Antwort Jak zjistit kolik mám odpracovaných let do důchodu? Weitere Antworten – Kde zjistím počet odpracovaných let
Pokud si nejste jisti, kolik máte odpracováno, pomůže vám Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zdarma vypracuje informativní osobní list důchodového pojištění, který obsahuje doby zaměstnání, tedy pojištění potřebné pro přiznání důchodu.Zjistit stav evidovaných dob důchodového pojištění u ČSSZ je možné online – náhledem na své „konto“ dob pojištění prostřednictvím ePortálu ČSSZ na adrese: eportal.cssz.cz. Stačí z nabídky služeb zvolit „Přehled dob důchodového pojištění“.Žádost o informativní osobní list důchodového pojištění můžete zaslat poštou přímo na adresu České správy sociálního zabezpečení. Kontakt, kam lze žádost o informativní osobní list důchodového pojištění zaslat, naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Co se počítá do odpracovaných let : Všechny hrubé výdělky, ze kterých se odvádělo důchodové pojištění, se zprůměrují a přepočítají na výpočtový základ. Čím vyšší byly výdělky, tím je vyšší výpočtový základ. Čím více odpracovaných let, tím větší část z tohoto základu bude tvořit procentní výměru důchodu.
Kde najdu vypis že sociálního pojištění
Občané mohou požádat Českou správu sociálního zabezpečení (Odbor správy údajové základny) o výpis dob pojištění z evidence ČSSZ, konkrétně o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (dále jen „informativní list“).
Jaký důchod dostane člověk který nikdy nepracoval : Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod. Hypoteticky by mohl dostat dávky pomoci v hmotné nouzi, ale záleží už na jeho konkrétní situaci. Základní dávka je příspěvek na živobytí a ta může být u dospělé samostatně žijící osoby ve výši životního minima 3 860 Kč. Aktualizováno v září 2021.
V případě, že evidenční list chybí, může ČSSZ v době před zahájením důchodového řízení přijmout a zaevidovat pouze takové náhradní dokumenty, které jednoznačně prokazují dobu zaměstnání či pojištění.
Tu vám Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) určí podle odpracovaných let a vašich celoživotních výdělků (od roku 1986), ze kterých jste odváděli důchodové pojištění. Čím vyšší jsou vaše výdělky a čím více odpracovaných let máte, tím vyšší bude váš důchod.
Kde stáhnout přehled sociálního pojištění
Kompletní přehled je k dispozici na stránkách ČSSZ https://www.cssz.cz/web/cz/esluzby-pro-pojistence.Dříve OSSZ zasílala vyúčtování zaplacených záloh, tzv. inventuru pohledávek, od roku 2022 je vyúčtování pro OSVČ k dispozici online na ePortálu ČSSZ. Předepsané zálohy, jejich úhradu i vznik nedoplatku na sociálním pojištění je tedy možné zjistit touto cestou, případně se obrátit přímo na příslušné pracoviště OSSZ.Můžete využít online důchodovou kalkulačku na ePortálu ČSSZ (služba „Informativní výpočet starobního důchodu“), která automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě. Pokud nedisponujete elektronickou identitou, lze využít důchodovou kalkulačku a veškeré údaje do ní vyplnit ručně.
Doba nezaměstnanosti, po kterou člověk je nebo byl veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání, je tzv. náhradní dobou pojištění. Znamená to, že se tato doba v určitém zákonem stanoveném rozsahu započítává pro nárok na důchod i jeho výši, i když za ni nebylo odvedeno pojistné.
Jak se počítá evidence na úřadu práce do důchodu : Doba evidence na úřadu práce je pro výpočet důchodu dobou vyloučenou. Pokud doba evidence na ÚP ČR zasahuje do tzv. rozhodného období, což je období, za které se zjišťují výdělky pro výpočet důchodu, je tzv. dobou vyloučenou.
Co dělat když chybí roky do důchodu : Pokud občan zjistí, že mu v evidenci ČSSZ chybí doba pojištění, má možnost obrátit se na OSSZ v místě svého bydliště, která zahájí šetření, a to i v případě, že zaměstnavatel občana má nebo měl sídlo v jiném okrese. Totéž platí, pokud tuto skutečnost občan zjistí až při sepsání žádosti o důchod.
Co je rozhodné období pro výpočet důchodu
Rozhodným obdobím, z něhož se zjišťují hrubé příjmy z výdělečné činnosti, je období před rokem přiznání důchodu.
Základním dokladem prokazujícím doby důchodového pojištění (zaměstnání) je evidenční list důchodového pojištění (dále jen ELDP). Zjistíte-li, že se v evidenci ČSSZ nenachází, je nejjednodušší kontaktovat OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště. zaměstnavatel existuje, OSSZ jej vyzve ke splnění zákonné povinnosti.Kompletní přehled je k dispozici na stránkách ČSSZ https://www.cssz.cz/web/cz/esluzby-pro-pojistence.
Jak zjistit výši důchodu přes datovou schránku : zda jsou v databázi ČSSZ evidovány všechny informace, zda budou mít nárok na starobní důchod, odkdy a jak vysoký by mohl být. Informativní důchodová aplikace funguje v prostředí ePortálu ČSSZ pro přihlášené uživatele a je zcela zdarma. Přihlášení je jednoduché, stačí datová schránka nebo Identita občana.