Antwort Jak vznikají ztráty vířivými proudy? Weitere Antworten – Jak vznikají vířivé proudy
Vířivé proudy vznikají v masivních vodičích pohybujících se v magnetickém poli nebo v časově proměnném magnetickém poli, kde jsou vodiče v klidu. Vlivem časové změny magnetického indukčního toku se ve vodiči indukují proudy, jejichž směr nelze přesně určit. Díky nim je masivní pohybující se vodič bržděn v pohybu.Vířivé proudy chceme v určitých zařízeních omezit, protože způsobují ztráty v podobě tepla. Jedním z nejvýznamnějších ze zařízení, kde se vířivé proudy snažíme eliminovat, je transformátor. Jádro transformátoru se nachází v proměnném magnetickém poli primární cívky.U válcového vinutí jsou cívky vyššího i nižšího napětí soustředně na sobě, cívky nižšího napětí obvykle dále od jádra kvůli lepšímu chlazení vinutí s větším proudem. V transformátoru vznikají ztráty v železe a ve vinutí. Ztráty se mění v teplo, které se musí z transformátoru odvádět.
Jak funguje transformátor : Transformátor je měničem střídavého napětí. Umožňuje přeměnu střídavého napětí na střídavé napětí s jinou hodnotou. Takto vznikající sekundární napětí může být buď stejné, nižší nebo vyšší, než je původní napětí. Kapacita transformátoru se udává ve voltampérech (VA).
Co ovlivňují mořské proudy
Hlubinné proudy jsou způsobeny rozdíly ve slanosti a teplotě mořské vody. Hlubinné proudy se pohybují velmi pomalu. Návrat vody na dně moří na povrch moří trvá až 2000 let. Mořské proudy významně ovlivňují podnebí a počasí.
Co to jsou konvekční proudy : Přenos hmoty a energie prouděním částic nebo celých souborů dané látky v plynné nebo kapalné fázi. Například proudy vznikající ve vazkých kapalinách při porušení hydrostatické rovnováhy.
Transformátory (z latinského transformare – přeměňovat, přetvářet) mění střídavý proud o určitém napětí na střídavý proud stejné frekvence a jiného napětí. Jde vlastně o elektrické stroje bez pohyblivých částí. Transformátory pro rozvod elektrické energie jsou označovány jako silové.
Transformátor se skládá ze dvou cívek spojených jádrem. Cívka připojená ke zdroji napětí se nazývá primární, cívka, ke které se připojuje spotřebič, se nazývá sekundární (viz schéma).
Na čem závisí účinnost transformátoru
Jsou závislé na vstupním proudu a tím i na zdánlivém výkonu připojených spotřebičů (obr. 1) a ne pouze na jejich čin- ném výkonu. Čím menší je učiník připojených spotřebičů, tim menší je ta ké účinnost transformátoru.Transformovaná energie se odebírá ze sekundární cívky spotřebiči. Sekundární cívka transformátoru tedy představuje zdroj proudu. Jaký proud lze transformovat Transformovat lze pouze střídavý proud nebo proud s měnící se hodnotou (tepelný, pulzní).Příčinou je celoroční nízká teplota povrchové vrstvy, která hustotu mořské vody udržuje na poměrně vysokých hodnotách. Ještě větší ochlazování pak způsobuje nárůst hustoty a pokles vody do větších hloubek, čímž vzniká základ pro hlubokomořské (termohalinní proudění).
Nová analýza zveřejněná taktéž v časopise Nature pak varuje až před úplným kolapsem celého systému, známého jako AMOC (Atlantická meridionální cirkulace). Hrozící zastavení proudů by mělo velký vliv na množství srážek a také systém monzunů, na kterých jsou závislé miliardy lidí v Indii, Jižní Americe a Africe.
Co způsobuje pohyb tektonických desek : Doprovodnými jevy pohybů desek je vznik zemětřesení, vulkanické činnosti, vznik horstev a hlubokomořských příkopů. Tektonické desky se mohou pohybovat proto, že zemská litosféra má vyšší pevnost a nižší hustotu než spodnější astenosféra. Jejich pohyb je způsobován výstupem teplejšího materiálu v plášti.
Co způsobují litosférické desky : Vyvolané jevy. Pohyby litosférických desek mohou vyvolat další jevy, jako například zemětřesení, sopečnou činnost,tsunami či horotvorné procesy. Zároveň se díky nim mění klima na jednotlivých kontinentech, neboť se posouvají přes různé podnebné pásy.
Čím se liší cívky
Podle rozměrů a tvaru lze rozlišit obyčejnou cívku, solenoid – velmi dlouhá cívka, toroid – cívka stočená do kruhu. Cívky lze rozdělit podle frekvence střídavého proudu, pro kterou je určena – nízkofrekvenční cívky a vysokofrekvenční cívky.
Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.Odpor lidského těla se pohybuje v rozmezí podle vlhkosti pokožky. Střídavé napětí je pro člověka nebezpečnější (a proto jsou i kritické hodnoty menší než u stejnosměrného napětí), protože elektrický proud se pohybuje oběma směry. Tak uvádí do kmitavého pohybu tkáně lidského těla, které se mohou snáze poškodit.
Proč se dělají vlny : Vlnou nazýváme rotační pohyb částic vody, vytvářený větrem, vodními proudy nebo například otřesy půdy. Má svůj vrchol, označovaný jako hřeben. Mezi dvěma hřebeny se nachází nejnižší místo, tedy úžlabí. Délka vlny je dána vzdáleností mezi dvěma hřebeny a výška vlny výškovým rozdílem mezi hřebenem a úžlabím.