Antwort Jak vznikly pismena? Weitere Antworten – Jak vzniklo písmo
První písmové soustavy se vyvinuly nezávisle na sobě. Vytvořili je obyvatelé Babylónu, Egypta a Číny. Sousední národy od nich přijaly písmo již hotové a během času si je přizpůsobily vlastním potřebám. Čínské písmo vzniklo asi dva tisíce let před naším letopočtem.Rané obrazové znaky byly postupně nahrazeny složitým systémem znaků reprezentujících zvuky sumerštiny (jazyk Sumeru v jižní Mezopotámii) a jiných jazyků. Od roku 2 900 př. n. l. tyto znaky začaly vtlačovat do vlhké hlíny třtinovým hrotem, čímž se vytvářely klínovité značky, které jsou dnes známé jako klínové písmo.Nejčastější psací látkou byl papyrus, který se vyráběl ze šáchoru papírodárného. Kolem roku 3000 př. n. l. vzniklo hieratické písmo, pro potřeby úřední korespondence.
Kdo vymyslel nejstarsi písmo : Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.
Jak vznikla písmena
První hlásková písma byla již mezi klínovými písmy, např. ugaritské, ač většina klínových písem byla slabičná nebo poloslabičná. Nejrozšířenější jsou písma založená na písmu starořímském (latince), resp. na jeho předchůdci, písmu starořeckém, které navázalo na písmo fénické.
Kdo vymyslel latinku : Latinka byla původně vyvinuta pro latinu odvozením z řecké abecedy zprostředkované Etrusky asi v 7. století př. n. l. Ve starověku vznikly dvě formy latinského písma: kapitála a starší římská kurzíva, která se ve 3. století vyvinula v mladší římskou kurzívu, zatímco na kapitálu navázala unciála a polounciála.
Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů (1917) a položil tak základy oboru chetitologie.
Starověk je po pravěku druhou etapou v dějinách lidstva. Za jeho počátek se považuje rozpad prvotně pospolné společnosti a nástup prvních státních útvarů (ca 4. – 1. tisíciletí před Kristem); za jeho konec pak zánik říše západořímské (476 po Kristu).
Jaká byla první slovanská abeceda
Hlaholice či řidčeji a zastarale glagolice je nejstarší, dnes jen výjimečně užívané slovanské písmo. Jeho jméno pochází ze staroslověnského slovesa glagolati – hovořit nebo podstatného jména glagolъ – slovo.V současnosti je za nejstarší známé písmo či protopísmo euroasijskoafrické oblasti považováno dunajské písmo kultury Vinča (vinčanské znaky) nalezené v Rumunsku, datované do 6. tisíciletí př. n. l. Bylo rozeznáno již asi 230 znaků.Písmeno, případně litera z latinského littera, je jednotlivý písmový znak konkrétní abecedy odpovídající určité hlásce.
Ruská abeceda se nazývá azbuka. Jejím základem je písmo staroslo- věnské, vytvořené v desátém století bratry Konstantinem a Metodějem pro liturgické potřeby. Pojmenována byla podle počátečních písmen az (a) a buki (b). Současná podoba je odvozována od písma označovaného jako „graždan- ka“, jež vznikla na začátku 18.
Odkud je azbuka : Jako azbuka se neoznačuje jen ruská abeceda, ale všechny národní abecedy, které vznikly vývojem cyrilice. Laická veřejnost má přitom často azbuku spojenou zejména s ruštinou. Existuje ale i ukrajinská, bulharská, běloruská nebo například černohorská azbuka.
Jak se psalo klínové písmo : Vznik klínového písma
Na hliněné tabulky se psalo otiskováním rákosového stébla seříznutého jako pisátko. Tabulka se při psaní držela nakloněná a pisatel psal znaky do sloupců zprava doleva, když se dostal na konec tabulky, otočil ji doprava a začal zase znovu, takže začátek a konec zápisu se dostal těsně proti sobě.
Kdo psal klínovým písmem
Přesně před sto lety představil jazykovědec Bedřich Hrozný svůj přelomový objev na poli orientálních jazyků. Rozluštil totiž jazyk Chetitů, psaný klínovým písmem.
Toto rozčlenění se označuje jako periodizace. Dějiny se při ní obvykle dělí na pět základních úseků – pravěk, starověk, středověk, novověk a nejnovější dějiny.Hlavní rozdíl mezi pravěkem a starověkem je vznik písma. Jedná se totiž o hlavní předpoklad pro vznik civilizace. Díky tomu máme už i písemné prameny (nejen ty hmotné jako v pravěku). Patří sem: Mezopotámie, Egypt, Čína, Indie, Palestina a Fénicie Vznikaly u velkých řek a převažovalo zde zemědělství.
Kdo vytvoril slovanské písmo : Hlaholici vytvořil Konstantin ze Soluně (svatý Cyril) kolem 862–863. Podnětem k tomu mu byla jeho mise na Moravu (žádost moravského vládce Rastislava u východořímského císaře Michala III.) a nutnost vytvořit písmo pro přijatelný zápis slovanštiny, do níž bylo třeba překládat bohoslužebné i jiné texty.