Antwort Jaké vápno na trávník? Weitere Antworten – Kdy dát vápno na trávník
Vápněním proti mechu a plevelu
Jedná se o oblíbený způsob boje proti plevelu a mechu, který si libuje v místech s kyselou půdou. Abyste si nezpůsobili škodu, začněte s vápněním mimo vegetační období, to znamená brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě neroste. Ideální je opět přelom února a března.Mechu se nezbavíte nikdy. Lze jej omezit např. změnou reakce půdy z kyselé na zásaditou. To se provádí posypem dolomitickým vápencem nebo hašeným vápnem, ideálně na podzim, kdy je dost vláhy, aby se vápno rozpustilo.To nejlepší, co trávníku v únoru můžete dát je klid. Pokud však u Vás není na trávníku sníh ani trvalý mráz, je to ideální doba pro poslední aplikaci podzimního hnojiva. Tato dávka dokáže trávník v předjaří geniálně zregenerovat, aniž byste se museli v březnu nějak snažit. Zazelená se a zhoustne dříve než jste zvyklí.
Jak rychle obnovit trávník : Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu). Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny.
Kdy použít Dolomitický vápenec
Použití: Používá se na podzim po sklizni nebo na jaře před setím jedenkrát za 3 roky. Dolomitický vápenec se ručně, nejlépe po dešti, rozhodí lopatkou a zapraví do půdy, zarytím nebo zaoráním. Nevhodné pro kyselomilné rostliny.
Kolik NPK na trávník : Doporučená dávka je 25-30g/m2. Aplikujte pouze při nízkém porostu cca 2-3 dny po seči. Důkladně trávník zalijte. První aplikace by měla být na jaře, další 2 až 3 v průběhu vegetace v závislosti na podmínkách.
Chemická likvidace
Na současném trhu seženete celou řadu speciálních přípravků, většinou na bázi zelené skalice (síran železnatý). Železo je pro trávník stopovým prvkem a mechy ho naprosto nesnášejí. V každém případě platí, že pokud neodstraníte prvotní příčiny, bude se vám mech do trávníku vracet.
Základní hnojení (nad 50 g/m2) 2 až 3 týdny před setím či výsadbou, kdy dusíkaté vápno rozhodíme na plochu a zapravíme. při aplikaci by měla být půda vlhká. Hnojivo je určené především k dezinfekci půdy před výsadbou a dále pro obnovu trávníku a k urychlení zrání kompostu, k použití i na podzim.
Čím hnojit trávník v únoru
Když se už chcete o trávník v půlce února začít starat, zkuste ho lehce přihnojit podzimním hnojivem, tedy takovým, které má minimum dusíku a maximum draslíku. Draslík pomůže trávě přečkat zbytek zimy, i když už nasazuje na nové výhonky. Pletiva tohoto trávníku pak jsou pevnější a nepodléhají tolik chorobám a teplotám.V jarním období doporučují používat hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který je impulsem pro rychlý jarní růst. Ideální jsou pak směsi, které zaručují výživu trávníku po dobu více měsíců. Během roku bychom měli trávník pohnojit přibližně třikrát, ovšem na trhu jsou i směsi určené pro jednorázové hnojení jednou ročně.V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření. Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.
Výsev travních semen
Pro výsev travních semen (přibližně 25 g/m² až 50 g/m²) zvolte den s co nejmenším větrem. Práci vám usnadní rozmetadlo. Semena můžete také zasít ručně. Při výsevu dbejte na to, abyste travní semena vysévali rovnoměrně.
Na co se používá nehašené vápno : Vápno / nehašené vápno
Nehašené vápno má široké použití, mimo jiné při výrobě železa a oceli, výrobě papíru a buničiny, úpravě vody a spalin a v těžebním průmyslu.
Kdy dát NPK : Zahradní granulované NPK hnojivo se 7-14 dní před setím (sázením) mělce až středně hluboko zapraví do půdy. Granulované hnojivo určené k základnímu hnojení před setím a sázením polních plodin, zeleniny, sadů, chmelnic a vinic. Uplatní se ke hnojení plodin sklízených na zeleno (listové zeleniny).
Jak dávkovat NPK
Dávkování hnojiva:
- košťálová zelenina 50 – 80 g na 1 m2.
- kořenová zelenina 70 – 100 g na 1 m2.
- plodová zelenina 70 – 100 g na 1 m2.
- cibulová zelenina 70 – 100 g na 1 m2.
- jádroviny 70 – 110 g na 1 m2.
- peckoviny 70 – 110 g na 1 m2.
- jahody 50 – 120 g na 1 m2.
- další drobné ovoce 50 – 80 g na 1 m2.
Jako druhý krok proto nastupuje použití chemických prostředků, které kořínky mechu zničí. Velice oblíbené je použití směsi modré skalice (síran měďnatý) s vodou. Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve.Mech nemá rád teplo a sluneční světlo a daří se mu v celodenním stínu. Špatně vyživovaný trávník – Pokud je trávník nezdravý, nebude schopen konkurovat mechu. Pokud trávník podle potřeby přihnojujete kvalitními hnojivy, umožníte mu lépe konkurovat mechu.
Kdy začít s údržbou trávníku : Pokud byla daný rok zima mírnější, pravděpodobně budete s údržbou muset začít dříve. Nejpozději byste měli sekat ve chvíli, kdy výška trávníku dosáhne 10 centimetrů. Poznámka: Jestliže jste trávník po zimě pohnojili, vyčkejte alespoň jeden až dva týdny, než na něj vyrazíte se sekačkou.