí a proudu tam, kde je třeba snižovat nebo zvyšovat napětí u spotřebičů jako jsou nabíječky mobilů, notebooků, fotoaparátů a podobně.
Jsou závislé na vstupním proudu a tím i na zdánlivém výkonu připojených spotřebičů (obr. 1) a ne pouze na jejich čin- ném výkonu. Čím menší je učiník připojených spotřebičů, tim menší je ta ké účinnost transformátoru.
Jak vypadá transformátor
Transformátor je stroj bez pohyblivých části, který mění velikost napětí střídavého proudu při nezměněném kmitočtu. Transformátor se skládá z uzavřeného magnetického obvodu, složeného z křemíkových plechů a obvykle ze dvou vinutí. Vstupní vinutí P (primární) je napájeno ze zdroje střídavého proudu.Věžová trafostanice je pomyslně po výšce rozdělena na tři části. V horní třetině se na vnější straně nachází izolátory k upevnění vstupních a výstupních vedení a bleskojistka, chránící vedení vysokého napětí před přepětím způsobeným bleskem.Transformace nahoru, transformace dolů – pokud má sekundární cívka víc závitů než primární, transformátor slouží ke zvýšení napětí, mluví se tedy o transformaci nahoru. O transformaci dolů mluvíme, pokud má sekundární cívka méně závitů než primární.
Transformovaná energie se odebírá ze sekundární cívky spotřebiči. Sekundární cívka transformátoru tedy představuje zdroj proudu. Jaký proud lze transformovat Transformovat lze pouze střídavý proud nebo proud s měnící se hodnotou (tepelný, pulzní).
Z kolika cívek je transformátor : Transformátor se skládá ze dvou cívek spojených jádrem. Cívka připojená ke zdroji napětí se nazývá primární, cívka, ke které se připojuje spotřebič, se nazývá sekundární (viz schéma).
Kdy se používá transformace nahoru : Transformace nahoru, transformace dolů – pokud má sekundární cívka víc závitů než primární, transformátor slouží ke zvýšení napětí, mluví se tedy o transformaci nahoru. O transformaci dolů mluvíme, pokud má sekundární cívka méně závitů než primární.
Co zabíjí proud nebo napětí
Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.
Odpor lidského těla se pohybuje v rozmezí podle vlhkosti pokožky. Střídavé napětí je pro člověka nebezpečnější (a proto jsou i kritické hodnoty menší než u stejnosměrného napětí), protože elektrický proud se pohybuje oběma směry. Tak uvádí do kmitavého pohybu tkáně lidského těla, které se mohou snáze poškodit.V praktickém běžném životě se setkáte s transformátorem využitým jako měnič napětí a proudu tam, kde je třeba snižovat nebo zvyšovat napětí u spotřebičů jako jsou nabíječky mobilů, notebooků, fotoaparátů a podobně.
Jaký proud tě zabije : 6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.