Antwort Kde nahlasit studnu? Weitere Antworten – Jak zapsat studnu do katastru
Jak na zápis studny do katastru nemovitostí
V první řadě budete potřebovat souhlas vodoprávního úřadu k tomu, abyste mohli provést hydrogeologické vrty, které posoudí, zda vůbec studnu na pozemku můžete mít. Hydrogeologický vrt zjistí, zda máte dostatek podzemní vody a jaká je potřeba hloubky a typu studny.„legalizace studny“ – 6.000 vč. DPH 21% + správní poplatky podle skutečných nákladů cca 1.300. -KčV rámci dodatečné legalizace studny bude potřeba obstarat nejprve hydrogeologický posudek, na jehož základě zpracuje autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb projektovou dokumentaci. S těmito dokumenty v ruce můžete zamířit nejprve na stavební úřad, který vydá územní rozhodnutí, a následně na vodoprávní úřad.
Kdo povoluje studny : Stavební povolení pro stavbu studny (územní rozhodnutí) – vydává stavební úřad. Povolení stavby vodního díla (stavby studny), jeho součástí je hydrogeologický posudek – vydává vodoprávní úřad. Povolení k nakládání s vodami neboli povolení k odběru podzemní vody – vydává vodoprávní úřad.
Jak nahlásit studnu
Jakmile studnu vybudujete, musíte to oznámit vodoprávnímu úřadu a požádat o kolaudační souhlas. Před získáním souhlasu nesmíte vodu ze studny čerpat, jinak vám hrozí pokuta. Týká se to i zkušebního vrtu, ze kterého také nesmíte vodu odebírat.
Co se nemusí zapisovat do katastru : Do katastru nemovitostí se zapisují dokončené stavby o ploše větší než 16 m². Zapisovat se nemusí takzvané drobné stavby – bazény, různé konstrukce, sloupy nebo zpevněné plochy. Výjimku představuje garáž, která není považována za drobnou stavbu.
Projekt a povolení: cca 3 měsíce
Ke stavbě studny je běžně nutné mít k dispozici stavební povolení, hydrologický posudek a projektovou dokumentaci. Až s tímto lze následně podat žádost ke stavbě studny a čerpání vody z ní na spádový vodoprávní úřad a doufat, že bude vyřízena co nejdříve.
Odpověď je jasná: majitelem studny je vždy ten majitel pozemku, na jehož pozemku se studna vyskytuje.
Jak vybudovat studnu
Dle stavebního zákona se na studnu pohlíží jako na stavbu, což znamená, že před realizací studny budete potřebovat územní rozhodnutí o umístění studny a stavební povolení. Zároveň je studna i vodním dílem a pro odběr vody z vodního díla rovněž musíte mít povolení, která má na starosti vodoprávní úřad.V případě nižší vydatnosti z důvodu zaneseného vrtu nebo studny je pomoc jednoduchá: studnu či vrt vyčistěte. Pokud je však příčina v nízké hladině podzemní vody nebo malém množství srážek, máte na výběr ze dvou možností, jak postupovat: buď prohloubit stávající studnu či vrt, nebo vybudovat nový zdroj vody.Příslušnému katastru nemovitostí budete muset dodat:
- geometrický plán potvrzený katastrálním úřadem,
- sdělení k dokončení stavby nebo kolaudační souhlas,
- rozhodnutí obce o přidělení čísla popisného,
- formulář katastru Ohlášení změny údajů o pozemku, jehož součástí se stala stavba.
Za přijetí každého návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu zaplatíte správní poplatek (dále jen "poplatek") ve výši 2 000,- Kč podle položky č. 120 přílohy k zákonu č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
Kolik stojí vykopat studnu : Základ ceny se běžně vypočítává dle plánované hloubky studny, kdy se cena za metr pohybuje mezi 1 700–3 000 Kč. Výsledná cena poté zahrnuje zhotovení a vystrojení vrtu, obsyp, jílování a vyčištění vrtu a může se pohybovat mezi 30–100 000 Kč.
Kolik stojí projekt na studnu : Projektová dokumentace
Cena závisí na složitosti projektu a na výběru projektanta, ale obecně se pohybuje okolo 9 000 Kč.
Kolik se platí za studnu
Základ ceny se běžně vypočítává dle plánované hloubky studny, kdy se cena za metr pohybuje mezi 1 700–3 000 Kč. Výsledná cena poté zahrnuje zhotovení a vystrojení vrtu, obsyp, jílování a vyčištění vrtu a může se pohybovat mezi 30–100 000 Kč.
vodoprávní úřady (§ 15/5 vodního zákona). Pokud tedy byla předmětná studna v minulosti schválena, měl by o tom něco vědět právě místně příslušný vodoprávní úřad. Doporučuji Vám proto kontaktovat vodoprávní úřad, kterým je příslušný odbor městského úřadu (odbor vodního hospodářství či odbor s obdobným názvem).Stačí vám pouze stavební povolení od vodoprávního úřadu a obci oznamovat nic nemusíte. Studna se řadí mezi vodní díla, proto před stavbou studny budete potřebovat také: Územní rozhodnutí, které vydává stavební úřad. Stavební povolení neboli povolení stavby vodního díla, které vydává vodoprávní úřad.
Jak daleko musí být studna od domu : Nejmenší vzdálenost studny od zdrojů možného znečištění je stanovena podle druhu možného zdroje znečištění pro prostupné prostředí takto:
- žumpy, malé čistírny, kanalizační přípojky 30 m,
- nádrže tekutých paliv pro individuální vytápění umístěné v obytné budově nebo samostatné pomocné budově 20 m,