Antwort Jak zastřihnout stromky? Weitere Antworten – Kdy zastřihnout ovocné stromy
Nejvhodnější doba pro řez ovocných stromů a keřů je únor/březen a červenec/srpen. Stromy dobře snášejí řez v létě, protože rány se hojí snadněji než v zimě, kdy jsou mokré a vlhké.JAK SE PROVÁDÍ PROŘEZ VĚTVÍ Řez by se měl provádět v úhlu 30–45°, přibližně půl centimetru nad pupenem nebo větvením. Pokud je třeba provést řez větší než 3 cm, ránu po seřezání zamázněte včelím voskem. Tak můžete zabránit infekci stromu.Ošetření stromů po řezu
Pokud odřezáváte větve silnější než 4 cm, tak rány ošetřete stromovým balzámem, který zabrání napadení obnaženého dřeva plísněmi a bakteriemi. Menší ranky není potřeba ošetřovat, neboť s těmi si strom dokáže poradit sám. Tímto balzámem ošetřujte i případné praskliny na kmeni nebo jiná poranění.
Jak správně řezat stromy : Jak řezat stromy
Rány nesmí být větší, než 7 cm v průměru. Všechny větší řezy jsou náchylné pro výtrusy různých hub. Tenčí větve lze odstranit univerzálními zahradnickými a teleskopickými zahradnickými nůžkami. Na silnější větve slouží větší zahradnická pilka.
Jak Zastrihovat ovocne stromy
Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.
Kdy porazit ovocný strom : Období vegetačního klidu
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.
Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.
Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří
Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny. U jabloní je velmi prospěšné odstranění vzpřímeně rostoucích výhonů, „vlků“ a obvykle také výhonů, které příliš zahušťují korunu.
Čím natřít strom po řezu
Na ošetření stromu po řezu aplikujte stromový balzám, který chrání čerstvý řez před infekcí a dřevokaznou houbou, což by mohlo mít nepříznivý vliv na hojení rány stromu. Každou řeznou ránu můžete preventivně natřít stromovým balzámem.Rány po řezu doporučujeme zamazat: bílou latexovou barvou + fungicid + růstový stimulátor. stromovým balzámem.Jiný způsob, jak silně nakloněné stromy kácet, je použití řezu V. Vyřízněte dva směrové zářezy kolmo na sebe tak, aby jejich špička směřovala do směru pádu (tzn. směru naklonění). Dbejte na to, aby se oba směrové zářezy protínaly před zadní stranou kmene.
Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Kdy se Strikaji ovocné stromy : Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.
Jaké stromy se mohou kácet bez povolení : O povolení nemusíte žádat v případě, že chcete kácet dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Je ale třeba si dát pozor také na případ, kdy sice dřeviny těchto rozměrů nedosahují, ale tvoří souvislý, tzv. zapojený porost dřevin.
Jak správně sázet ovocný strom
Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.
Důležitá je doba přesazování:
- Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře.
- Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.
Jednoletý stromek s obrostem zkrátíme na 80-90 cm, kmínek do 40 cm vyčistíme od obrostu a oček a výhony rostoucí v ostrém úhlu ohneme do vodorovné polohy. Dvouletý stromeček zkrátíme na 100-120 cm, silné boční výhony zkrátíme, nevhodné ohneme a pokud je terminál příliš silný, ohneme ho také.
Kolik stojí stříhání stromů : Ceník arboristických prací
Úkon | Cena |
---|---|
Výchovný řez | od 250 Kč |
Zdravotní řez (záleží na velikosti, stáří a počtu stromů) | 650–5 000 Kč |
Bezpečnostní řez (záleží na velikosti, stáří a počtu stromů) | 500–3 500 Kč |
Řez ovocných stromů | 300–1 500 Kč |