Antwort Kde rostou broskve? Weitere Antworten – Kde roste broskve
Broskvoně se řadí mezi teplomilné rostliny s vysokými nároky na světlo. Daří se jim v oblastech s průměrnou roční teplotou dosahující hodnoty 9 °C a více, s hlubokými propustnými půdami, nejlépe hlinitými, s nízkou hladinou podzemní vody.Broskve se původně začaly pěstovat v Číně přibližně před 4 tisíci lety, především v provinciích Che-pej a S'-čchuan, odkud se šířily do celého světa po hedvábné stezce postupně přes Persii, kde brzy zdomácněly jako kulturní ovocné dřeviny.Pro broskvoně vybereme slunné, dostatečně otevřené stanoviště, nejlépe v nadmořské výšce do 250 m.n.m., orientované na jih a zároveň chráněné proti severním větrům. Půda by měla být sušší, humózní, vápenatá a živná, s pH 6,5-8, středně těžká až písčito-hlinitá.
Čím přihnojovat broskve : Hnojení a hnojiva pro broskvoně
Doplňte základní živiny, jako je draslík a dusík. Pokud jste pokročilí zahradníci, můžete přidat i vyzrálý hnůj – čím starší strom, tím více hnoje můžete přidat, ale s mírou. Příjem živin můžete podpořit použitím lignohumátu ve formě postřiku na listy.
Kdy rostou broskve
Redhaven zraje obvykle na přelomu července a srpna
Při normálním průběhu počasí zraje Redhaven na jižní Moravě v prvním týdnu srpna. V chladném roce třeba až v posledním srpnovém týdnu a nedosáhne patřičné chuti ani odlučitelnosti dužniny od pecky. V teplotně nadprůměrných letech se naopak může sklízet koncem července.
Kdy roste broskve : Broskvoň obecná (Prunus persica) je ovocný strom s peckovitými plody, který kvete v březnu, dubnu a květnu.
Broskev se dříve označovala také jako perské jablko a patří do čeledi růžovitých. Její povrch je sametově hebký a uvnitř plodu je pecka, takzvané jádro, a patří proto mezi peckoviny.
Jak pěstovat broskve
Broskvoně sázíme raději na jaře, jen výjimečně na podzim. V obou případech je potřeba vyhloubit dostatečně velkou jámu, abychom do ní mohli zasadit celý stromek i s kořenovým balem. Na dno jámy umístíme kompost, zaházíme zeminou, vsadíme stromek a zahrneme zeminou.
Kdy postřik na broskve
Harmonogram postřiků proti kadeřavosti
- jarní postřik v době nalévání pupenů (únor, březen, duben – podle toho kdy se nalévají květní pupeny)
- jarní postřik v době rašení listů (7 až 10 dní po prvním postřiku)
- postřik se provádí na podzim, po shození listů, před příchodem mrazů (listopad).
Broskvoně se stříhají až třikrát ročně
Abychom se však každý rok těšili z obsypaných ovocných stromů, nezapomínejte na pravidelné ořezy. Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září.Broskvoně lze pěstovat i ve vyšších polohách (nad 450 m. n. m.), tady je ale opravdu nutný správný výběr stanoviště. Čtvrtkmeny a zákrsky vysazujeme nejčastěji do sponu 5 x 3 až 4m. Před zasazením stromu odstraníme odumřelé kořeny, ostatní zakrátíme a namočíme jej do vody alespoň na 2 hodiny.
Broskvoně se stříhají až třikrát ročně
Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.
Kdy se vysazují broskve : Nejlepší dobou pro výsadbu meruněk a broskvoní je jaro. Během sázení je dobré stromek zkrátit a rány po řezu zatřít štěpařským balzámem. Meruňce prospěje i přikrytí bílou textilií, aby ji neporanil ranní mrazík nebo nespálilo jarní slunce. Meruňkám vyhovuje vápno v půdě, dobře se jim daří v opukových půdách.
Jaký je rozdíl mezi broskví a Nektarinkou : nucipersica) je název pro peckovité ovoce a variantu broskve. Od broskví se liší tím, že její slupka je hladká a chybí na ní chloupky. Ačkoliv jsou broskve a nektarinky komerčně uváděny jako různé ovoce, přičemž nektarinky bývají mylně pokládány za křížence švestek a broskví, ve skutečnosti patří ke stejnému druhu.
Kdy stříhat broskve na jaře
V březnu začínáme s řezem broskvoní, který je velmi odlišný od řezu ostatních ovocných stromů a nejvíce se podobá řez vinné révy. Broskvoně řežeme několikrát ročně. Mladší stromky ořezáváme v březnu, v červnu a v září. Starší stromy už ořezáváme jen na jaře a v pozdním létě.
Jak pěstovat broskve
Broskvoně sázíme raději na jaře, jen výjimečně na podzim. V obou případech je potřeba vyhloubit dostatečně velkou jámu, abychom do ní mohli zasadit celý stromek i s kořenovým balem. Na dno jámy umístíme kompost, zaházíme zeminou, vsadíme stromek a zahrneme zeminou.Co je kadeřavost broskvoní
Kadeřavost je choroba stromů, která je způsobená malou, ale velmi zrádnou houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans), která se specializuje na ničení listů, květů, a dokonce i mladých plodů broskvoní a nektarinek.
Jak zastřihnout broskve : Při červnovém a zářijovém střihu větve zkracujeme zhruba o třetinu, a to už všechny narostlé výhonky (je možné zkrátit až o polovinu, pokud se neupínáte na plody, nýbrž jen na vzhled stromu). Během druhého roku zkracujeme až na 5-8 pupenů (platí u hlavních výhonků), ostatní pak na 2-4 pupeny.