Antwort Jaké vzájemné působení může mezi tělesy nastat? Weitere Antworten – Jaké je vzájemné silové působení mezi tělesy
Působení těles je vždy vzájemné. Každá dvě tělesa se vzájemně přitahují silami = gravitačními silami. Gravitační síly jsou stejně velké, ale opačného směru Velikost gravitačních sil se zvětšuje: se zvětšující se hmotností obou těles a se zmenšující se vzdáleností obou těles.Statické působení těles – tělesa se vůči sobě nepohybují. Jsou vůči sobě v klidu. Dynamické působení těles – při vzájemném působení dojde ke změně pohybu jednoho nebo obou těles. Tělesa na sebe mohou působit při dotyku nebo na dálku.Modelem izolovaného tělesa je těleso, na které sice působí silami jiná tělesa, ale výslednice těchto sil je nulová (nehybná kulička na vodorovné desce stolu – tíhová síla, kterou působí Země na kuličku, se ruší stejně velkou silou opačného směru, kterou působí na kuličku deska stolu.
Jaké síly působí na těleso : Vzájemné působení těles se projevuje silami, které mají pohybové čili dynamické účinky (jsou příčinou přechodu tělesa z relativního klidu do pohybu, a naopak) nebo klidové čili statické účinky (způsobují např. změnu tvaru čili deformaci těles).
Jak na sebe vzájemně působí souhlasně Zelektrovaná tělesa
Při vzájemném tření dvou těles z různých látek se mohou tělesa zelektrovat. Zelektrovaná tělesa mají kladný nebo záporný elektrický náboj. Tělesa zelektrovaná souhlasnými náboji se vzájemně odpuzují elektrickou silou. Tělesa zelektrovaná nesouhlasnými náboji se vzájemně přitahují elektrickou silou.
Jak se projevuje vzájemné působení těles : Působení těles je vždy vzájemné. Přitom vzájemným působením těles dochází buď ke změně tvaru (deformace) nebo ke změně pohybu těles (uvedení do pohybu, zbrždění, urychlení, zastavení nebo změně směru pohybu). Rukama je možné míč hodit, chytit nebo odrazit a tak změnit směr jeho pohybu.
Pokud bude těleso padat volným pádem ve vzduchu (nebo v jiném prostředí), působí na něj jak gravitační síla směrem dolů, tak i odporová síla, kterou působí vzduch proti pohybu tělesa. Tyto síly se odečtou, výslednice bude menší, než tíhová síla a tudíž se těleso bude pohybovat s menším zrychlením.
▶ Tělesa na sebe mohou působit při dotyku nebo na dálku. ▶ Působení těles je vždy vzájemné. ▶ Působení těles na dálku je zprostředkováno silovým polem ▶ Při statickém působení těles jsou tělesa vzhledem k sobě v klidu. ▶ Při dynamickém působení se tělesa vůči sobě pohybují.
Jaké síly působí na dálku
Tělesa na sebe působí silami při vzájemném dotyku (tlaková síla, třecí síla,…), ale mohou působit také na dálku (gravitační síla, elektrická síla,…). Vztahy pro vyjádření konkrétních sil při vzájemném působení se nazývají silové zákony (například Newtonův gravitační zákon).Vztlaková síla v kapalinách: Na každé těleso ponořené do kapaliny působí síla, která ho nadlehčuje. Tato síla se nazývá vztlaková síla a vždy směřuje svisle vzhůru. Značíme ji FVZ Například kámen ve vodě zvedneme menší silou než na vzduchu.Plování těles je jev, kdy vztlaková síla působící na těleso plně ponořené do kapaliny je větší než tíhová síla přitahující těleso k Zemi. Těleso tedy podle Archimédova zákona stoupá směrem k hladině, část z něj se vynoří nad hladinu, čímž se vztlaková síla zmenší tak, že se vyrovná s tíhovou silou.
Vztlaková síla vzniká jako výslednice hydrostatických sil působících na povrchu tělesa v kapalině v klidu.
Jaký směr má vztlaková síla : Vztlaková síla: je síla, která nadnáší těleso ponořené do kapaliny. Má opačný směr než gravitační síla, směřuje tedy vzhůru.