Antwort Jak vzniká pevninský ledovec? Weitere Antworten – Jak vzniká ledovcové údolí
Ledovcová (glaciální) údolí jsou jedním z projevů ledovcové eroze, kdy vlivem pohybu ledové masy dochází k modelaci dna a bočních svahů. Vznikají tak trogy – ledovcová údolí s typickým příčným profilem písmene „U“ (obr. 2).Vznikají v klimaticky příznivých oblastech, kde dochází k hromadění sněhu. Je to především nad úrovní sněžné čáry ve vysokých horách a v arktických oblastech. Jako nejdůležitější předpoklad pro tvorbu ledovce asi každého napadne chladné klima s teplotami hluboko pod bodem mrazu.Obvykle se rozlišují dva hlavní typy ledov- ců pevninské a horské. Pevninské ledovce jsou mnohem větší rozlohy a mocnosti. Příkla- dem jsou Antarktický a Grónský ledovec, před- stavující 96 % veškeré ledovcové plochy.
Jak funguje ledovec : Ledovce vznikají sněžením. Ve vysokých polohách hor napadnou takové vrstvy sněhu, že se spodní vrstvy sněhu se za stálého střídaní teplot a tlaku stlačí, sněhové vločky ztratí svou krystalickou podobu, a vznikne nejprve ledovcový firn (velmi hrubozrnný sníh), a z něj pak ledovcový led.
Jak vznikají ledovcová jezera
Ledovcové jezero je druh jezera, které vzniklo v důsledku prohloubení zemského povrchu ledovcem. Vznikají, když ledovec eroduje pevninu, a pak roztaje a vyplní prohlubeň, kterou vytvořil.
Jak vzniká údolí : Říční údolí je druhem údolí, které vzniká erozivním působením tekoucí vody vedoucí k zahlubování koryta do podloží. Vodní tok vzniká na místě přirozené deprese a sklonu, kde se voda akumuluje a vlivem gravitačního působení se pohybuje z vyšší oblasti do nižší.
V současnosti se pevninské ledovce nacházejí pouze v Antarktidě a v Grónsku, ale během pleistocénu pokrýval pevninský ledovec velkou část Evropy.
Samozřejmě nelze pochybovat o tom, že největšími ledovci jsou oba světové póly, ale nás bude protentokrát zajímat ten NEJ pevninský. Ledovec, nesoucí název Hielo Continental Sur, se nachází v argentinském národním parku Los Glaciares.
Proč tají ledovce tak rychle
Tání ledovců
To je způsobeno změnami klimatu a s tím souvisejícími nárůsty průměrných teplot. Zkrátka je více a déle teplo než dříve. V zimě pak napadne méně sněhu a sněhová vrstva stihne roztát ještě před tím, než by se z ní mohl stát led. Navíc se díky tomu odkrývají i spodnější vrstvy ledovce, které také odtávají.Podle způsobu vzniku
- tektonická
- sopečná (vulkanická)
- ledovcová
- sesuvová
- termokrasová
- fluviální (říční)
- limanová
- eolická
vytvořením a zaplavením prohlubně (kráterová jezera, karová jezera, tektonická jezera či krasová jezera) přirozeným přehrazením vodního toku (lávovým proudem, morénou, či sesuvem půdy) ústupem moře (pobřežní, reliktní jezera)
Počátek vodních roků je většinou (kromě vodních toků vznikajících z tajícího ledu a sněhu, nebo vytékajícího z jezera) na místech trvalého výronu podzemní vody, kde je jejich pramen. Je-li pramenných úseků více, označují se jako zdrojnice. Jejich spojováním vznikají větší potoky a řeky.
Jak se říká částem toku : Počátek vodního toku je označován jako pramen, konec vodního toku jako ústí, což je místo, kde se řeka vlévá do řeky vyššího řádu, jezera nebo moře. Pramenem (počátkem) vodního toku může být vývěr podzemní vody, výtok z ledovců, bažin a močálů nebo soutok dvou a více toků nižšího řádu.
Kdy vznikly ledovce : Další známá doba ledová (Karoo) je datována na rozhraní prvohorních období karbonu a permu, tedy před asi 290 miliony let, kdy se v prostoru jižního pólu nacházela rozsáhlá pevnina, na které se rozšířil velký kontinentální ledovec podobný dnešnímu antarktickému příkrovu.
Jaký je největší ledovec na světě
Antarktický ledovec je největší na světě a jeho objem je 26,5 miliónů km3. Grónský ledovec má objem 2,85 miliónů km3. Zbylé ledovce mají objem 0,158 miliónů km3.
Asi 7/8 icebergu je pod hladinou vody. Pojmy iceberg a ledovec nejsou identické. Ledovec spočívá na horninovém podloží. Pokud na dolním konci nezaniká jen odtáváním, odlamují se z něj kusy až veliké bloky ledu – je-li to do moře, jde o icebergy.Pokud by většina ledovců opravdu za 100 let roztála, znamenalo by to hlavně pro lidstvo katastrofu. Miliony lidí by musely opustit svá obydlí, některá města by zmizela z povrchu a zanikly by tradiční zemědělské a průmyslové oblasti. V Evropě by nejhůře dopadlo Nizozemsko, které by přišlo o drtivou většinu území.
Co způsobuje tání ledovců : Tání ledovců a stoupající hladina moří
Globální oteplování způsobuje zároveň tání ledovců a ledové pokrývky v polárních oblastech. Souhra těchto jevů způsobuje zvyšování hladiny moří, což vede k záplavám a erozi v pobřežních a nízko položených oblastech7).