Antwort Kam dát Hasicak v autě? Weitere Antworten – Jak dlouho vydrží hasicí přístroj do auta
Životnost hasicího přístroje je 20 let, přičemž kontroly pro soukromé použití nejsou povinné, pouze doporučené každý rok. Po použití hasicího přístroje lze tento opět naplnit, není tedy třeba kupovat nový.Kam si hasicí přístroj řidič připevní, je jen na něm. Měl by myslet na to, že vruty musí být zašroubovány tak, aby se nemohly při nehodě vytrhnout, a zároveň by měl být hasicí přístroj dobře po ruce. Vhodné je ho upevnit pod sedačku nebo například na kraj zavazadlového prostoru, aby byl po ruce i při naloženém kufru.Práškový hasicí přístroj
Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.
Na co se používá práškový hasicí přístroj : Práškový hasicí přístroj je vhodný na hašení:
prakticky všech pevných materiálů kapalných látek (ředidla, pohonné hmoty, oleje) hořících plynů (propan-butan), přičemž se nemusíme obávat úrazu proudem při hašení hořících obytných domů, v nichž nebyla odpojena elektřina.
Kde je povinny Hasicak v autě
Taková povinnost platí třeba i v sousedním Polsku a podle českého Ústředního automotoklubu (ÚAMK) bez ohledu na to, ve které zemi je vozidlo registrováno. Hasicí přístroje jsou povinné také třeba v pobaltských státech, v Belgii, v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině nebo v Řecku.
Kolik stojí revize hasicího přístroje : Ceník provedených výkonů:
Hasicí přístroje | ||
---|---|---|
Revize hasicího přístroje | dle typu přístroje/ks | 35-49,- Kč |
Tlaková zkouška | 3letá – vodní | 349,- Kč |
Tlaková zkouška | 3letá – vzduchopěnový | 349,- Kč |
Tlaková zkouška | 5letá – práškový | 428,- Kč |
Ačkoliv v České republice povinnost mít v osobním automobilu hasící přístroj neplatí, rozhodně ho doporučujeme pořídit. Pokud často cestujete, již jste si možná všimli, že například v sousedním Polsku je hasící přístroj povinný. Povinný je pro všechny vozidla bez ohledu na zemi registrace.
Přenosné hasicí přístroje se umísťují na svislé stavební konstrukci a v případě, že jsou k tomu konstrukčně přizpůsobeny, na vodorovné stavební konstrukci. Rukojeť hasicího přístroje umístěného na svislé stavební konstrukci musí být nejvýše 1,5 m nad podlahou.
Co můžu hasit piskem
PĚNOVÉ HASICÍ PŘÍSTROJE
Při svém použití vytvářejí na povrchu hořících látek vrstvu pěny, která zabraňuje přístupu kyslíku a tím vlastně hasí. Používají se především na požáry hořlavých kapalin ( benzín, nafta, oleje).Nejvhodnější hasicí přístroj pro osobní vozidla je práškový, který můžeme zakoupit ve většině prodejen s autodíly a autodoplňky. Postačí malý kilový nebo dvoukilový. V některých zemích EU tvoří povinnou výbavu vozidla.Práškový – je universální (elektřina, domácí spotřebiče, oleje, plyny, pevné látky). Pěnový – lze použít na benzín, naftu, olej (nikdy ne na elektřinu, domácí spotřebiče). Sněhový – používat na elektřinu, jemnou mechaniku. Halotronový – vhodný na hašení auta, elektřiny, domácích spotřebičů, archívů.
Hasicí přístroj do auta
Nejvhodnějším druhem je práškový hasicí přístroj s náplní 1kg nebo 2kg – např. PR1e a PR2e, (je vhodnější mít k dispozici, při řešení stresové situace požáru, raději větší množství hasiva). Používá se pro hašení pevných, kapalných i plynných hořlavých látek.
Co patří do povinne vybavy : Povinná výbava auta 2024
- Autolékárničku.
- Výstražný trojúhelník.
- Reflexní vestu pro řidiče.
- Rezervní kolo nebo prostředky na opravu pneumatiky (neplatí pro sjednané asistenční služby pro výměnu pneumatiky po celé ČR)
Co lze hasit pěnovým hasicím přístrojem : Pěnový hasicí přístroj je vhodný pro požáry třídy A a B. Může být použit proti požárům, kde jsou pevné látky a hořlavé kapaliny. pevné hořlavé látky, benzín, nafta, minerální oleje a tuky.
Jak často se kontroluji hasicí přístroje
Kontrola hasicích přístrojů se provádí dle předpisů o požární ochraně nejméně jednou za rok. Výrobce však může v dokumentaci (návodu) k hasicímu přístroji roční lhůtu zkrátit, ale nikdy ne prodloužit. Kontrolu je dle předpisů o požární ochraně nutno provést rovněž po každém použití hasicího přístroje.
Povinná výbava auta
- Autolékárnička.
- Výstražný trojúhelník.
- Reflexní vesta pro řidiče.
- Sada pro opravu pneumatiky nebo rezervní kolo.
Nejvhodnější hasicí přístroj pro osobní vozidla je práškový, který můžeme zakoupit ve většině prodejen s autodíly a autodoplňky. Postačí malý kilový nebo dvoukilový. V některých zemích EU tvoří povinnou výbavu vozidla.
Čím hasit benzín : Práškový – je universální (elektřina, domácí spotřebiče, oleje, plyny, pevné látky). Pěnový – lze použít na benzín, naftu, olej (nikdy ne na elektřinu, domácí spotřebiče). Sněhový – používat na elektřinu, jemnou mechaniku. Halotronový – vhodný na hašení auta, elektřiny, domácích spotřebičů, archívů.