Antwort Jak ztlumit zvuk v pokoji? Weitere Antworten – Jak zlepsit akustiku v pokoji
Abychom upravili akustické vlastnosti vnitřních prostorů, musíme si především poradit právě s odrazy. Nejlepší proto je, rozbít jednolitost stěn i materiálů. Nejpraktičtějším a nejčastěji užívaným řešením jsou akustické polyuretanové pěny. Tento tlumící materiál má mnoho praktických vlastností a svou roli plní výborně.Odrazy zvuku od stěn lze tlumit malbou, tapetami nebo jinými obklady stěn. Existují také tepelné a akustické tapety, které lze použít k ještě účinnějšímu tlumení hluku a ozvěny. Můžete také použít barvy na bázi kaučuku nebo dřevotřísky. Nezapomeňte však, že pohlcují hodně zvuku nad 2000 Hz!Základním tlumicím materiálem je akustická tlumící pěna. Akustická (nebo chcete-li tlumicí) pěna je polyuretanová hmota, která je specifická svým tvarem a vnitřní strukturou. Obě tyto vlastnosti se totiž významně podílejí na akustické izolaci.
Jak nemít ozvěnu : Omezte ozvěnu ztlumením hlasitosti reproduktorů. Pokud je mikrofon nebo zvukové zařízení blízko zdi nebo jiného povrchu, který zvuk nepohlcuje, ale naopak odráží, zkuste, jestli byste nemohli případnou ozvěnu minimalizovat tím, že mikrofon posunete dál od této plochy nebo ho nasměrujete jinam.
Co tlumí zvuk
Akustické hedvábí a bavlna
Patří mezi nejuniverzálnější materiály pohlcující zvuk. Oba jsou schopni díky svému speciálnímu navržení absorbovat zvuky značné intenzity. Základní materiály slouží nejen pro přímou izolaci stěn, ale také pro výrobu různých izolačních panelů a tlumičů zvuku.
Jak nejlépe odhlučnit místnost : K odhlučnění jsou nejvhodnější akustické lisované desky. Jedná se o materiál z polyuretanové drti o gramáži 180 kg/m3, který je sice poměrně těžký, snadno ho ale pomocí našeho lepidla přilepíte i na strop.
Odraz zvuku od velkých ploch způsobuje ozvěnu.
Abychom ozvěnu rozpoznali, musí být od nás plocha daleko alespoň 17 m.
Pokud způsobujete ozvěnu, jednoduše snižte hlasitost reproduktoru, použijte sluchátka nebo více mikrofon dále od reproduktorů.
Co nejvíce pohlcuje zvuk
Látky hodně pohlcující zvuky: měkké látky, které snadno tlumí vibrace – různé typy vaty, pěny, … Zvukové izolanty by měl velmi dobře tlumit zvuk ⇒ například vata (obsahuje velké množství tenkých vláken, která se o sebe třou a tak ztrácí energii, kterou získala při přenášení zvuku).Oblíbený řešením se v praxi ukazují pěnové nebo vatové materiály. Ačkoliv se způsob jejich výroby a vnitřní struktura odlišují, jejich akustické vlastnosti jsou až překvapivě podobné. Oba typy jsou totiž vnitřně velmi členité. Těžké lisované akustické desky (9kg/m2) se vyrábějí z malých fragmentů polyuretanové pěny.Ozvěna (též echo) je akustický jev, který vzniká odrazem zvuku od rozlehlé překážky. Odražený zvuk poté posluchač vnímá zpožděně. Vhodnou překážkou pro vznik ozvěny je například skála, dno studny, jeskyně, dno propasti nebo vnitřek rozlehlé budovy.
Kompaktní materiály, které kromě podlahy tvoří taky zdi a strop, totiž vedou zvuk ještě lépe než samotný vzduch. Tím, že byste provedli izolaci podlahy, by se zvuk začal šířit právě neizolovanými částmi bytu, takže byste se ho moc nezbavili.
Jak si odhlučnit pokoj : K odhlučnění jsou nejvhodnější akustické lisované desky. Jedná se o materiál z polyuretanové drti o gramáži 180 kg/m3, který je sice poměrně těžký, snadno ho ale pomocí našeho lepidla přilepíte i na strop.
Jak se šíří ozvěna : Ozvěna se sluchem jeví jako opakování předem slyšeného přímého zvuku. Jestliže se odražený zvuk vrátí za dobu trvání jedné slabiky (průměrná doba trvání jedné slabiky je 0,1 s), hovoří se o jednoslabičné ozvěně. Při opakování delším než 0,1 s se jedná o ozvěnu víceslabičnou.
Proč mám ozvěnu
Pokud je překážka vzdálená od zdroje zvuku nejméně 17 metrů, ucho zaznamenává prodlevu asi 0,1 sekundy nebo větší, a to se bavíme o ozvěně. Ozvěna, nebo také echo, je tedy akustický jev, který vzniká odrazem zvuku od rozlehlé překážky.
Dřevo a sklo mají zvláštní schopnost, že zesilují hluk v prostoru. Přidáním měkkých povrchů v místnosti dosáhnete toho, že dojde k výraznému absorbování hluku. Nejlépe pohlcují zvuk materiály jako bavlna, plsť, pěna apod.Látky hodně pohlcující zvuky: měkké látky, které snadno tlumí vibrace – různé typy vaty, pěny, … Zvukové izolanty by měl velmi dobře tlumit zvuk ⇒ například vata (obsahuje velké množství tenkých vláken, která se o sebe třou a tak ztrácí energii, kterou získala při přenášení zvuku).
Jak nejlépe odhlučnit pokoj : Vhodným řešením je instalace akustického podhledu. Ten by měl být zavěšen tak, aby zvuk neprocházel přes kotvení podhledu. Toto řešení je vhodné kombinovat s odhlučněním stěn, protože tudy prochází 20-50 % hluku. První možnost představují speciální těžké lisované akustické desky.