Antwort Jak vypadá Parma? Weitere Antworten – Jak vypadá Parma ryba
Parma je svojí anatomií uzpůsobena k životu v tekoucích vodách, zejména u dna. Má štíhlé, válcovité tělo. Její rypec je poměrně dlouhý, s masitou tlamou ve spodním postavení, která je vybavena čtyřmi vousky. Dorůstá obvykle do délky 50 cm a hmotnosti 1–2 kg.Na co parmu chytat:
Nejčastěji chytám na masné červy, pěkný chomáč masa kolem háčku. Další velmi úspěšná nástraha je hnoják, nebo rousnice. Na větší parmy 60+ se dá i použít halibut pelety, nebo peleta s masovou příchutí.Tehdy sáhneme hlavně po osvědčených rousnicích, kopaných žížalách, larvách chrostíků, dobře poslouží i pijavky, slimáci, větší chomáček bílých červů. Parmy ale ošálíte i sýrem, kolínky či jinými těstovinami.
Jak lovit parmy : Jakým způsobem chytáme parmy Asi nejčastější metodou lovu parem je položená nebo přívlač. Ovšem i na plavanou lze velice úspěšně chytat parmy. Ovšem jsou to velice bojovné ryby, které lovíme většinou ve větším proudu a na kamenitém dně, proto je třeba přizpůsobit výbavu právě těmto těžším podmínkám.
Jak se pozná čerstvá ryba
Jak poznáte čerstvé ryby
- Nevybírejte pouze očima, zapojte i čich a hmat.
- Čerstvá ryba příjemně voní vodou, nesmí být cítit zatuchlou rybinou.
- Žábry má mít rudé, ne oranžové nebo béžové.
- Oči ryby musí být zcela čiré a vypouklé.
- Pokud rybu prohmatáte, maso by mělo pružit.
- Tělo ryby pokrývá přirozený sliz.
Jak dlouho roste Parma : Je sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých.
Parma má válcovité štíhlé tělo a je uzpůsobena k životu u dna v tekoucích vodách. Její ústa (rypec) mají spodní postavení se čtyřmi vousky. Parma roste pomalu a dožívá se, patnácti i více let.
Lov cejna velkého není žádná věda. Pokud je těchto ryb na nějakém revíru dostatek, dokážete je lovit na téměř všechny druhy nástrah. Nejvíce v oblibě mají cejni ovšem hnojňáky, masné červy a kukuřici. Existuje mnoho druhů i řad cejnových krmení, které používají plavačkáři při závodech.
Líni milují živočišnou potravu, proto je rozumné chytat buďto na rousnice, klasické žížaly nebo hnojáky. Pokud budeme chytat na menší háčky, pak můžeme tuto nástrahu nastříhat na menší kousky. Osobně ale nejraději lovím líny na červy, ze kterých prostě utvořím na háčku klubíčko (z 5 až 8 kusů).
Kdy se tře Parma
V našich vodách se tře od konce května až do července, při teplotě vody nad 15°C. Výtěr se uskutečňuje na proudivých místech se štěrkovitým dnem a v malých skupinkách jedinců. Vývoj oplozených jiker trvá podle teploty vody 5-10 dní. Samice mívají až 60 000 nelepkavých jiker o průměru kolem 3 mm.Na jaká místa se tedy v revíru zaměřit přednostně Parmy lovím přímo ve vývarech jezů, v proudných peřejnatých úsecích i na rozhraní tišin a proudů. Parmu lze prostě očekávat všude tam, kde voda teče.Parmy mají rády tvrdé dno, čisté, oblázkovité či štěrkovité. Mají rády vody s vyšším obsahem kyslíku, proto je nezřídka nacházíme i pod jezy, kam často v hejnech vytahují. Kvůli čistějšímu dnu se rády zdržují u vnějších oblouků říčních zákrutů, rovněž mezi vodním rostlinstvem nebo u vyčištěných stran ostrůvků.
Kupujeme-li rybu celou, neporcovanou, měla by mít oči vypoulené a jasné, ne zapadlé a matné. Nadzvedneme-li žábry, měly by být jasně červené. Kůže lesklá, vlhká a sliznatá, ne však mazlavá. Čerstvá ryby musí vonět po sladké nebo slané vodě, nikdy nesmí páchnout.
Jak poznat prošlou rybu : Rybí zápach k nevydržení
Obecně platí, že čerstvé ryby bychom měli zkonzumovat do 36 hodin od nákupu. Když ryba zapáchá intenzivněji než obvykle a na jejím povrchu se vytvoří kluzká a lepkavá vrstva, pak ji určitě nejezte.
Čím se živí parma : Parmy se živí s velkou oblibou jepicemi, jinými larvami hmyzu, drobnými korýši, jikrami a potěrem, řasami a někdy také menšími rybkami.
Kdy se tře parma
V našich vodách se tře od konce května až do července, při teplotě vody nad 15°C. Výtěr se uskutečňuje na proudivých místech se štěrkovitým dnem a v malých skupinkách jedinců. Vývoj oplozených jiker trvá podle teploty vody 5-10 dní. Samice mívají až 60 000 nelepkavých jiker o průměru kolem 3 mm.
K těmto dvěma uloveným vyjmenovaným druhům si může v jednom dnu přisvojit ještě 3 kg výše nevyjmenovaných druhů ryb – cejn, plotice, apod. V případě, že se na mimopstruhovém revíru vyskytují i ryby lososovité, může si rybář v jednom dnu přisvojit nanejvýše 3ks těchto ryb.Většinou funguje chytání na okraji krmného místa nebo změna nástrahy. Pokud berou malí cejni, volím selektivnější nástrahu – dvě zrnka kukuřice, chomáč červů, větší hnojní žížalu. Pokud místo cejnů chytám kapry, zkouším chytat na rohlík. Jakmile začnou brát větší cejni, přikrmuji kukuřicí nebo peletami.
Čím krmit líný : Línky velikosti 4cm je možné přikrmovat už různými šroty a pod. Pokud by ale měli mít slušnější přírustek tak je potřeba k těm šrotům i nějaké živočišné bílkoviny.To znamená nalovit si na jaře na rybníčcích dostatečné množství planktonu zamrazit si ho a potom ho míchat s tím šrotem nebo mít zdroj nítěnek nebo patentek.