Antwort Jakou mouku na Zelňáky? Weitere Antworten – Jak se vaří Zelňáky
Postup přípravy
Zelí pokrájíme a dáme do mísy. Přidáme na kostičky nakrájenou uzeninu, vejce, mouku, kmín a sůl (pokud je zelí dost slané, nesolíme). Vše smícháme tak, aby vzniklo těsto, o konzistence bramborákového těsta. Smažíme na oleji z obou stran dozlatova.Postup přípravy receptu
Pokládáme na plech na pečící papír. Já ještě syrové placičky potírám rozehřátým sádlem, ve kterém je najemno nakrájená ciobulka, dodá jim to lepší chuť. Pak pečeme v předehřáté troubě na 200 stupňů, cca 15 minut, prostě dokud nebudou okraje nahnědlé. Přeji dobrou chuť!Zelí nakrájíme na drobno, přimícháme vejce, na proužky nakrájený salám, sekanou nať, sůl, kmín a tolik mouky, aby vzniklo těsto husté jako na bramborové placky. Na rozpáleném oleji smažíme menší placky. Podáváme s čajem.
Jak dlouho vydrzi Zelnaky : Pro delší skladování se obzvláště hodí chladný a tmavý sklep. V chladničce lze zelí skladovat v zásuvce na zeleninu až tři týdny. Řezné plochy na hlávce překryjte potravinářskou fólií, zelí tak v chladničce vydrží několik dní.
Čím se zahušťuje zelňačka
Přisypeme drcený kmín, mletou papriku (můžeme zkusit i špetku pálivé), zahustíme hladkou moukou a připravíme růžovou jíšku. Jíšku zalijeme studeným kuřecím vývarem nebo vodou a důkladně prošleháme metličkou, aby se jíška lépe rozpustila.
Čím se zahušťuje zelí : Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.
Oloupané syrové brambory nastrouhejte nahrubo, slijte přebytečnou vodu a promíchejte je s připraveným zelím, moukou, vejci, majoránkou. Dochuťte prolisovaným česnekem, pepřem a solí. Smažte na oleji nebo na sádle dozlatova jako bramboráky.
Jak zužitkovat hlávkové zelí – 12 super tipů na pokrmy ze zelí
- Stir fry. Hlávkové zelí (ať už bílé nebo červené) je skvělou ingrediencí do stir-fry – směsi rychle smažené zeleniny ve woku na kapce oleje.
- Pečené zelí
- Kvašené zelí
- Polévky.
- Omáčky.
- Zeleninové guláše.
- Zeleninové a luštěninové směsi a rizota.
- Placky a karbanátky.
Jak se delaji Zelne placky
Podušené zelí rozmixujte společně s vejci. Ke směsi přidejte celozrnnou mouku, sůl, pepř, majoránku a 2 stroužky česneku, promíchejte a ze vzniklého těsta vytvarujte placky. Rozpalte si pánev s olivovým olejem a zelné placky opékejte na mírném plameni 4 minuty z každé strany.Na vál nasypeme kopeček hladké mouky se špetkou soli. Do mouky uděláme důlek, přilijeme vodu a vypracujme vláčné těsto. Kousky těsta rozválíme na placky a pečeme na sucho po obou stranách na plotně, pánvi s těžkým dnem nebo na litinovém tálu. Můžeme vyzkoušet i variantu, kdy vodu nahradíme mlékem.Při práci by zelí mělo mít optimálně teplotu kolem 20 °C a v době kvašení, která trvá 4 – 6 týdnů, teplotu 12 – 15 °C. Během kvašení kontrolujeme, zda je zelí stále pod „vodu“. Není-li, dolijeme je 2% solným roztokem (svaříme 20 g soli na 1 l vody a necháme vychladnout).
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Mrkev, petržel | 1 týden | 2 – 3 týdny |
Celer | 10 dní | 2 – 3 týdny |
Kapusta, zelí | 2 týdny | 2 – 3 týdny |
Houby | 2 – 5 dní |
Čím zahustit když nemám hladkou mouku : Brambory, vločky i ovoce
Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.
Čím zahustit polévku bez lepku : Zahušťujeme bez lepku
Můžete samozřejmě připravit jíšku z bezlepkových muk, například rýžové nebo kukuřičné, nebojte se ale vyzkoušet i zahušťování méně tradičními surovinami, jako je quinoa, amarant, rýže, bezlepkové vločky, pohanka nebo červená čočka.
Jakou moukou se zahušťuje zelí
Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem. Bramboru oloupeme, nastrouháme najemno a vmícháme do zelí (nebo zahustíme lžící polohrubé mouky) a necháme ještě provařit. Zelí můžeme podávat posypané osmaženou cibulí nebo škvarečky slaniny.
Do tmavých omáček a polévek, guláše nebo do šťávy k masu – vhodná je karamelizovaná cibule, chuťově neutrální cuketa, patison nebo máslo. Ale klidně můžete použít také parmazán. Je možné použít i jiné druhy zeleniny, například petržel, celer, pastinák nebo mrkev.Recepty ve výběru
- Kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem.
- Segedínský guláš
- Závin se zelím kysaným a masem uzeným.
- Placky se zelím, prejtem a jelítkem.
- Bramborové halušky se zelím a uzeným bůčkem.
- Rohlíčky se zelím.
- Bramborové knedlíky plněné mletým masem na červeném zelí
- Bramborák plněný zelím.
Co s kysaným zelím : Recepty z kysaného zelí
Nejzdravější je domácí a tepelně neupravené. S uzeným tempehem nebo tofu je nedostižné v kombinaci se šťouchanými brambory, noky, haluškami, chlupatými či bramborovými knedlíky. Je taky základem segedínského guláše, polévky zelňačky nebo zelných placek – zelňáků.