Antwort Jak vypadaji mláďata vačnatců? Weitere Antworten – Jaká mláďata rodí vačnatci
Vačnatci jsou skupina savců rodících nedokonale vyvinutá mláďata, jejichž vývin pokračuje většinou ve vaku samice. Samice vačnatců nemají placentu, a pro- to nemůže být zárodek vyživován v těle matky. Po narození přeleze mládě do vaku a přisaje se k mléč- né bradavce samice.Typickým rysem, jenž odlišuje vačnatce od placentálů, je skutečnost, že se jejich mláďata rodí nedokonale vyvinutá a jejich následný vývoj probíhá v trvalém kontaktu se samičí bradavkou, často ve specializovaném břišním vaku, jenž skupině vynesl pojmenování.Klokani mají dlouhou a úzkou lebku, většinou protáhlý čenich a hlavu, která vypadá drobná vzhledem k velikosti zbývajícího těla. Jejich vzrůst je střední až velký. Některé druhy dorůstají až do výšky dvou metrů. Váhy dosahují od 0,5 kg do 90 kg.
Jak dlouho je klokan v kapse : Klokanice rodí po 32-33 týdnech březosti velmi málo vyvinuté mládě o velikosti želatinového medvídka a váze nedosahující jednoho gramu. Novorozeně se předními končetinami vyškrábe do kapsy, kde se po dobu 3,5-4 týdnů kojí z prodloužené laktační žlázy, která se zasune do úst mláděte.
Kolik je savců
Na světě žije kolem 6500 druhů savců zařazených do 1250 rodů, 152 čeledí a až 46 řádů.
Kdo patří mezi vačnatce : Mezi vačnatce patří například:
- koala medvídkovitý (1) – Živí se prakticky výhradně eukalyptem (blahovičníkem).
- klokani (např. klokan rudý, 2) – Jsou býložraví, pohybují se i za pomoci svalnatého ocasu.
- ďábel medvědovitý (3, „tasmánský čert“) – Žije prakticky jen na Tasmánii.
- vačice (např.
Vačnatci jsou savci, jejichž mláďata se rodí „nedonošená“ a vývoj dokončují pevně přisátá k matčinu struku, většinou ve vaku. V Americe je zastupuje především několik desítek druhů vačic; ostatní obývají australskou oblast – tedy Austrálii, Novou Guineu a okolní ostrovy.
KLOKANI OBECNĚ: klokani jsou typičtí vačnatci – samice má na břiše zvláštní vak, který dovede pevně uzavřít. Když se po asi měsíční březosti narodí mládě, je dlouhé jen 1−2 cm a naprosto nesamostatné. Přesto se musí samo vyšplhat po matčině břiše do vaku, najít struk a uchopit ho do tlamičky.
Jaký je klokan
Klokan velký patří k největším vačnatcům Austrálie. Samec dosahuje výšky 1,2 m a váhy 54 kg, jeho ocas měří kolem 1 m. Samice dorůstá k 0,9 m a může vážit až 28 kg, její ocas je dlouhý kolem 0,8 m. Svrchní část těla je světle až čokoládově hnědá, spodina od horní části hrudi po břicho je světle hnědá.Jenom ta nejschopnější, stále ještě nevyvinutá mláďata klokana se dokážou vyšplhat do matčina vaku. Přes husté chlupy matčina břicha se dostanou ke knoflíkovitým mléčným žlázám ve vaku, kde na na ně čekají živiny pro další, několikaměsíční vývoj.Rozmnožování: Samice je březí 30 – 33 dnů. Mládě je po narození asi 2 cm dlouhé a váží jen 0,8 g.
Savci se vyznačují mnoha zvláštními znaky: 1) Mají stálou tělesnou teplotu (jsou teplokrevní) 2) Tělo mají kryto srstí, která je složena z chlupů – delších a tužších pesíků (určují barvu srsti) a měkčí podsady. – Zvláštním typem chlupů jsou hmatové chlupy – vousy. – Chlupy vyrůstají z kůže a jsou tvořené rohovinou.
Jak vypadají savci : Charakteristické znaky savců: Tělo pokrývá srst, složená z několika typů chlupů, a její modifikace jako jsou různé bodliny, ostny, šupiny a krunýře, popř. u některých srst druhotně vymizela a zbylo z ní nanejvýš pár smyslových chlupů.
Co to jsou vačnatci : Vačnatci jsou skupinou savců, kterou charakterizuje extrémně krátká doba březosti, po níž se rodí velmi málo vyvinutá a naprosto nesamostatná mláďata. Po porodu se přesto musí maličkaté mládě svými silami vyškrábat do matčina vaku, kde se přisaje k mléčné bradavce. Bez vaku by mládě nepřežilo.
Kde se nachází vačnatci
Všichni vačnatci a ptakořitní (ježury a ptakopysci) pochází z Australské oblasti (především Austrálie, některé i Nová Guinea apod.), jen vačice a kolokolové jsou z Jižní Ameriky, Vačice virginská žije i v Severní Americe.
Při útěku dokáže vyvinout rychlost až 48 km/h, může skákat 2 – 3 m vysoko a 8 – 9 m daleko.Když se po asi měsíční březosti narodí mládě, je dlouhé jen 1−2 cm a naprosto nesamostatné. Přesto se musí samo vyšplhat po matčině břiše do vaku, najít struk a uchopit ho do tlamičky.
Kolik má klokan mláďat :
Třída | Savci (Mammalia) |
---|---|
Biotop | poušť a polopoušť, travnaté území (suchá otevřená krajina, křoviny, okraje lesů) |
Potrava | části rostlin (různé části rostlin, hlavně tráva a výhonky) |
Rozměry | délka těla 80–160 cm, délka ocasu 70–120 cm, hmotnost 20–85 kg |
Rozmnožování | březost 32-34 dny, počet mláďat 1 |