Antwort Kde je větší zima na severním nebo na jižním pólu? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi severním a jižním polem
Severní světový pól: průsečík rotační osy Země s nebeskou sférou v severním směru osy (nachází se v blízkosti Polárky). Jižní světový pól: průsečík rotační osy Země s nebeskou sférou v jižním směru osy.Antarktida je chladnější než arktická oblast, protože velká část Antarktidy leží v nadmořské výšce přes 3 000 m, kde je teplota vzduchu nižší. Relativní teplo Severního ledového oceánu se přenáší přes arktický mořský led a zmírňuje teploty v arktické oblasti.Na severním pólu dosahuje v létě teplota 0–3 °C, v zimě se pohybuje okolo −30 až −40 °C. Nejnižší naměřená teplota je zde −56 °C, nejvyšší +6 °C. Extrémní teploty se vyskytují zejména v subarktických oblastech kontinentální Sibiře a Severní Ameriky, kde např.
Který pól je chladnější : Je pravda, že obecně Antarktida je chladnější než severní pól. Ale hlavním důvodem, proč je chladnější, je to, kromě faktu, že je to země, na rozdíl od severního pólu, který je v Severním ledovém oceánu, je to vysoko položený ledovec.
Který pól je studenější
Na jižním pólu, považovaném za nejchladnější bod na Zemi, teploty rychle rostou.
Kdo žije na severním pólu : ❅ SEVERNÍ PÓL – ARKTIDA: Lední medvěd, polární liška, hranostaj, polární sob, polární vlk, mrož lední. ❅ JIŽNÍ PÓL – ANTARKTIDA: Tučňák císařský, tučňák kroužkový, plejtvák obrovský, kosatka dravá, rypouš sloní, tuleň leopardí.
Rostou zde lišejníky (Lichenes), mechy (Bryophyta), játrovky (Marchantiophyta), řasy (Chlorophyta) a houby (Fungi). Na Antarktidě se však daří i dvěma druhům krytosemenných rostlin.
Led se mění na vodu
Potvrdili, že mezi roky 1979 a 1990 ztrácela Antarktida ročně asi 40 gigatun ledu. Mezi roky 2009 a 2017 už to ale bylo kolem 252 gigatun ročně. Tento led se mohl uvolnit táním nebo také rozpady ledovců, které pak odplouvají dál do oceánu.
Jaká je teplota na jižním pólu
Jižní pól se nachází ve výšce 2835 m nad mořem uprostřed v těchto místech rovného 2850 m silného ledového masivu, který se posouvá rychlostí 10 m za rok. Od postavení polární stanice jsou o jižním pólu známa některá klimatická data. Zaznamenané teploty se pohybují mezi −82,2 a −13,6 °C s průměrnou hodnotou −49 °C.ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK
Ruská výzkumná stanice na ledovém kontinentu v nadmořské výšce 3 488 m je pěkně drsné místo k žití. Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů.Jižní pól je ve skutečnosti mnohem chladnější než severní pól, i když to na první pohled vypadá zvláštně. Na severním pólu činí průměrná roční teplota minus patnáct až minus dvacet stupňů, zatímco na jižním pólu je asi o dvacet stupňů nižší.
Severní pól, též severní točna, je místo na Zemi, kde zemská osa přibližně protíná zemský povrch. Severní pól se nachází přibližně uprostřed Severního ledového oceánu, přičemž oceánské dno se nachází asi 4,3 km hluboko. Území je trvale pokryté vrstvou mořského ledu o mocnosti kolem dvou až tří metrů.
Kdo žije na jižním pólu : Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.
Co roste na severním pólu : Nedaleko severního pólu najdeme podobné rostliny jako v Čechách, ale druhová různorodost je velmi ochuzená. Na arktickém souostroví botanici napočítali pouze asi 165 druhů rostlin, u nás jich jsou tisíce. Na Svalbardu můžete vidět i pampelišku, druh příbuzný pampelišce, která roste v Čechách u nás.
Co žije na jižním pólu
Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.
ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK
Ruská výzkumná stanice na ledovém kontinentu v nadmořské výšce 3 488 m je pěkně drsné místo k žití. Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů.Stanice Vostok, Antarktida
Na ruské výzkumné polární stanici Vostok ve východní Antarktidě poblíž jižního magnetického pólu je drsná a krutá zima pořád. Na této stanici, ležící v nadmořské výšce 3488 m, naměřili v roce 1983 dosud absolutně nejnižší teplotu na Zemi – minus 89,2 °C.
Kde je v Česku největší zima : Po vcelku mírném prosinci 1928 nastalo po Novém roce extrémní ochlazení, které vydrželo až do konce března: 62 dní po sobě nevystoupila teplota nad bod mrazu. Ve Stecherově mlýně u Litvínovic byla 11. února naměřena dosud nejnižší oficiálně potvrzená teplota na území České republiky: −42,2 °C.