Antwort Jak vyčistit hovězí vývar? Weitere Antworten – Co dělat aby byl vývar Čirý
Vyčištění zakaleného vývaru pomocí bílků
Jakmile máte základní vývar uvařený, sesbírali jste pěnu a nechali ho zchladnout asi na 60–70 °C, přidejte do něj lehce rozmíchané vaječné bílky. Opatrně je do vývaru vmíchejte a přiveďte ho opět k varu, aby se bílky usadily.Nečistoty se rovněž usazují na dně, proto hotový vývar sceďte přes jemné sítko či plátýnko, aby byl krásně čirý. TIP: Kalu se můžete zbavit i pomocí triku s bílky, které na sebe veškeré nečistoty navážou. Vaječné bílky rozšlehejte, vlijte do studeného vývaru a pomalu ho přiveďte k varu. Poté přeceďte.Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.
Proč je hovězí vývar Kalný : 4. Nesbíráte pěnu. Ačkoliv se vaří dlouho, vývar není věc, kterou můžete jen tak postavit na plotnu a nechat ji být. Je totiž potřeba sbírat pěnu, což kuchaři a kuchařky často nedělají a výsledkem je, že vývar je zakalený, ne čirý, jak by měl být.
Proč se dává rajče do vývaru
Rajče se dává kvůli lepšímu vysrážení bílkovin či čeho to, vývar je pak pěkně čirý.
Jak má vypadat hovězí vývar : Dobrý hovězí vývar má být čirý bez sraženin krve a jiných nečistot s malou vrstvou tuku na povrchu a jemnou chutí po divokém koření, zelenině a hovězím mase. Se zeleninou to nepřeháníme (po mrkvi je vývar sladký a zabarví se do oranžova a celer je hodně aromatický).
Té pěně se říká šum, a obsahuje různé aminokyseliny, vysrážené bílkoviny a nečistoty. Některé mohou být zdraví škodlivé či dokonce přímo toxické. Proto zkušení kuchaři doporučují při vaření šum sbírat pěnovačkou či jemným sítkem. To ale vyžaduje dost času stráveného nad vývarem se sítkem v ruce.
Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit. Další z možností je vhodit do vývaru několik kostek ledu. Tuk okolo nich ztuhne, přilne k nim a vy je pak spolu s ním jen vylovíte a vyhodíte.
Jak vyčistit vývar
Vývar zachrání vaječný bílek
Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte.Půl hodiny před koncem vaření masa přidejte do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a zelené bylinky. Taky byste měli polévku v této fázi finálně nebo téměř finálně dosolit, a to zarovnanou lžičkou soli na jeden plánovaný litr polévky.Té pěně se říká šum, a obsahuje různé aminokyseliny, vysrážené bílkoviny a nečistoty. Některé mohou být zdraví škodlivé či dokonce přímo toxické. Proto zkušení kuchaři doporučují při vaření šum sbírat pěnovačkou či jemným sítkem. To ale vyžaduje dost času stráveného nad vývarem se sítkem v ruce.
Pomelte na mlýnku 200 g hovězího masa, trochu kořenové zeleniny, přidejte 2 bílky a do této směsi pomalu zašlehejte zchladlý vývar, NESOLTE, přiveďte k varu, pomalu vařte 20 minut, přidejte 15 kostek ledu, pak sceďte přes plátno vložené do cedníku a trochu zredukujte.
Jak se čistí vývar : Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí. Nachytají na sebe všechny nečistoty a při cezení se na nich udrží. Před sléváním hotového vývaru vždy do cedníku dejte papírovou kuchyňskou utěrku.
Jak dlouho sbirat pěnu z vývaru : Pěna se na povrchu vývaru tvoří zhruba 15 až 20 minut a je potřeba ji po celou tuto dobu pečlivě sbírat (a nakonec ji vylijte do výlevky).
Jak vyuzit tuk z vývaru
Nejjednodušší způsob je nechat vývar vychladnout a následně děrovanou naběračkou sebrat tuhou vrstvu tuku. Tuk si můžeme uskladnit v lednici a namazat ho třeba na chleba nebo použít místo oleje na smažení. Pokud nemůžeme čekat, než vývar úplně vychladne, použijeme trik se sáčkem.
Hovězí maso a kosti vložíme do pekáčku a nejprve asi 20 minut opečeme v troubě (ale nemusíme). Pak vše vložíme společně s očištěnou zeleninou, solí, kořením do hrnce a zalijeme studenou vodou. Na malém plameni vaříme 3 hodiny. Nakonec polévku scedíme, dosolíme a přidáme nasekané bylinky.Bílkovina se z vařených kostí vysráží vždycky a je potřeba ji sebrat. To Rosťa neudělal. "Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař.
Proč se zakalí vývar : A na konci vývar vždy cedím přes utěrku, takže je vždy čirý… U kachního vývaru se mi také občas stalo, podle mně je to kombinací délky tepelné úpravy a kachního tuku, který se po delším varu rozloží a zakalí vývar. Nicméně i takto zakalený vývar se dá vyčistit, metoda je sice pracná a časově náročná, ale velmi úspěšná.