Antwort Jak vznikla pedagogika? Weitere Antworten – Kdy vznikla pedagogika
Pevné základy pedagogice jako vědě u nás položil Jan Amos Komenský v 17. století (1592 – 1670). Pedagogika v řeči laiků je většinou chápána jako recept na výchovu dítěte ve škole. Odborníci chápou tento pojem odlišně, i když pedagogičtí odborníci nemají přesnou jednotnou definici tohoto pojmu.Za zakladatele pedagogiky jako vědy o výchově bývá považován Jan Amos Komenský, za zakladatele moderní pedagogické teorie lze považovat J. F. Herbarta.Termín pedagogika pochází z antického Řecka, kde byl slovem paidagógos označován otrok, který pečoval o syna svého pána, doprovázel jej na cvičení a do školy. Ze staré řečtiny se tento výraz přenesl do antické latiny – paedagogus, ale již s rozšířeným významem (nejen otrok – průvodce, ale i učitel, vychovatel).
Jakou výchovou se zabyva pedagogika : “ Pedagogika se řadí mezi sociální vědy a zabývá se vzděláváním a výchovou jako cílevědomou a plánovitou přípravou jedince pro život, která vychází ze společenských potřeb. Předmětem pedagogiky je tedy edukační realita, procesy i konstrukty.
Jak dělíme pedagogiku
Základní členění pedagogických věd:
Základní pedagogické vědy – například didaktika, obecná pedagogika, teorie výchovy, apod. Hraniční pedagogické vědy – například ekonomika vzdělávání, sociologie výchovy, apod. Aplikované pedagogické vědy – například předškolní, školní, vojenská, speciální, apod.
Jaké jsou metody pedagogiky : Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.
Ve starověkém Řecku byl učitel (didaskalos) buď obecní či soukromý u bohatých lidí. Jemu asistoval pedagog (paidagogos), což byl otrok.
Předmětem pedagogiky je výchova.
Pedagogika se zabývá vším, co vytváří edukační prostředí. Zkoumá procesy, které se v těchto prostředích realizují, výsledky, efekty těchto procesů. Pedagogika se zabývá člověkem v situaci výchovy.
Jaké máme výukové metody
Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).Z výše uvedeného je patrné, že učitel na základní škole musí mít vysokoškolské vzdělání magisterského stupně, přičemž ne vždy musí být toto vzdělání získáno studiem v magisterském studijním programu z oblasti pedagogických věd a zaměřeném na přípravu učitelů.Metody výuky jsou systémem vyučovacích činností a učebních aktivit, jež mají vést k dosažení výchovně vzdělávacích cílů. Oproti tomu formy výuky představují způsoby, jakými je učivo studentům předáváno.
Metody aktivizující jsou děleny na diskusní, heuristické (řešení problémů), situační a inscenační, patří sem rovněž didaktické hry. Z komplexních výukových metod uvádí například Frontální výuku, skupinovou a kooperativní výuku, partnerskou výuku, kritické myšlení a brainstorming.
Jaký je nejnižší titul : Bc. BcA. Jedná se o nejnižší akademické grady (tituly, z lat. gradus), jejichž udělení předchází alespoň ukončení SŠ studia s maturitní zkouškou (tedy pro přijetí na VŠ pouze střední vzdělání s vyučením nestačí).
Jaké tituly jsou nejvyšší : Nejvyšším možným akademickým titulem (dosaženým vzděláním) je v rámci Boloňského procesu, tedy i dle českého vysokoškolského zákona, titul získaný v doktorském studijním programu, tedy doktor – Ph. D.
Jaké jsou pedagogické metody
Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.
Nejvyšším možným akademickým titulem (dosaženým vzděláním) je v rámci Boloňského procesu, tedy i dle českého vysokoškolského zákona, titul získaný v doktorském studijním programu, tedy doktor – Ph. D. (blíže ISCED).Jednotlivé tituly jdou za sebou podle zvyku takto:
- prof. (profesor/ka), doc.
- MUDr. (doktor/ka medicíny), MVDr.
- Ph. D.
- Ing. (inženýr/ka), Ing.
- Bc. (bakalář/ka), BcA.
- DiS. (diplomovaný/á specialista/ka) – titul se píše za jménem, při oslovování se moc nepoužívá.
Co je lepší Ing nebo Mgr : Ing. (inženýr) – Titul inženýr má stejnou hodnotu jako magistr, ale uděluje se absolventům přírodovědných, technických a ekonomických oborů. Architekti mají titul inženýr trochu vylepšený: Ing.