Antwort Jaký zákon upravuje podnikání? Weitere Antworten – Jaké zákony upravují podnikání
Nalezené předpisy
Číslo | Název předpisu | Účinnost od |
---|---|---|
513/1991 Sb. | Obchodní zákoník | 01.01.1992 |
240/2013 Sb. | Zákon o investičních společnostech a investičních fondech | 19.08.2013 |
256/2004 Sb. | Zákon o podnikání na kapitálovém trhu | 01.05.2004 |
127/2005 Sb. | Zákon o elektronických komunikacích | 01.05.2005 |
Podle § 420 občanského zákoníku platí: „Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.Zákon č. 455/1991 Sb.Zákon o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)
Co upravuje podnikání : 1. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ("NOZ") – vymezuje základní pojmy (fyzická osoba, právnická osoba, podnikatel, podnikání, korporace, orgány atp.), obsahuje úpravu obecných otázek souvisejících s podnikáním (jednání podnikatele, smluvní vztahy, odpovědnost atp.).
Čím se řídí podnikání v ČR
Živnostenské podnikání Živnostenské podnikání se řídí zákonem o živnostenském podnikání. Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem. V § 3 je uvedeno, co všechno není živností.
Co je to podnikání : Podnikáním se rozumí soustavná činnost (ne tedy příležitostná činnost), která je prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.
(1) Tento zákon upravuje postavení podnikatelů, obchodní závazkové vztahy, jakož i některé jiné vztahy s podnikáním související, a zapracovává příslušné předpisy Evropských společenství.1) (2) Právní vztahy uvedené v odstavci 1 se řídí ustanoveními tohoto zákona.
Podnikáním se rozumí soustavná činnost (ne tedy příležitostná činnost), která je prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.
Co patří do volné živnosti
Co do konkrétních činností lze říct, že volná živnost zahrnuje většinu oborů běžně provozovaných OSVČ. Jedná se tak například o maloobchod a velkoobchod (včetně e-shopů), ubytovací služby, poradenské služby, průvodcovství, překladatelství, případně pořádání kulturních, sportovních a jiných produkcí.➢ za účelem dosažení zisku, a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Podnikáním podle občanského zákoníku se rozumí ➢ samostatná výdělečná činnost, ➢ vykonávaná podnikatelem na vlastní účet a odpovědnost se záměrem činit tak soustavně, ➢ za účelem dosažení zisku, a to živnostenským nebo obdobným způsobem.Za živnost tak není považována například činnost lékařů, advokátů, daňových poradců, pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a jiné. Ostatní činnosti, které vykazují znaky uvedené výše v přehledu a nejsou z působnosti živnostenského zákona vyňaty, lze tedy považovat za živnostenské podnikání.
Obchodní zákoník ČR definuje ve svém paragrafu 2 podnikání jako soustavnou činnost prováděnou samostatně podnikatelem, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku.
Co upravuje zákon o obchodních korporacích : ZOK upravuje všechny formy obchodních společností (tedy společnost s ručením omezeným, akciovou společnost, komanditní společnost, veřejnou obchodní společnost, evropskou společnosti a evropské hospodářské zájmové sdružení) a družstva (bytové družstvo, sociální družstvo, evropské družstvo atp.).
Co se řídí obchodním zákoníkem : Obchodním zákoníkem se řídily obchodní závazkové vztahy: mezi podnikateli, pokud se týkaly jejich podnikatelské činnosti. mezi státem nebo územní samosprávou a podnikateli při jejich podnikatelské činnosti, pokud se týkaly zabezpečování veřejných potřeb.
Kdy nemusím mít živnost
Nesmí být pravidelný a s živnostenským listem. Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, který nemusejí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 50 tisíc korun za rok (od roku 2024).
Živnosti ohlašovací jsou rozděleny do tří skupin, patří sem živnosti řemeslné, živnosti vázané a živnost volná. Pro prvé dvě, tedy živnost řemeslnou a vázanou, je kromě všeobecných podmínek ještě stanovena podmínka odborné způsobilosti, u živnosti volné odborná způsobilost vyžadována není.Rozdíl mezi podnikáním obecným, jak ho definuje občanský zákoník, a podnikáním živnostenským je v tom, že aby podnikání bylo živností, musí splňovat podmínky dané živnostenským zákonem. Vymezení živnostenského podnikání je tak tedy užší než vymezení podnikání obecně.
Čím se řídí podnikání : Živnostenské podnikání Živnostenské podnikání se řídí zákonem o živnostenském podnikání. Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.