Antwort Jak zjistím jestli mě zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění? Weitere Antworten – Jak zjistit jestli mi zaměstnavatel platí sociální pojištění
Každý si může prostřednictvím ePortálu ČSSZ kdykoli zkontrolovat, jaké informace o jeho pojištění Česká správa sociálního zabezpečení vede. Čím dříve se podaří zjistit, že vedené informace případně neodpovídají skutečnému stavu, tím dříve je možné zajistit nápravu.Přehled o platbách pojistného získáte snadno díky aplikaci Moje VZP. Můžete si také zažádat o vyúčtování pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Stačí přijít na některou z poboček VZP a toto vyúčtování (k danému dni) dostanete na počkání, samozřejmě bezplatně.Dříve OSSZ zasílala vyúčtování zaplacených záloh, tzv. inventuru pohledávek, od roku 2022 je vyúčtování pro OSVČ k dispozici online na ePortálu ČSSZ. Předepsané zálohy, jejich úhradu i vznik nedoplatku na sociálním pojištění je tedy možné zjistit touto cestou, případně se obrátit přímo na příslušné pracoviště OSSZ.
Kdy za mě zaměstnavatel plati socialni a zdravotni : Pojistné se platí za jednotlivé kalendářní měsíce zpětně a je splatné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Zaměstnavatel je povinen platit pojistné ode dne, kdy zaměstnanec nastoupí do zaměstnání.
Kde najdu vypis že sociálního pojištění
Občané mohou požádat Českou správu sociálního zabezpečení (Odbor správy údajové základny) o výpis dob pojištění z evidence ČSSZ, konkrétně o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (dále jen „informativní list“).
Jak zjistím kdo za mě platí zdravotní pojištění : Nejlépe přes mobilní aplikaci Zdraví v mobilu. Všem našim pojištěncům umožňujeme online sledování osobního účtu pojištěnce. Zcela zdarma a kdykoliv. Nejlepším způsob, jak můžete sledovat svůj osobní účet u zdravotní pojišťovny kdykoli chcete, se nabízí prostřednictvím mobilní aplikace Zdraví v mobilu.
Přehled: Jak se daní DPP
Odměna do 10 000 Kč měsíčně | Odměna 10 001 Kč a více měsíčně | |
---|---|---|
Prohlášení poplatníka | Ano | Ne |
Zdravotní pojištění | Neodvádí zaměstnanec ani zaměstnavatel | 4,5 % zaměstnanec, 9 % zaměstnavatel |
Sociální pojištění | Neodvání zaměstnanec ani zaměstnavatel | 6,5 % zaměstnanec, 25 % zaměstnavatel |
Kompletní přehled je k dispozici na stránkách ČSSZ https://www.cssz.cz/web/cz/esluzby-pro-pojistence.
Kolik odvádí zaměstnavatel na sociální pojištění
u zaměstnavatele 25 % z vyměřovacího základu, z toho 2,3 % na nemocenské pojištění, 21,5 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti, u zaměstnance 6,5 % z vyměřovacího základu, u OSVČSazby sociálního pojištění zaměstnance je 6,5 % , zaměstnavatele 24,8 %, celkem 31,3 % z hrubé mzdy. Pojištění se odvádí měsíčně. Zaměstnavatel je povinen odvádět za zaměstnance zdravotní pojištění. Sazby zdravotního pojištění zaměstnavatele je 9 %, zaměstnanec hradí 4,5 %, celkem 13,5 % z hrubé mzdy.Pokud není pojistné uhrazeno včas nebo ve správné výši, je plátce pojistného povinen platit penále (§ 20 citovaného zákona). Vzniklý dluh na pojistném a penále příslušná okresní správa sociálního zabezpečení vyčíslí a vykvalifikuje právním titulem (platební výměr, výkaz nedoplatků), který je zaslán dlužníkovi k úhradě.
Sazby zdravotního pojištění zaměstnavatele je 9 %, zaměstnanec hradí 4,5 %, celkem 13,5 % z hrubé mzdy.
Jak zjistit kolik stojim pojistovnu : K údajům o vykázané a pojišťovnou uhrazené zdravotní péči však můžete mít snadno přístup kdykoli prostřednictvím aplikace Moje VZP. Stačí jen zaregistrovat se do této aplikace. Pak si budete moci on-line průběžně kontrolovat nejen svůj přehled vykázané péče, ale i přehled plateb pojistného.
Co odvádí zaměstnavatel z DPP : Dohoda o provedení práce neukládá povinnost odvodu na sociální a zdravotní pojištění, ale pouze do limitu měsíční výplaty 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného a zaměstnavatel by musel platit zdravotní pojištění.
Co když překročím 300 hodin na DPP
Rozsah práce však může na rozdíl od dohody o provedení práce přesáhnout 300 hodin v témže kalendářním roce. V případě překročení výše uvedeného limitu, může být orgánem inspekce práce, stejně jako je tomu u DPP, uložena zaměstnavateli pokuta až do výše 2 000 000,- Kč.
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Zaměstnavatelé jsou odpovědní za odvody sociálního pojištění za své zaměstnance. To zahrnuje odvody na nemocenské pojištění, důchodové pojištění a na státní politiku zaměstnanosti. Z hrubé mzdy pracovníka se odvádí celkem 31,3 % na sociální pojištění – 6,5 % hradí zaměstnanec a 24,8 % zaměstnavatel.
Kolik se platí sociální pojištění Když nepracuji : Obecně ke všem důvodům dobrovolné účasti na pojištění:
Sazba pojistného z vyměřovacího základu činí u osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 %. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2024 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2023, tedy 3 078 Kč.