Antwort Jak vyhledat zdroje? Weitere Antworten – Jak najít zdroje
Pro vyhledávání odborných článků, včetně zahraničních se pak hodí Google Scholar (https://scholar.google.cz). Hledat zdroje lze i jednoduše zadáním do vyhledávače Google. Vepíšete klíčová slova a vybíráte mezi tím, co Google najde.Spolehlivým zdrojem výzkumných dat jsou datové repozitáře. Vyhledávat můžete například v obecných repozitářích jako je Zenodo, Figshare nebo Dryad, nebo v oborově zaměřených repozitářích, které můžete vyhledat například pomocí registru datových repozitářů re3data.org.vědecký google – Google Scholar – oproti klasickému vyhledávači vám Google Scholar nabídne výsledky hledání z odborných časopisů, repozitářů, open access časopisů a ostatních zdrojů, kde naleznete různé vědecké výstupy. Dalším krokem je se podívat, co k danému tématu je dostupné na VŠE.
Kde hledat zdroje pro seminární práci : Google Scholar je asi největší a nejznámější vyhledávač. Umožňuje hledat v akademických pracích, v diplomkách nebo třeba patentech. Nabízí velice obsáhlé výsledky, mnoho zdrojů je možno snadno stáhnout nebo se je pokusit najít někde jinde.
Jak vyhledávat literaturu
Doporučuji zajít do Národní knihovny ČR (Praha, Klementinum, www.nkp.cz) nebo do Národní technické knihovny (Praha, Dejvice, www.techlib.cz). V příslušné knihovně si za drobný poplatek zařídíte registrační kartu, se kterou pak můžete vesele vyhledávat literaturu.
Jak najit Zdroj textu : GOOGLE SCHOLAR využívá principů vyhledávání internetového vyhledavače GOOGLE, vyhledávání odborných textů je zde mnohem přesnější a efektivnější než jejich vyhledávání v samotném GOOGLU. Ve výsledku vyhledávání GOOGLE SCHOLAR zobrazí základní informace o nalezených dokumentech. Eviduje také citace.
Pro identifikaci výzkumných článků můžete vyhledávat i v akademických vyhledávačích, jako je Google Scholar, Science Direct a Pubmed (specifické pro vědy o živé přírodě), IEEE (elektronika, elektrotechnika, informatika) a Agricola pro zemědělství.
Přímo zahraniční výzkumy se pak nejlépe vyhledávají v databázích zahraničních časopisů, kde se nacházejí výhradně recenzované příspěvky. Těmi nejznámějšími jsou zřejmě Web of Science, SpringerLINK, ScienceDirect, ProQuest Central, ProQuest a další.
Jak vyhledávat v databázích
V praxi tedy stačí uvést kořen slova následovaný hvězdičkou a databáze vyhledá všechny varianty slova obsahující daný kořen. V angličtině je pro tento znak někdy používáno označení Truncation. Příklad: child* –> vyhledá záznamy, kde se vyskytuje slovo „child“, „children“, „childhood“ atd.GOOGLE SCHOLAR využívá principů vyhledávání internetového vyhledavače GOOGLE, vyhledávání odborných textů je zde mnohem přesnější a efektivnější než jejich vyhledávání v samotném GOOGLU. Ve výsledku vyhledávání GOOGLE SCHOLAR zobrazí základní informace o nalezených dokumentech. Eviduje také citace.Zdroje uvádíme v pořadí, ve kterém se vyskytují v textu. Vždy, když chceme v textu uvést zdroj, napíšeme do závorek (často hranatých) číslo (začínáme od jedničky), které symbolizuje jeden zdroj. Pokud se k tomuto zdroji v textu vrátíme, uvedeme opět toto číslo. Pod tímto číslem nalezneme zdroj i v seznamu literatury.
Přímo zahraniční výzkumy se pak nejlépe vyhledávají v databázích zahraničních časopisů, kde se nacházejí výhradně recenzované příspěvky. Těmi nejznámějšími jsou zřejmě Web of Science, SpringerLINK, ScienceDirect, ProQuest Central, ProQuest a další.
Co to je Scholar : Co je Google Scholar Google Scholar je nástroj pro vyhledávání odborných informací (vědeckých článků, výzkumných prací, atd.). Není oborově ani jazykově omezen, lze vyhledávat odborné práce i v jiných jazycích než angličtině.
Jak se Vyhledava v textu : Když chcete otevřít podokno Najít v zobrazení pro úpravy, stiskněte Ctrl+F nebo klikněte na Domů > Najít. Zadejte text do pole Prohledat dokument a vyhledejte ho.
Jak odkazovat na zdroje
Odkaz v textu
Jméno tvůrce a rok vydání citovaného zdroje jsou uvedeny v textu ve formě jméno- datum v kulatých závorkách. Pokud se jméno tvůrce vyskytuje přirozeně v textu, následuje pouze rok v kulatých závorkách. Lokace citace ve zdroji (rozsah stran, ze kterých bylo citováno) se uvádí do kulatých závorek za rok.
1) Jednou z možností je hledání dokumentu podle identifikátoru DOI nebo PubMed ID. K tomu lze využít (druhé) samostatné vyhledávací pole, umístěné níže (obrázek 6). Po vepsání dotazu do vyhledávacího pole klikněte na tlačítko „hledat“.Metodologie výzkumu je systematický rámec používaný k řešení výzkumného problému pomocí nejlepších a nejreálnějších metod k provedení výzkumu, které jsou v souladu s cílem a cíli vašeho výzkumu. Metodika výzkumu zahrnuje odpovědi na otázky co, proč a jak.
Kde hledat zahraniční výzkumy : Zahraniční závěrečné práce je možné vyhledávat přímo v repozitáři vybrané univerzity/instituce, nebo prostřednictvím vyhledávače Google Scholar či jiných souborných vyhledávačů a úložišť, které umožňují přístup k pracím napříč institucemi.